Azure Sanal Makine Bakımı Bildirimi

Azure Sanal Makineleriniz (VM’ler) önemli bir güvenlik ve bakım güncellemesi gerçekleştirilecek. Azure güncellemelerinin büyük çoğunluğu herhangi bir etki yaratmadan gerçekleştirilir ancak bu özel güncelleme için VM’lerinizin yeniden başlatılması gereklidir.

10 Ocak 2018’den (00:00 UTC) itibaren Azure’nin gerekli VM yeniden başlatma işlemini otomatik olarak yapacağı bir bakım planlandı. Etkilenen bir VM birkaç dakika süreyle kullanılamaz, çünkü yeniden başlatılır. Bir kullanılabilirlik kümesindeki veya VM kümesi setindeki herhangi bir VM için, Azure, ortamlarınızı etkisini sınırlandırmak için bir seferde bir Güncelleme Alanı’nın VM’lerini yeniden başlatacaktır. Ayrıca, işletim sistemi ve veri diskleri bu bakım sırasında korunacaktır.

Şu andan itibaren 9 Ocak 2018 (UTC saat 12:00) arasında herhangi bir zamanda proaktif olarak self servis bakım işlemini başlatmaya uygun bir veya daha fazla VM’iniz varsa self servis bakımı için hangi VM’lerin uygun olduğunu görebilir ve Azure Portalı’nı kullanarak bu adımı başlatabilirsiniz (aşağıdaki Azure Hizmet Sağlık bağlantısını kullanın). Ayrıca, Windows / Linux VM’lerinin nasıl yapılacağını öğrenecek kılavuzlara daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Bu self servis bakım adımını 9 Ocak tarihinden önce tamamlarsanız, VM’leriniz güncellenmiş olarak işaretlenecek ve planlanan bakım penceresinden etkilenmeyecektir. Kendi kendine hizmet bakımı başlatırsanız, geçici disk korunmayacaktır.

Azure Service Health size, bu VM’lerin bu bakımdan hangi VM’lerin etkileneceğini ve her VM için daha belirli bakım süreleri de dahil olmak üzere güncel bir görünüm sunar. VM’iniz yeniden başlatıldığında bildirim almak için zamanlanmış olayları ayarlayabilirsiniz.

 

Planlı bakım hakkında daha fazla bilgi edinin.

Windows veya Linux VM’ler için SSS’ler.

• VM’lerde gerçekleştirilen bakım türleri hakkında bilgi.

Etkinlik günlükleri ve uyarıları için Azure Monitor kullanma.

Hazırlayan: Ümit Seyhan – Unifytech www.unifytech.com.tr