Azure Fiyatlarında Güncelleme

Malum döviz fiyatlarındaki değişilik sonrası her üretici belirli bir süre bekler, daha sonra bu değişim ortalama bir değere ulaştıktan sonra fiyat güncellemesi yapar. Bunun temel amacı aslında global hizmet veren üreticilerin hizmetlerin tüm Dünya da bölgeler ile pazarlar arasında tutarlılığı sağlamaktır. Bu nedenle ürün ve hizmetlerin yerel fiyatlandırmalarının bu tarz durumlarda güncellenmesi gereklidir.

Tabiki bu güncelleme online olarak kullandıkça öde mantığı ile verilen hizmetler için geçerlidir. Örneğin zaten azure hizmetini bir partner üzerinden alıyorsanız partner size dolar veya güncel kura göre TL fatura kesmekteydi. Bu nedenle aslında bu modelde hep en günel kura göre hizmet alıyordunuz. Ancak azure hizmetini doğrudan Microsoft üzerinden kredi kartı ile almanız durumunda buradaki yansıymayı Microsoft yaptığı için artık kurda bir güncelleme olacaktır.

Detaylı bilgi aşağıdaki gibi olup muhtemel azure müşterisiyseniz size de benzer bir mail gelmiştir;

Turkish Lira içinde faturalandırılan bir veya daha fazla abonelikle ilişkili olduğunuz için bu e-postayı alıyorsunuz.

Microsoft, bölgeler ile pazarlar arasında tutarlılığı sağlamak için ürün ve hizmetlerinin yerel fiyatlandırmalarının etkisini düzenli olarak değerlendirir. Ağustos 2018 Azure fiyat değişikliğimiz bu değerlendirmenin bir sonucudur.

Microsoft, Azure web sitesinde Microsoft Online Services Sözleşmesi (MOSA) kapsamında bulunan ve Turkish Lira ile ücretlendirilen Kullandıkça Öde abonelikleri için fiyat ayarlaması yapacaktır. 1 Ağustos 2018 Çarşamba tarihinden itibaren geçerli olmak üzere Azure fiyatları, global fiyat düzeyleri ile uyumlu hale getirmek amacıyla Turkish Lira için yüzde 20 oranında artma.

Bu değişikliğin mevcut Azure toplu lisanslama müşterilerini nasıl etkilediği aşağıda açıklanmıştır.

Azure web sitesindeki Kullandıkça Öde abonelikleri: Kullandıkça Öde modelini kullanan müşteriler, minimum satın alma gereksinimleri olmadan esnek fiyatlandırmanın avantajlarından yararlanır. Bu müşterilere yönelik fiyatlar, 1 Ağustos 2018 Çarşamba tarihinden itibaren değiştirilecektir. Azure’ı satın alan müşteriler, Azure web sitesinde ABD doları gibi diğer para birimleri ile satın alan müşterilere benzer şekilde fiyatlandırmayı düzeyler halinde görecektir.

Azure web sitesinde ön ödemeli abonelikler (1 Ekim 2016’dan itibaren yeni müşteri kayıtları durdurulmuştur): Önceden sunulan abonelikler için ön ödeme tutarı, indirim ve koşullarda değişiklik yapılmamıştır. Tüketim oranları, 1 Ağustos 2018 Çarşamba tarihinden itibaren Azure web sitesindeki yeni fiyatlandırmayı yansıtacak şekilde değiştirilecektir.

Open aracılığıyla satın alınan Azure: Tüketim oranları, 1 Ağustos 2018 Çarşamba tarihinden itibaren Azure web sitesindeki yeni fiyatlandırmayı yansıtacak şekilde artma.

Bulut Çözümü Sağlayıcısı (CSP) programında Azure: Microsoft, bu programda Turkish Lira içindeki kanal iş ortaklarını faturalandırmadığından bu değişiklik, CSP’deki kanal iş ortakları için geçerli değildir.

Kurumsal Anlaşmalar (EA) veya Kurumsal Abonelik Anlaşmaları (EAS), Microsoft Ürün ve Hizmetleri (MPSA) veya Sunucu ve Bulut Kayıtları (SCE): Microsoft, bu programlarda Turkish Lira içindeki kanal iş ortaklarını faturalandırmadığından bu değişiklik, EA, EAS, MPSA veya SCE’deki kanal iş ortakları için geçerli değildir.

Not: Bir Azure müşterisi olarak, tüm fiyatlandırma değişikliklerini bildirmemiz gerektiği için bu e-postayı alıyorsunuz. Bu e-posta, bu fiyatlandırma değişiklikleri ile ilgili olarak doğrudan Microsoft’tan alacağınız tek bildirimdir.