Azure Arc Nedir?

Değişen ve gelişen teknoloji ile pek çok iş yükü için en uygun ortamın değişken olması nedeni ile özellikle son yıllarda Hibrit bulut kavramı büyük önem kazanmıştır. Bulut kavramı ile ilk tanıştığımız 2010 yılından sonra yoğun bir bulut kullanımı gerçekleşmiş olsa bile özellikle regülasyonlar ve network gecikmeleri kaynaklı bazı iş yüklerinin onprem sistemlerde, bazı iş yüklerinin ise bulut sistemlerinde olmasının daha doğru olduğunu öğrendik. Ancak bundan daha zoru bu iki farklı ortamdaki sistemlerin bütünleşmiş çalışmasıydı. Yani örneğin web sitenizi bulut ortamına koyup müşterilerinize hizmet verirken CRM sisteminiz on-prem’ deki veri merkezinde sadece çalışanlarınıza hizmet verebilir. Ancak bu iki sistem bütünleşmiş çalışmak zorunda kaldığı zaman işler biraz zorlaşıyordu.

Zaman içerisinde bulut sistemlerinin de kendi içinde avantaj ve dezavantajlarının oluşması ile multi-cloud mimariler tasarlanmaya başladı. Özetle bir sistemin bir ayağı kendi veri merkezinizde çalışırken bir ayağı Azure veri merkezi üzerinde hatta diğer bir ayarı ise başka bir cloud sağlayıcıda çalışabilmektedir.

Peki Azure Arc bize ne sağlıyor?

En temel anlamda tek bir platform üzerinden hem onprem, hem diğer bulut ortamları hem de Azure kayaklarını yönetmenizi sağlamaktadır. Azure Resource Manager, azure üzerindeki kaynakları yönetmemizi sağlayan bir alt yapı olup Arc sayesinde bu özelliğin kapsamı on-prem ve diğer bulut ortamlarına da genişlemektedir. Sanal makineleri, Kubernetes ortamlarını veya veri tabanlarını aynı Azure üzerinde çalışıyormuş gibi yönetebilirsiniz. Bu sayede ITOps veya DevOps süreçlerinizde sekteye uğramadan kesintisiz devam edecektir.

Her geçen gün sahip olduğu desteklenen platformlar genişlese de şu anda aşağıdaki başlıklarda yönetim sunmaktadır;

 • Sunucular – Fiziksel veya sanal, Microsoft veya Linux işletim sistemi.
 • Kubernetes Mimarileri
 • Azure Veri Hizmetleri – Azure SQL, PostgreSQL vb
 • SQL Server – Yerleşik veya Azure üzerindeki SQL Sunucuları

Yukarıdaki mimari on-prem bir alt yapı üzerinde çalışan SQL sunucuları için Azure Arc sayesinde merkezi yönetimi özetlemektedir.

Peki gerçek hayat senaryolarında en çok hangi amaçla kullanılıyor;

 • Sunucularınız için yönetim, envanter, güvenlik uygulamaları sunar.
 • Sunucuların izlenmesi, yama yönetimi uygulanması ve Azure Defender gibi servisler ile daha güvenli hale getirilmesi.
 • Kubernetes cluster yapılarınızı merkezi olarak yönetmek.
 • GitOps kullanımı.
 • Azure hizmetlerinden ihtiyaç duyduğunuz servisleri on-prem sunucu veya Kubernetes ortamlarınız için aktifleştirme.

Bir diğer konu ise bu hizmetin ücretleri. Kullandığınız servislere göre aslında Azure Arc için ek bir ücret ödemenize çoğunlukla gerek kalmıyor. Örneğin Arc ile izleme aslında bedava, siz sadece bulut üzerinde olduğu gibi izleme için loglamaya ücret ödüyorsunuz veya Arc ile yedekleme aslında bedava disk ve network için bir ücret ödüyorsunuz. Envanter yönetimi, Azure Resource Grup kullanımı ve etiketleme ya da Azure Resource Graph aracılığıyla dizin oluşturma ve arama gibi aslında pek çok hizmet ücretsiz. Ancak Arc enabled SQL Managed Instance , Arc enabled PostgreSQL Hyperscale, Arc enabled Machine Learning vb aslında Azure üzerinde ücretlendirilen servisler için ilgili servislerin ücretlerini kontrol edebilirsiniz.

Bunun için aşağıdaki link sizlere yardımcı olacaktır

Pricing – Azure Arc | Microsoft Azure

Gelelim şimdi ürünün kullanımına. Ürün için temelde 4 senaryo yer almaktadır;

 • Sunucular
 • Kubernetes Mimarileri
 • Azure Veri Hizmetleri
 • SQL Server

Biz ilk olarak Sunucu yönetimi ile başlayacağız.

Bir sonraki makalemde görüşmek üzere.