Cloud Computing Servisleri SaaS Software as a Service PaaS Platform as a Service IaaS Infrastructure as a Service

Cloud Computing – Bulut Bilişim bizlere 3 farklı iş modeli sunmaktadır. Bunlar aşağıdaki gibi sıralanabilir.

SaaS – Software as a Service

PaaS – Platform as a Service

IaaS  -Infrastructure as a Service

Bu iş modelleri ( servisleri ) ihtiyaç dahilinde müşterilere ayrı ayrı veya tek bir paket olarak sunulmaktadır. Temel olarak bu servislerin neleri kapsadığını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz.

En temel hizmet olan IaaS’ den başlayalım

IaaS  -Infrastructure as a Service

Bulut bilişim için fiziksel donanım temini şeklinde özetlenebilir. Sanallaştırma gibi bir takım hizmetler için sunucu farm’ ları ( sunucu çiftlikleri ) gerekmektedir ve bunu size servis olarak sunulması Cloud içerisinde IaaS olarak isimlendirilir ve buna örnek olarak Amazon.com’ un sunduğu EC2 hizmeti gösterilebilir. Yani bir sunucuya mı ihtiyacınız var bu durumda Amazon – Xen altyapısı ile, Vmware Esx altyapısı ile, Microsoft ise size Hyper-V alt yapısı ile bu hizmeti sunmaktadır.

PaaS – Platform as a Service

Eğer bir yazılım geliştirmek istiyorsanız bunun için bir takım gereksinimlere ihtiyacınız var demektir. Bu ihtiyaçlar temel olarak bu uygulamalar için bir veri alanının temin edilmesi, bu alanın sürekli erişilebilir olmasınının sağlanması, olası performans sorunlarınının çözülmesi, bu ortamın lisanslanmsı vb dir. Bu tür işletme ihtiyaçları ile uğraşmak istemiyorsanız bu durumda size sunulan hazır platformaları kullanabilirsiniz. Windows Azure veya Google Apps bu konudaki örnek servislerdir. Bu hizmetlerin temelinde sizlere bir kütüphane ( API ler ) sunması ve bu kütüphane yardımı ile geliştirdiğiniz uygulamaları yine servis anlaşmanız çerçevesinde hizmet veren firmanın sunucularında tutabiliyorsunuz.

SaaS – Software as a Service

Yazılımı bir servis olarak sunan bu son iş modelinde alıştığımız yazılımları artık bulut bilişim üzerinden temin edebiliyoruz. Kiralama usulu ile ihtiyaç duyduğumuz süre boyunca kullanabildiğimiz tüm programların cloud versiyonlarını yakın zaman içerisinde görebileceğiz. Örneğin şu anda satışı yapılan office 365 ürünü ile office uygulamalarını platform bağımsız olarak internet üzerinden istediğiniz yerden kullanabiliyorsunuz. Yani yanınızda laptop vb bir aygıt taşımanıza gerek yok. Ayrıca ihtiyacınız olduğu kadarını alıp gereksinimleriniz bittiği anda artık ürünü kullanmak zorunda değilsiniz ve tabiki ücretinide ödemeye gerek kalmıyor artık :) Özetle SaaS ile artık kurumlar kullandıkları kadar ödeyecek, her yerden yazılımlara ulaşabilecek, cloud üzerinden çalıştığı için bu yazılımların yükleme bakım vb sorunları ile zaman ve para kaybetmeyecektir. Buna hizmetlere diğer örneklerde Online ofis uygulamaları noktasında Google Docs ve Zoho, CRM yazılımları konusunda SalesForce.Com, insan kaynakları yazılımları konusunda  Taleo.com’ dur.