Azure Stack HCI Yeterli Storage Performansı Verebilir mi?

Evet artık her geçen gün Azure Stack HCI ile ilgili daha çok soru duymaya başladık. Azure Stack HCI da aslında her HCI sistemi gibi software defined bir storage mimarisi sunduğu için benzer üretici donanımlarında en iyi performansı vermek için tasarlanmıştır. Peki gerçekten durum öyle mi? Gelin bunu storagereview.com’ un makalesinden öğrenelim.

Öncelikle aşağıdaki özete bakınca proxmox bende çok büyük bir hayal kırıklığına yol açtı, malum broadcom şirketinin vmware şirketini satın almasından sonra çok ciddi anlamda lisans sorunlarının yaşanması ile pek çok hosting şirketi, cloud şirketi ve müşteri hyper-v veya Azure Stack HCI içerisindeki Azure edition diyebileceğimiz Hyper-V ya da open source olması nedeni ile proxmox ürünlerine yoğun ilgi göstermeye başlamıştı. Ancak testler henüz çok uzun yıllardır bu işi yapan sanallaştırma markalarının bu konuda daha olgun olduğunu gösteriyor. Tabi ki her zaman her şirketin iş ihtiyacının aynı olmadığını ve her iş ihtiyacı için uygun ürünlerin bulunduğunu hatırlatmak isterim. Yani yoğun bir storage performans ihtiyacı olmayan ancak vmware e de çok yüksek lisans bedeli ödemek istemeyen müşteri veya cloud provider şirketler bu ürünleri rahatlıkla kullanabilirler.

Temel olarak ilgili raporu özetleyecek olursak KVM güzel bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor ama biliyoruz ki RH markası altında olduğu için aslında Vmware veya Microsoft’ dan çok farklı bir satın alma, destek politikası yok gibi düşünebiliriz. KVM toplam fiziksel sunuculara göre %76 performans ile gerçekten başarılı bir sonuca imza atıyor. Proxmox söylediğim gibi ciddi bir hayal kırıklığı ile %38 de kalıyor (yani 1 fiziksel sunucu ile alınan performan 100 birim gibi düşünürseniz bunu proxmox ile sanallaştırdığınızda 38 birim performans alıyorsunuz gibi düşünebilirsiniz).

Gelelim Hyper-V ve Vmware gibi uzun yıllardır bu işi yapan üreticilere, özellikle anlık kaynak ihtiyaçlarında mevcut donanımları en iyi yönten hipervizörler kesinlikle bu ikisi oldu.