Bilgisayarların otomatik kapanması için GPO ile Zamanlanmış görev tanımlama

Enerji tasarrufu amacı ile GPO üzerindeki güç tasarrufu seçenekleri ile bilgisayarlarınızın belirli bir süre içerisinde kullanılmaması durumunda uyku moduna alma, monitörü kapatma gibi seçenekleri kullanabilirsiniz. Ancak uzak ofis veya şube gibi gece herhangi bir şekilde kullanılmayan bilgisayarların açık kalması gerçekten gereksiz bir enerji sarfiyatı olacaktır.

Bunun engellemek için bir bat dosyası yapabilirsiniz, ancak çok fazla sayıda bilgisayarınız var ise bu bat dosyasını bu bilgisayarlar için zamanlamak gerçekten zor olacaktır.

Bunun kolay bir yolu ise aşağıdaki gibi bir komut seti ile bir bat dosyası yapmak ve bunu GPO ile logon script olarak kullanıcılara dağıtmak.

Bu script bir kullanıcı hesabı yardımı ile ( domain user olması yeterli, ancak bilgisayarları kapatma yetkisine sahip olmalı, bunuda GPO dan bu bat dosyasını uygulayacağınız makinelerin olduğu OU üzerine uygulayacağınız bir GPO ile belirleyebilirsiniz, veya kolay yolu yönetici hesabına sahip bir hesap kullanın ancak şifre açık bir şekilde görüldüğü için bunu tavsiye etmiyorum. ) bilgisayarı kapatacaktır.

Bu bat bir kez çalışması yeterli olup bat çalıştığı bilgisayarda bu kullanıcı yetkisi ile bir zamanlanmış görev tanımlayacaktır. Bu görev ise artık her akşam 21:00 da bu bilgisayarı kapatacaktır.

 

@echo off

SCHTASKS /Create /RU SHUTDOWNUSER /RP Abcd1234 /SC DAILY /TN Kapat /TR “C:\windows\system32\shutdown.exe /s /t 015 /f /d P:02:04” /SD 07/01/2011 /ST 21:00:00

exit