Windows Vista ve Windows XP Bakım ve Güvenlik Aracı: Windows Live One Care

Windows XP ve Windows Vista işletim sistemlerini kullanan son kullanıcılar için bilgisayarlarınızda tek noktadan bakım, güvenlik, yedekleme, güvenlik duvarı yönetimi ve optimizasyon yapmanızı sağlayan Windows Live One Care aracından bahsedeceğim. Windows Live One Care Windows Vista ve Windows XP 32 Bit sürümlerinde Windows Vista 64 Bit sürümlerinde kullanılabilir ve desteklediği diller ise; İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, Japonca ve Ispanyolca dır. Türkçe şu anda desteklenmemektedir. Eğer işletim sisteminiz bahsettiğim bu dillerden birinde kurulmamış ise Windows Live One Care hizmetini kullanmak için Online Hizmet Taraması sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Windows Live One Care Temel Özellikleri

– Antivirus

– Anti Spyware

– Firewall

– Yedekleme ve Geri Yükleme Merkezi

– Optimizasyon

– Printer Paylaşım Yönetimi

– Windows Başlangıç Ayarları

– Ev Ağı Yönetimi

– Anti-Pishing

– Log Kayıtları Tutma

– Registry Temizleme Aracı ( Sonraki sürümlerde eklenecek)

Bazılarınız Microsoft Forefront Client Security ile aynı olduğunu düşünebilir. Haklısınız benzerlik gösteriyor fakat tek nokta raporlama ve Uzaktan yönetim gibi işlemler Windows Live One Care için mümkün değildir. Küçük işletmeler ve Ev kullanıcıları için tasarlanmıştır.

Kurulum

Windows Live One Care i yüklemeden önce mutlaka kullanmakta olduğunuz virus programını kaldırmalısınız. Download etmek için tıklayınız.

90 günlük bir trial zamanına sahip olan Windows Live One Care kurulum sırasında bazı updateler download ediyor. Internet gereksinimi duyabilirsiniz. Tabiki üye olursanız bu süre 224 güne çıkartılıyor.

Kullanımı

Kurulumdan sonra aşağıdakine benzer bir ekran göreceksiniz tabi ki bu sisteminizin ne kadar performanslı ve ne kadar güncel olduğuna göre değişecektir.

1

Manage Your OneCare circle kısmını sahip olduğunuz Windows Live ID ile kullanabilirsiniz. OneCare kullananların kendi araların kurdukları bir hub gibi düşünebilirsiniz. Güvenli yada One Care tarafından korunan bir network alanı olarak tabir edilebilir.

Sağ üstte ve simge durumunda iki ikon bilgisayarınızın anlık durumu gösteriyor. Yeşil simge bilgisayarınızın durumunun iyi olduğu anlamına gelir. Protection Plus özellikleri, örneğin virüsten koruma, casus yazılımdan koruma ve kimlik avı engellemesi günceldir ve bilgisayarınızda ayarlama veya yedekleme yapmak gerekmez. Sarı simge bilgisayarınızın durumunun uygun olduğu anlamına gelir. Sisteminizi acilen tehdit eden bir durum yoktur, ancak sisteminizin durumunu yeşile döndürmek için en kısa zamanda ayarlama veya yedekleme işlemini zamanlamak veya çalıştırmak gibi bir eylem gerçekleştirmeniz gerekir. Kırmızı simge bilgisayarınızın Risk Altında olduğu anlamına gelir. Örneğin Internet bağlantısı olmadığından Windows Live OneCare Virüsten korunmayı en son virüs tanımlarıyla güncelleştiremezse veya Windows Live OneCare Güvenlik duvarı kapalıysa bu durum ortaya çıkabilir.

Firewall

2

Firewall dan başlamak gerekir ise Windows XP deki tek taraflı blocklama özeliğini disable ederek two-way blocking özelliğini aktif ediyor. Windows Vista da Default olarak bu özellik geliyordu fakat hangi programların internete bağlanmak istedikleriyle ilgili net bilgiler alamıyordunuz. Gelişmiş bir çok 3 Party firewall ile kıyaslanabilecek bir yapısı bulunmaktadır.

Tune-Up

3

Tune-UP özelliği sayesinde belirli günlerde İşletim sisteminize bakım yapmaktan kurtuluyorsunuz. Genel olarak yapılan işlemleri yaparak Windows Vista da yaşanan disk yetmezliği problemlerinide ortadan kaldırıyor.

Tune-UP ın yaptığı işlemler;

Gereksiz program yükleme dosyaları Activex ve Java Appletlerini temizlemek ,Windows temporary filesi temizlemek, Temporary Internet files klasörünü temizlemek, Microsoft error reporting temporary files dosyalarını temizlemek, Temporary offline files ve Temporary setup files dosyalarını temizlemek son olarakta geri dönüşüm kutusunu boşaltma işlemlerini gerçekleştiriyor.

4

Tune-UP sırasında bilgisayarınızda herhangi bir yavaşlama sezmiyorsunuz. Sistem kaynaklarını en az şekilde kullanarak bu işlemi yapıyor.

Backup

5

Windows Vista Backup and Restore Center makalesini daha önce yazmıştım oradaki tüm işlemleri yapabileceğiniz gibi online photo backup özelliği ile internet ortamındaki bir lokasyona resimlerinizi backup alabiliyorsunuz. Bir backup planı oluşturarak belli aralıklarla back up alarak olası işletim sistemi problemlerinizi ve virus problemlerinizi savuşturabilirsiniz.

Viruses and Spyware

6

Windows Live One Care in en önemli özelliği gerçek zamanlı Antivirus ve Spyware koruması sağlamaktadır. Bir den fazla Antivirus üreticilerinin tarama motorlarını ve databaselerini kullandığı için diğer antivirus programlarına göre daha avantajlıdır. Peki birden fazla antivirus ve spyware motoru kullanmak bilgisayarınızı yavaşlatmaz mı? tabi ki işlemci kullanımı artacaktır fakat Microsoft bu konuda çok araştırmalar yapmış ve yaptığı araştırmalar sonucunda Windows Live One Care’in kullandığı tarama motorlarının bir den fazla kullanımı tarama motoru başına %3 gibi bir CPU yükü getirmektedir.

Printer Sharing

7

Kullanım bölümünde Manage Your OneCare Circle bahsetmiştim. Bu circle kullananlar kendi aralarında printer paylaşımı ve dosya paylaşımı yapabilirler.

Logging

Son olarak logging işlemi standart antivirus ve spyware loglarına hiç benzemiyor. Kullanışlı bir support log oluşturulmuş ve kullanıcıların problemlerini gidermekte kullanılabilir.

Snapshot

Virus and spyware protection

Backup

Advisories

Firewall

Performance Plus

Miscellaneous

başlıklarında detaylı olarak geçmişe dönük rapor sağlaması bilgisayarın problemini öğrenmek için en kolay yol gözüküyor.Windows Live One Care talep ettiği fiyatı fazlasıyla hak ediyor kanatindeyim. Küçük işletmelerde gerçekten dediklerini yapıyor ve gayet başarılı olduğunuda göz ardı etmeyelim

Omer Faruk KARADENIZ