Azure Stack HCI için Azure Sanal Masaüstü artık otomatik ölçeklendirmeye sahip

Azure Stack HCI sayesinde genel bulutun bize sunduğu pek çok esnekliğin onprem sistemlerde kullanıma sunulmasına şahit oluyoruz. Malum Azure üzerinde 150′ den fazla servis bulunuyor ve bunların bazıları özellikle yüksek compute gücü veya çoğrafik dengeleme, yedeklilik nedeni ile onprem sistemler için uygun olmasa bile pek çok servis onprem üzerinde kullanılabiliyor. Tabi ki bunun olabilmesi için aslında Azure sistemlerinde kullanılan işletim sisteminin sizin uygun donanımlarınızda onprem olarak çalışmasının sağlanmasıydı. Bunu zaten Microsoft 2016 yılından bu yana yapıyor ve ürünü sürekli olgunlaştırıyordu. Geçtiğimiz Şubat ayında Azure Stack HCI üzerinde Sanal Masaüstü için genel kullanım duyurusu yapmıştı. Yani Azure Virtual Desktop servisini artık onprem de kullanabiliyoruz. Bunun üstüne ise şu anda otomatik ön izleme özelliğinin ön izleme sürümünü duyurdu. Malum bu duyurular kısa bir süre sonra genel kullanıma dönüyor. Zaten bunların hali hazırda çalışan teknolojiler olduğunu unutmayın lütfen. Yani aslında konu onprem de kararlı çalışması, ondan genelde ön izleme sürümleri azure stack hci için çok başarılı bir şekilde genel sürüme dönüyor.

Peki bu özelliğin en önemli faydaları nelerdir?

Bu özellik sayesinde host bazlı olarak eğer ilgili host için kapasite sınırına ulaşılmış ve o sırada kapamaya uygun boşta makineler var ise kapatılarak gerçekten ihtiyaç duyulan compute gücünü doğru kullanmış oluyoruz. Özellikle yoğun saatlerde VDI makinelerini yönetmek için çok güzel bir özellik olup yine host bazlı yoğunluğu yönetebiliyoruz. Birden çok hostu bir havuz oluşturup aynı şekilde autoscale özelliğini aktif bir şekilde kullanabiliyoruz.

Tabi ki burada pek çok host olduğu için sistem aynı NLB cihazlarında olduğu gibi yük dengeleme yapmaktadır, yani zaman bazlı, host başına % değerinde yoğunluk (CPU, RAM, Disk) değerine göre kurallar atayabiliyoruz.

Bu konuda daha fazla bilgi için aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz.

Azure Virtual Desktop for Azure Stack HCI now has autoscale | Azure Virtual Desktop blog (microsoft.com)