Windows Server 2008 ve Yedekleme Yapısı

 

Windows Server 2008 üzerindeki yedekleme birimi temel yedekleme ve geri dönüşüm çözümlerini sunabilen bir yazılım parçasıdır. Ayrıca yedekleme birimi farklı sunuculardaki ya da uzak sunuculardaki yedekleme işlemlerini de yürütebilir. Windows Server 2008 ile birlikte pek çok yeni özellikler karşımıza çıkmaktadır. İşte yedekleme alanında da yenilikler karşımıza çıkmaktadır. Windows Server 2008 ile gelen yedekleme teknolojisi daha önceki sürümlerde kullanılan yedekleme teknolojisinden çok daha farklıdır.

 

Yedekleme bize düzenli bir şekilde yedek ve geri dönüş çözümleri sağlamaktadır. Dolayısıyla verilerimizi de güvenlik altına almış oluruz. Windows Server 2008 ile gelen yedekleme birimi sayesinde basit sihirbazlar ile yedekleme işlemlerimizi yapabiliriz. Yedekleme yapısını biz var olan sunucumuzu veya uzaktaki sunucularımızdaki var olan klasörleri veya bölümleri yedekleyebiliriz. Ayrıca sistem geri kurtarma işlemini de Windows Server 2008 ile birlikte gelen yedekleme birimi ile yapabiliriz.

 

Windows Server 2008 ile gelen yedekleme birimi yedeklemeye ihtiyacı olan herkes tarafından rahatlıkla ve kolayca kurulabilen, kullanılabilen, ek bir maliyete sebebiyet vermeyen ve bilgi sistemleri yöneticilerinin ve çalışanlarının işlerini kolaylaştıran bir yapıdır. Tabiî ki küçük ölçekli ya da orta ölçekli işletmelerde gönül rahatlığı ile kullanılabilecek bir yazılımdır ya da yönetim konsoludur.

 

Yedekleme işlemini yapabilmek için mutlaka yöneticiler grubu üyesi olmamız gerekmektedir. Windows Server 2008 üzerindeki güvenlik duvarı standart olarak açık gelmektedir ve bu durum uzaktaki sunuculardaki yedekleme işlemlerini yaparken sorun çıkarabilir.

 

Şuan Windows Backup (ntbackup) kullanıyorsanız ve Windows Server Backup yapısına geçecekseniz eğer aşağıdaki değerlere dikkat etmelisiniz;

-Yedekleme ayarlarınız upgrade edilmez, bütün ayarlarınızı Windows Server Backup yapısına göre tekrardan ayarlamanız gerekir.

-Varolan ve çalışmakta olan yedekleme işlemleriniz için yeni disklere ihtiyacınız olabilir

-Windows Backup (ntbackup) ile almış olduğunuz yedekleri Windows Server 2008 üzerinde geri dönemezsiniz (recover yapamazsınız). Windows Backup (ntbackup)’ın indirilebilir versiyonunu https://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=82917 linkinden indirip daha önce alınmış olan yedekleri geri dönüştürebilirsiniz. Ancak sadece geri dönüşüm yapar yeni yedeklemeler yapamazsınız.

 

Windows Server Backup fonksiyonlarına bakmak gerekirse;

-Yeni ve hızlı bir teknolojidir. Volume Shadow Copy Service (VSS) kullanır.

-Basit bir geri dönüş yapısına sahiptir. Yedekten dönmek istediğimiz nesneleri seçerek bunu yapabiliriz.

-İşletim sistemimizi geri yükleyebiliriz. (System Recovery)

-Uygulamalarınızı yedekleyebilirsiniz. Örneğin SQL Server veritabanları, Exchange Server veritabanlarını yedekleyebiliriz.

-Yeterince yedekleme zamanlama araçları vardır.

-Yedeklerimizi şirket dışına basit ve hızlı bir şekilde çıkarabiliriz.

-Uzaktan yönetim işlemlerini destekler.

-Disk yönetimini otomatik olarak yazılım kendisi yapar.

-Komut satırı desteği gelişmiştir.

-DVD’ye yazdırarak yedekleme yapabiliriz

Windows Server Backup özelliği Windows Server 2008 sürümlerinin hepsinde mevcuttur. Ancak Windows Server 2008 Core sürümünde görsel arayüz yoktur ve yedekleme işlemlerimizi komut satırından yapabiliriz. Bunun için de Power Shell kullanacağız. Ayrıca Windows Server Backup 32 bit ve 64 bit yapısında da mevcuttur.

 

Windows Server Backup hakkında temel bilgilerimizi paylaştıktan sonra artık bu servisimizi kullanamaya başlayabiliriz.

 

İlk olarak yapmamız gereken iş Windows Server Backup özelliğimizi yüklemek olacak. Bu işlemi yapmak için Server Manager açıyoruz.

clip_image002

Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi biz Windows Server Backup servisini Windows Server 2008 ortamında kullanmak istiyorsak öncelikle şekilde de görüldüğü gibi Server Manager altındaki Features kısmından Power Shell, Windows Recovery disc, Windows Server Backup ve Command-line Tools yüklememiz gerekiyor. Bunların seçimini yapıyoruz ve NEXT ile devam ediyoruz.

clip_image003

Şekilde de görüldüğü gibi yüklenmiş olan servisler görünmektedir.

clip_image005

Servislerin kurulması tamamlandıktan sonra Server Manager açıyoruz ve Storage altındaki Windows Server Backup kısa yoluna tıkladığımızda ise karşımıza yukarıdaki yönetim konsolu gelmektedir. En sağdaki Actions kısmına bakarsak karşımıza yedekleme işlemlerimizi gerçekleştirirken kullanacağımız linkler vardır. Örneğin Configure Performance Set.. tıkladığımızda aşağıdaki şekil karşımıza gelmektedir.

clip_image006

Şekilde de görüldüğü gibi yedekleme stratejilerimizi görmekteyiz. Hangisi bize uygun ise onu seçip yapılandırabiliriz.

clip_image007

Yukarıdaki şekilde ise yedekleme seçeneklerimiz listelenmektedir. Bizim zamanlanmış bir yedekleme yapımız olmadığı için birinci seçenek pasif gelmektedir. İkinci seçenek ise farklı seçeneklerin uygulanması için karşımızdadır. İkincisini seçerek NEXT ile devam ediyoruz.

 

clip_image008

 

Diğer kısımda karşımıza yukarıdaki mesaj karşımıza çıkmaktadır. Bu mesajın anlamı bizim daha önce bu sunucu üzerinde hiç yedekleme yapmadığımızı göstermektedir. Bu bizim ilk yedekleme işlemimiz. Burada YES diyoruz ve devam ediyoruz.

 

 

clip_image010

Bu kısımda ise yedekleme konfigürasyonu ile ilgili seçimlerimizi yapıyoruz. İki seçenek karşımıza çıkmaktadır. Birincisi Full Server yedeklemesi ve ikincisi ise Custom (Özel) bir yedekleme işlemi yapmamızı sağlayacak olan seçenektir. İkincisini seçip devam ediyoruz.

clip_image012

Yukarıdaki şekilde Enable system recovery seçili olduğu için C ve D bölümleri otomatik olarak seçilir ve değiştirilmesine izin verilmez.

clip_image014

Enable system recovery kısmındaki işareti kaldırınca yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi benim seçim yapmama izin veriyor ve istediğim alanlardan seçim yapabiliriz. Seçimimizi yapıyoruz ve NEXT ile devam ediyoruz.

clip_image016

Bu kısımda karşımıza yedeklemekte olduğumuz verilerin nereye alınacağı hakkında seçim yapmamız istenmektedir. Karşımıza iki seçenek gelmiştir. Birincisi yerel bir sürücü üzerine yedeklemenin yapılmasını sağlar. İkincisi ise başka bir sunucu üzerinde paylaştırılmış olan bir klasör üzerine yedeklerin alınmasını sağlar. Biz yerel bir sürücüye yedeğimizi alacağımız için birinci seçeneği seçerek devam ediyoruz.

clip_image018

Bir sonraki aşama ise yedeklememizi yapacağımız sürücünün seçimi aşamasıdır. Burada Backup Destination kısmından yedeklememizi nereye yapacaksak seçimimizi yapıyoruz ve NEXT ile devam ediyoruz.

clip_image019

Yedekleme yöntemimizin seçimimizi yapıyoruz. Ben VSS full backup seçiyorum ve devam ediyoruz.

 

clip_image020

Genel özet bilgisi veriliyor ve ardından da BACKUP tıklayıp işlemimizi başlatıyoruz.

clip_image022

Yedekleme işlemi devam ediyor. Biz Close deyip kapatsak bile yedekleme işlemi arka planda devam edecektir.

clip_image024

Yedekleme tamamlandı.

 

clip_image025

Yedeklenmiş olan veri şekilde görülmektedir.

clip_image027

 

Windows Server Backup’ın yedekleme yapısı yukarıdaki şekilde görüldüğü gibidir.

 

Evet Windows Server 2008 üzerinde Windows Server Backup servisini kurduk ve temel olarak incelemesini gerçekleştirdik. Birde basit bir dosyamızı yedekledik. Bir sonraki makalemizde ise Restore (Yedekten Geri Dönüş) işlemini gerçekleştireceğiz.

 

Kaynaklar:

 

https://technet2.microsoft.com/windowsserver2008/en/library/00162c92-a834-43f9-9e8a-71aeb25fa4ad1033.mspx?mfr=true

 

Windows Server 2008 Help