Azure Stack HCI Single-node clusters

Azure Stack HCI diğer pek çok HCI sistemleri gibi cluster bir mimari oluşturmak için birden çok sunucuya ihtiyaç duymaktadır. Bizim node olarak isimlendirdiğimiz fiziksel sunucuların üstüne kurulan HCI OS ile bize sunulan bu yeni mimari pek çok iş yükü için çok yeterli bir üründür. Her iş yükünün farklı ihtiyaçları olduğu için bu iş yüklerine uygun alt yapıdaki donanımları satın alarak HCI cluster mimarisini kurabilirsiniz.

Peki iş yüklerine karar verdiniz ancak bu iş yükü en iyi nerede çalışır? İş yükü en uygun neredeyse (maliyet, gecikme, performans, regülasyon vb) orada çalışması önerilen bir yöntemdir. Yani bulutu seviyoruz uygulamalarımız bulut üzerinde olsun, edge bizim için daha ucuz uygulamalarımızı edge lokasyonlarına koyalım. Veya ben hep kendi veri merkezimde çalışmak istiyorum her şey onprem olsun mantığı ne yazık ki günümüz iş ihtiyaçlarını karşılamaktan çok uzaktır. Bu nedenle pek çok modern iş ihtiyacı için kimi sistemler bulut üzerinde, kimi sistemler yukarıdaki bahsettiğim başlıklar nedeni ile on-prem de kimi sistemler ise edge dediğimiz uç lokasyonlarda olabilir. Örneğin iş yükü için edge konumlandırıldığı senaryoda tek node’ luk bir compute aslında yeterli olacaktır. Bu tür bir senaryo için tek node Azure Stack HCI desteği gelmiş ve merkezi sisteme entegre olup yönetilmektedir. Ama tabi ki node için fiziksel bir sorun olması durumunda hata toleransı sunmayacaktır. Ancak locak disk hatasına karşı yine tolerans sunmaya devam edecektir. Özetle aslında bu EDGE lokasyonları gibi çok yüksek compute güce ihtiyaç duymayan ancak yönetim, bakım, üzerine alacağı iş yükleri ve Azure Stack HCI tarafından sunulan diğer özelliklerin kaybedilmemesi adına gerçekten iyi bir çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır.

Temel olarak baktığımız zaman Azure Stack HCI bize pek çok avantaj sağlamaktadır. Azure üzerindeki belirli ve en yaygın kullanılan hizmetleri onprem sunuculara genişletmek, VDI veya AKS gibi popüler servisleri çalıştırmak, merkezi yönetim konsolları üzerinden yönetim, yedekleme ve izleme imkânı gibi daha önceki makalelerimizde paylaştığımız başlıkları düşündüğümüz zaman bunların hepsinin tek node Azure Stack HCI için de geçerli olacağını unutmayın lütfen.

Burada önemli bir konu, tek node Azure Stack HCI için işletim sistemi Azure Stack HCI olmalıdır.

Burada da göreceğiniz gibi Azure Stack HCI alt yapılarını ister Windows Server 2022 ile isterseniz Azure Stack HCI OS ile kurabiliyorsunuz. Eğer tek node kurulumu yapılacak ise OS olarak Azure Stack HCI OS kurmanız gerekli.

Yararlı olacağını düşündüğüm aşağıdaki linkleri de paylaşıyorum;

Azure Stack HCI sunucu kataloğu:

https://hcicatalog.azurewebsites.net/#/catalog

S2D Veri depolama ölçeklendirme aracı:

https://s2dcalc.blob.core.windows.net/www/index.html

İş yükü bazlı ölçeklendirme aracı: (“sizer” bağlantısı)

https://azurestackhcisolutions.azure.microsoft.com/#/

Azure Stack HCI üzerinde AKS (Kubernetes):

https://docs.microsoft.com/en-us/azure-stack/aks-hci/