Windows Server 2008 Core Uzerine Remote Desktop Yapilandirilmasi

Server Core ile alakalı makale serimize devam ediyoruz. Önceki bölümlerde Server Core’u kurup, Logon olmuştuk.İlk kurulduğu anda karşımıza çıplak hali ile gelen Server Core üzerine herhangi bir sunucu rolünü kurabilmek için yapmamız gereken konfigürasyonları da adım adım anlatabilme imkanım olmuştu.

Bu makalemde ise, Server Core makinasına Remote Desktop yapabilmek için, Firewall üzerinde yapmamız gereken konfigürasyon bilgilerini anlatacağım.

Server Core gerçek bir GUI(Graphical User Interface) arayüzüne sahip olmasada temel komutları kullanarak yapacağımız işlemleri yine grafiksel arayüzden yapabiliriz. Örneğin Task Manager ve Notepad gibi konsolları çalıştırabiliyoruz. Server Core üzerinde bu tür yönetimsel konsolları kullanabilmek için yerel olarak erişim sağlamamız gerekmektedir. Bu komutlardan bazılarına MMC yoluyla erişim sağlıyabildiğimiz gibi, bazılarına da Remote Desktop üzerinden bağlanıp çalıştırabiliriz. MMC ve Remote Desktop bağlantılarının gerçekleştirebilmesi için, kurduğumuz anda açık gelen Server Core üzerindeki Firewall’da bir kaç ayar yapmamız gerekmektedir. Fakat Firewall ile ilgili ayarlara bakmadan önce Server Core üzerinde aşağıdaki konfigürasyonların yapılmış olması gerekmektedir:

•IP adresi

•Hostname yapılandırması

•Administrator Password

•Son olarak da bizim bu makalede yapacağımız Firewall’un yapılandırmış olması gerekmektedir.

Bunların yanında,Server Core’u daha önceden kurulmuş bir domain’ede üye yapabiliriz fakat bu bir zorunluluk değildir.Senaryomuz gereği Ip adresi 192.168.1.1(Istanbul) olan Windows Server 2008 Enterprise Edition yüklü olan sunucumuzdan, 192.168.1.5(Tekirdag) adresli Server core makinasına Remote Desktop yapacağız.

Server Core makinasına Remote Desktop baglantısının yapılabilmesi:

1)Server Core üzerinde Uzaktan bağlantı ayarlarını yapabilmek için hazır olarak gelen bir script’i kullanıyoruz. Scregedit. wsf isimli script ile birlikte kullanacağımız parametrelerin kullanımı, Server Core’a bağlantı yapacağımız işletim sistemine göre değişmektedir. Eğer Windows Server 2008 veya Vista üzerinden Remote Desktop yapıcaksanız aşağıdaki komut dizimini kullanabilirsiniz. Biz de senaryomuza uyup aşağıdaki komutu kullanıyoruz.

image001

2)Yapmış olduğumuz ayarı kontrol edelim. Bunun için ise aşağıdaki parametreleri kullanabiliriz.

image002

Not:Eğer Windows 2000,2003 veya Xp üzerinden, Server Core’a Remote Desktop yapıcaksanız asagıdaki komutu kullanmanız gerekmektedir.

image003

3)Şimdi geldik Default’da açık olarak gelen Firewall uzerinde RDP baglantılarına izin vermeye.Bu işlemi yapabilmek için 3389 olan Remote Desktop portuna izin vereceğiz.Ama bunu yapmadan önce Firewall’u açmak veya kapatmak icin kullanabileceğimiz komutlara bakalım.Firewall’u açmak için aşağıdaki komutu kullanabiliriz.

image004

4)Firewall’u kapatmak için ise kullanacağımız komut şu şekildedir.

image005

5)Buyrun Firewall’u açıp TCP–3389 numaralı porta izin verelim.

image006

6)Evet arkadaşlar portu açtık.Sıra geldi test aşamasına.Windows Server 2008 makinamızda Remote Desktop’ı çalıştırıyoruz.192.168.1.5 Ip adresine sahip olan Server Core makinasına bağlanıyoruz.

image007

7)Username ve Password bilgilerimi giriyorum.

image008

8)Bağlantımız yapılıyor. Server Core makinasında oturumumuz açılmaktadır.

image009

9)Evet başarılı bir şekilde karşımıza Server Core işletim sisteminin siyah ekranı geldi.Hemen bir Hostname yazıp doğruluyalım.

image010

Arkadaşlar, gördüğümüz gibi Windows Server 2008 Server Core makinasına da diğer sunucu rolleri ve işletim sistemleri gibi,Remote Desktop yapılabilmektedir.Bu bağlantıyı gerçekleştirebilmek için, Server Core Firewall’u ve Register üzerinde yapmamız gerekenleri bu makalem de sizlere anlattım.Başka bir makalede tekrar görüşmek üzere…

Hoşçakalın…

Serhad MAKBULOĞLU