Certificate Templates Klasörü Kayıp

Kullandığınız Sertifika Otoritesi ara yüzünde aşağıdaki gibi bir durum ile karşılaşırsanız ne yapmalısınız?

Öncelikle sertifika templates yani şablonları temel olarak bir sertifika otoritesinin dağıtacağı sertifikalar için kullandığı temel dosyalardır. Bu şablonları olduğu gibi veya değiştirerek dağıtabilir. Bu nedenle kimi zaman varsayılan şablonları kullanmak yeterli iken kimi zaman mevcut şablonları kopyalayıp yeni sertifika şablonları oluşturabilir ve daha sonra bunu dağıtabiliriz. Bu dağıtım sayesinde kullanıcılar veya bilgisayarlar bu sertifikaları alarak güvenli iletişim için kullanabilirler.

Normal bir CA kurulumundan sonra sertifika şablonlarının görünmesi lazım. Eğer görünmüyor ise öncelikle elinizdeki CA kurulumunun Enterprise Root veya Subordinate vb hangi modelde kurulduğunu bulmanız gerekli. Bunun için aşağıdaki yolu izleyin lütfen;

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\services\Certsvc\Configuration altındaki CAType REG_DWORD değerini kontrol edelim.

Bu değer için tablo aşağıdaki gibidir;

CAType = 0 (Enterprise Root CA)

CAType = 1 (Enterprise Subordinate CA)

CAType = 3 (Stand Alone CA)

CAType = 4 (Stand Alone Subordinate CA)

Muhtemel buradaki sonuç aynı şekildeki gibi (3) olmalı ki sizinde sertifika şablon klasörünüz olmasın. Enterprise Root kurmanız halinde bu klasöre kavuşabilirsiniz.