Advanced Startup Options – Açılışta F8 menüsü

İşletim Sistemi Normal Bir Şekilde Başlatılamadığı Zaman Kullanılabilecek Farklı Açılış Şekilleridir. Her Biri Farklı Sorunlara Çözüm Bulmaya Çalışır. Windows’U Farklı Şekilde Başlatmak İçin, Windows Yüklenmeye Başladığında “F8” Tuşuna Basmak Gerekir.
Aşağıdaki Başlıklar Her Bir Açılış Seçeneğini Ayrıca İncelemektedir.

Safe Mode
Eğer Bilgisayar Başlatılamıyorsa “Safe Mode” Seçeneği İle Başlatma İhtimalimiz Vardır. Bu Modda Disk, Mouse, Monitor Driver’Lar Gibi Sistemin Başlaması Ve Kullanılabilmesi İçin Gerekli Minimum Driver’Lar Ve Servisler Yüklenir.
Sisteme Yeni Bir Yazılım, Yeni Bir Donanım Ya Da Yeni Bir Driver Yükledikten Sonra Açılamıyorsa Bu Modda Başlatırız Ve Yazılımı, Driver’I Kaldırabiliriz Ve Sistemin Ayarlarını Değiştirebiliriz.

Safe Mode With Networking
Safe Mode İle Aynıdır, Artı Olarak Network Kartı Driver’Ları Ve Network Servisleri Yüklenir. Bu Modda Sadece Yerel Bilgisayarın Kaynakları Değil Network Kaynakları Da Kullanılabilir

Safe Mode With Command Promt
Safe Mode İle Aynıdır. Ancak Grafiksel Arayüz Değil De Komut Satırı İle Başlar. Diğer Sefe Mode Seçenekleri İşe Yaramadığı Zaman Ya Da Komut Kullanılması Gerektiğinde Kullanılır.

Enable Boot Logging
Sistem Normal Bir Şekilde Başlatılır Fakat Yüklenen Ya Da Yüklenmeyen Driver’Lar Ve Servisler İçin Günlük Tutulur. Bu Günlük Dosyasının Adı “Ntbtlog.Txt”Dir Ve “Windows” Klasörüne Kaydedilir. Tüm Safe Mode Seçenekleri De Aynı Şekilde Günlük Tutar.
Bu Mod, Sorunun Tam Olarak Hangi Servis Ya Da Driver’Dan Kaynaklandığını, Öğrenmek İçin Kullanılır.

Enable Vga Mode
Mevcut Ekran Kartı Driver’Ları İle En Düşük Çözünürlükte Başlatılır. Sadece Ekran Kartı Çözünürlük Sorunlarını Gidermek İçin Kullanılır.

Last Known Good Configuration
Windows Server 2003 İşletim Sistemine Logon Olunduğunda, Sistem O Anki Registry Ayarlarını “Last Known Good Configuration” Modunda Kullanılmak Üzere Yedekler.
Bu Mod, Wimdows’Un En Son Başarılı Bir Şekilde Logon Olunan Drumundaki Registry Ayarları Ve Driver’Lar İle Başlatıılmasıdır. Bu Mod Kullanıldığında En Son Başırılı Bir Şekilde Logon Olunan Durumdan Sonra Yapılan Driver Ayarları Değişiklikleri Ve Diğer Sistem Ayarı Değişiklikleri Yok Olur.
Bu Mod Yeni Eklenen Driver’Dan Ya Da Yazılımdan Kaynaklanan Yapılandırma Hatalarını Giderir. Eksik Ya Da Bozuk Dosya Hatalarını Gideremez. Örneğin Yeni Yazılım Ya Da Driver Yükledikten Sonra Sistem Açılırken Hata Veriyorsa Kullanılabilir.
Sorunun Kaynağı Yapılan Ayar Değişikliği İse Safe Mode’Dan Önce Kullanılması Önerilir.

Directory Services Restore Mode
Bu Mod Bir Safe Mode Türüdür. Sadece Domain Controller Olan Bilgisayarlarda Active Directory Sorunlarını Gidermek İçin Ve Active Ddirectory Veritabanını Yedekten Geri Yüklemek İçin Kullanılır.

Debugging Mode
Seri Port1 Üzerinden Bağlı Başka Bir Bilgisayara, Açılış İle İlgili Ayrıntılı Bilgiler Yollar.