Bilgi sistemleri bağımsız denetim zorunluluğu bulunmayan halka açık şirketler için birincil sistemlerin yurt içinde bulundurulması zorunluluğu için SPK güncelleme yayınlamıştır

Herkese merhaba, bildiğiniz gibi SPK’ nın Bilgi Sistemleri Bağımsız Denetim Tebliği (BSD) 05.01.2018 tarih 30292 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Burada SPK ya tabi olan kuruluşların alışkın olduğu bir takım yaptırımların halka açık tüm şirketleri kapsayacak şekilde özellikle bulut sistemleri kullanımında bir genişleme olduğunu görmüştük. Yani daha özetle finans kuruluşu olmasanız bile halka açık bir şirket olmanız halinde merkezi sistemlerinizi bulut üzerinde tutamıyordunuz. Tabiki Türkiye de halka açık gerek yerel gerekse global firmaları düşününce aslında bu kadar bir hayli ses getirdi. Çok büyük yapıların birden bulut ortamından inmesi söz konusu oldu ki zaten bundan dolayı tebliğ yayınlandığın beri gerçekleşen görüşmeler sonucunda ilerleme kat edildi ve yine yeni yayınlanan sermaye piyasası kurulu bülteninde bu konuda bir düzeltme geldi.

 

Bu kapsamda; BSD hükümleri kapsamında, bilgi sistemleri bağımsız denetim zorunluluğu bulunmayan halka açık ortaklıkların BSY’nin 26/1 maddesi uyarınca, bu aşamada birincil sistemlerini yurtiçinde bulundurma zorunlulukları bulunmamaktadır.

https://www.spk.gov.tr/Bulten/Goster?year=2018&no=10

 

Evet bu hali hazırda bulut üzerinde çalışan ve bundan son derece memnun olan pek çok kurumu rahatlatan bir açıklama oldu. Bu konuyu yakından takip eden müşterilerimiz olduğu için bunuda sizlerle paylaşmak istedim.