Youtube adım adım paralı oluyor

 

Google tarafından satın alındıktan sonra bir türlü karlı hale geçmeyi başaramayan Youtube’da çok önemli gelişmeler var.

Kullanıcılar tarafından siteye yüklenen videoların telif haklarını ellerinde bulunduran yayıncılarla sık sık sorunlar yaşayan Youtube bu durumu lehine çevirmenin yollarını arıyor. Bilindiği gibi özellikle video kliplere, filmlere ve dizilere ait videolar yüzünden yayıncı firmalar sık sık şikayette bulunarak bu içeriklerin Youtube’dan kaldırılmasını istiyorlar. Denetimlerini sıklaştıran Youtube yönetimi de bu tür binlerce videoyu her gün siteden silerek telif hakları yasasını çiğnememek için büyük uğraş veriyor. Buna rağmen bu kedi-fare kovalamacası her geçen gün artarak devam ediyor.

Youtube’un 1.8 milyar dolar gibi uçuk bir rakamla Google tarafından satın alınmasından sonra bir türlü gelir modelini oturtamadığı ve reklam gelirlerinin işletme giderlerini karşılayamadığı biliniyor. HD videolara geçişle birlikte maliyetlerin arttığı da bir gerçek. Youtube’un yıllık zararının 300-400 milyon dolar civarında olduğu tahmin ediliyor. İşte bu noktada para kazandıracak yeni yollar arayışı faturanın kullanıcılara çıkartılması yönünde ilerliyor.

Video klip ve film yapımcıları ile görüşmelerini sürdüren Youtube yönetimi, kullanıcıların bu içerikleri belirli bir ücret ödeyerek  siteden izleyebilmesi için çalışmalar yapıyor. Buna göre sevilen sanatçıların HD kalitesindeki video klipleri, popüler televizyon dizileri ve televizyon şovları gibi çok talep gören içerikler daha da çeşitlendirilerek kullanıcılar sunulacak fakat karşılığında ya izle/öde ya da ücretli aylık üyelik gibi bir sistem getirilecek.   

Ödemesini yaptığı içeriği izleyen kullanıcıların bu videoları bilgisayarına indirmesine izin verilmeyeceği tahmin ediliyor. Onun yerine Youtube hesabıyla siteye giriş yaptığında karşısına çıkacak bir menüden daha önce ödemesini yaptığı videolara ulaşabilmesi daha mantıklı bir hareket olacaktır.

Bedava içeriğe alışmış kullanıcıların bu tür bir sisteme nasıl tepki vereceği bilinmese de makul ücretler karşılığında bu tür bir ödeme yapmayı kabul edecek kişiler şu an için Youtube’u para kazanan bir site yapacak tek seçenek olarak karşımızda duruyor.

cnetturkiye