Azure Stack HCI 23H2 Yayınlandı

Merakla beklenen Azure Stack HCI 23H2 güncellemesi 1 Şubat 2024 tarihinde yayınlandı. Artık prod ortamlar için Azure Stack HCI 23H2 yaygınlaştırmasını yapabilirsiniz.

Yeni sürüm ile pek çok yeniliğin hayata geçtiğini görebiliyoruz. Özellikle son iki yıl boyunca çok yoğun bir geliştirme programı sonrasında ortaya çıkan bu kararlı sürüm pek çok uzmanın da geri bildirimi ile harika bir ürün haline geldi.

Özellikle AKS tarafındaki yenilikleri merak edenler için aşağıdaki blog postunu okumasını öneriyorum

AKS enabled by Azure Arc is now available on Azure Stack HCI 23H2 – Microsoft Community Hub

AKS malum ayrı bir başlık ve bu konuda ÇözümPark Bilişim Portalında ayrı bir web semineri serisi yapmayı planlıyoruz.

Gelelim beni heyecanlandıran bir diğer konuya. Malum VDI bazı şirketler için çok kritik bir altyapı, ne yazık ki maliyetleri nedeni ile pek çok şirket istese bile herkesin sahip olmadığı bu yapılar için Azure üzerinde kullandığın kadar öde modeli ile çalışmak büyük konfor sağlıyorken özellikle regülasyon nedeni ile onprem sistemlerde Citrix, Vmware veya Hyper-V üzerinde Microsoft ile VDI ortamları kurmaya çalışan şirketler oluyordu. Ancak Azure’ un managed instance sql de olduğu veya AKS de olduğu gibi aslında insanların yönetimi ile uğraşmak istemediği VDI deneyimini onprem de görmek istiyorlardı, neyse ki artık Azure Virtual Desktop for Azure Stack HCI da yayınlandı.

Peki sırada ne var?

23H2 sürümün yanında aynı bu sürümünde zamanında bir ön izleme sürümü olduğu gibi bazı yeni ön izleme çözümleri ile ilgili ipuçları verelim;

Azure Migrate to Azure Stack HCI (preview)

VM’leri mevcut bir Hyper-V ortamından Azure Stack HCI sürüm 23H2’ye taşımak için Azure Migrate’i kullanabileceğiz. Özetle gerçekten onprem bir node üzerindeki bir sanal makinenin başka bir sanal makineye taşınması gibi ihtiyaç halinde Azure Stack HCI üzerindeki bir makineyi kolaylıkla Azure ortamına taşıyabileceksiniz. Ayrıca VMware vCenter desteği de sunulacaktır.

Microsoft Defender for Cloud for Azure Stack HCI (preview)

Yine cloud ortamından alıştığımız ve sanal makinelerimiz veya AKS ortamlarımız için koruma sağlayan Microsoft Defender ürününün Azure Stack HCI ortamlarımız içinde bütünleşik çalıştığını göreceğiz.

Azure Arc Overview for Azure Stack HCI (preview)

Azure Arc ekranlarında artık Azure Stack HCI clusterlarını yönetmek için, uyarıları takip etmek, günceleme yapmak ve daha fazlası için ekranlara sahip olacağız.

Peki gelelim 22H2 sürümü kullananlara? Henüz 22H2 sürümü üzerinden doğrudan 23H2 güncellemesi sunulmuyor. Yani genelde 23H2 için şu anda yeni kurulum öneriliyor, ancak yakın bir zamanda inplace upgrade desteğinide göreceğiz. Tahmin edersiniz ki içerisinde küçük bir Azure altyapısı çalıştıran sistemlerin bu tür güncellemeleri kolay olmuyor. Yönetilen SQL, veri tabanı, web app, aks gibi kompleks sistemlerin inplace yükseltme işlemleri çok kritik olduğu için şu anda bu konuda çalışmalar devam ediyor.

Kaynak

Azure Stack HCI version 23H2 is generally available – Microsoft Community Hub