Azure Classic IaaS Sanal Makineleri 1 Mart 2023′ de Emekliye Ayrılıyor

Son 10 yıldır bulut bilişim anlatan birisi olarak bu tür geçişlere artık alıştım. Malum her 3 ayda bir bir şekilde güncelleme alan ve sürekli yeni bir hizmet, servis sunan public cloud üreticilerinin başında yer alan Microsoft için bir dönüm noktasına saha geldik.

Belki yeni yeni Azure ile tanışanlar için çok bir anlam ifade etmeyen Azure Service Management (ASM) aslında bizim bu işlere ilk başlarken kullandığımız Azure için Classic Deployment model dediğimiz ve Azure Classic portal (https://manage.windowsazure.com/) üzerinden açılan kaynaklar için genel olarak verdiğimiz isimdir. Örneğin yeni nesil kaynaklar Azure Resource Manager yani ARM olarak isimlendiriyoruz.

Teknoloji geliştikçe aslında cloud üreticilerinin ürünlerinde de yenilikleri beraberinde getiriyor. Yeni nesil sanal makineler bunların başında geliyor. Microsoft altyapısını sürekli güncellediği için artık eski nesil kaynaklarıda yavaş yavaş kapatıyor. Muhtemel önümüzdeki 3 yıl içerisinde hali hazırda bu kadar eski kaynakları kullanan müşteriler kalmaz ancak yinede bu konuya kulak kabartmakta fayda var.

Kaynak

https://azure.microsoft.com/en-us/updates/we-re-retiring-azure-classic-vms-on-march-1-2023/