Windows Server 2003 GPO ile Outlook Junk Mail Seçeneklerinin Özelleştirilmesi

Window Server 2003 GPO ile Outlook Junk Mail Seçeneklerinin Özelleştirilmesi

Günümüzde e-mail kurumsal iletişimin bir numaralı enstrümanı. Anlık haberleşmenin hayatımıza girmesiyle, telefon yoğunluğunun, faks iletişiminin yerini e-mailler aldı. Artık yıllar sonra bir arkadaşımızla karşılaştığımızda ilk istediğimiz bilgilerden bir tanesi e-mail adresi oluyor. Microsoft Outlook ise özellikle POP3 ve Exchange Server tabanlı mail adreslerini kontrol etmek için tüm dünyada belki de en çok kullanılan yazılım. Microsoft Outlook aynı zamanda Takvim, Görevler, Ortak klasör desteği, Günlük, Kişiler gibi ek özellikleriyle aslında bir e-mail yazılımı olmanın çok ötesinde bir kişisel asistan.

Günümüzde maillerde en çok yaşanan sıkıntı spam-junk mail trafiğinin çok fazla olması. Günde onlarca mail sırf bu şekilde olduğu için çalışma vaktimizden kayba neden oluyor. Microsoft Outlook Junk (istenmeyen) mailleri önleyebilmek adına bir Junk Mail Filter mekanizması sunuyor. Çeşitli zamanlarda yapacağınız Microsoft Update’ler ile sisteminize Microsoft’un hazırladığı Junk Mail Filtrelerini yükleyebilir ve büyük oranda istenmeyen spam maillerden korunabilirsiniz.

Microsoft Outlook içerisinde bulunan bu Junk Mail fitrelerine bazı eklemeler yapabilirsiniz. Örneğin yanlışlıkla spam olarak tespit edilen göndericileri güvenli olarak ekleyebilir ya da spam listesine girmemiş bir göndericiyi bloklayabilirsiniz. Bunu yapabilmek için Junk Mail Options penceresinde Safe Senders, Safe Recipients, Blocked Senders sekmelerinde istediğiniz adresleri tek tek tanımlamanız gerekiyor.

Peki, bu işlemi şirketimizdeki tüm kullanıcılar için yapmak istersek ne olacak? Tüm Outlook kullanıcılarına gidip tek tek ekleyecek miyiz ya da yeni işe başlayan bir kullanıcının bu ayarları almasını nasıl sağlayacağız? Outlook 2003 içinde bulunan Junk email seçeneklerindeki Safe Senders, Safe Recipients, Blocked Senders ayarlarını Server üzerinden tüm kullanıcılara otomatik olarak dağıtmak için aşağıdaki işlemleri yapabiliriz. İlk etapta Outlook yazılımını bu mail adreslerini import edebilecek şekilde yapılandırmamız gerekiyor, normal şartlarda Outlook bu bilgileri import edemiyor. Ufak bir registry işlemi yapacağız.

1- HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Office\11.0\Outlook\Options\Mail anahtarındaki JunkMailImportLists REG_DWORD değerini 1 (Bir) yapmamız gerekiyor. Varsayılanda bu değer 0 (Sıfır)’dır. Eğer bu değer yoksa oluşturabilirsiniz.

clip_image001

2- Bu registry değerini işletim sistemi üzerinde oluşturduk ama amacımız bunu tüm bilgisayarlarımıza dağıtmak. Bu sebeple elimizde şablon bir kayıt defteri dosyası bulunması gerekiyor. Bunun için HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Office\11.0\Outlook\Options\Mail değerine sağ tıklayalım ve export komutunu verelim ve JUNK.reg adıyla kaydedelim.

clip_image002

3- Şimdi elimizde etki alanımızda ki clientlara dağıtmak üzere bir Registry dosyası var. Bu Registry dosyasını tüm clientlara GPO ile dağıtmalıyız ki tüm Outlook kullanıcıları import edebilme işlemi için bir önceki adımda yaptığımız registry ayarlarına sahip olsun. İlk önce bir önceki adımda kaydettiğimiz REG dosyasını server üzerinde bir klasör altına kopyalayın. Daha sonra bir BAT dosyası hazırlayın ve bat dosyasına aşağıdakine benzer bir komut yazın.

reg import c:\Junk.reg

exit

Bu komutla server’da C diski üzerine kopyaladığımız Junk.reg dosyası Bat dosyasının çalıştığı bilgisayarlara import edilecektir. Şimdi bu BAT dosyasını kullanarak bir Logon script yaratalım. Bunun için GPO’yu uygulamak istediğimiz bilgisayar ya da kullanıcıların bulunduğu OU’da User Configuration\Windows Settings\Scripts (Logon/Logoff)\Logon ayarında BAT dosyasının paylaştırılmış konumunu UNC olarak gösterelim. Daha sonra gpupdate /force komutunu vererek güncelleme yapalım ve istemcileri yeniden başlatalım.

clip_image003

4- Evet, şimdi tüm Outlook yazılımlarımız Junk mail bilgilerini import edebilmek için hazır durumda. Artık yapmamız gereken, GPO ile Outlook’a Junk mail bilgilerini nereden alacağını söylemek. Bunun için Office 2003 GP şablonlarına ihtiyacımız var. İndirmek için https://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyId=BA8BC720-EDC2-479B-B115-5ABB70B3F490&displaylang=en adresini kullanabilirsiniz. İndirdiğiniz dosyayı bir klasöre açmalısınız.

5- GPO içerisine import etmek için Active Directory Users And Computers arabiriminde GPO’yu uygulamak istediğiniz OU üzerinde GPO’yu açın. Sonra User Configuration\Administrative Templates\ klasörüne sağ tıklayın ve Add/Remove Templates komutunu verin. Ardından outlk11.adm şablonunu import edin.

clip_image004

6- GPO içerisine import işleminden sonra User Configuration\Administrative Templates\Microsoft Office Outlook 2003\Tools | Options\Preferences\Junk E-mail container’ını seçelim. Ben makalemdeki örnekte tüm Outlook kullanıcılarına BlockedSenders eklemek istiyorum, yani eklediğim mail adreslerinden gelen iletiler engellenecek. Sağ taraftaki ayrıntı panosunda Specify Path To Blocked Senders Lists ayarını etkinleştirelim. Bizden Blocked Senders listesinin UNC path’ini isteyecektir. Tüm kullanıcıların ulaşabileceği bir paylaşıma örneğin BlockedSenders.txt dosyası yaratalım, içerisine istediğimiz adresleri ekleyelim. Text dosyasına eklemek istediğimiz adresleri alt alta yazabiliriz. Örneğin;

gokhan@senyuz.net

senyuz@gokhan.com

gokhan@fenerbahce.com

clip_image005

7- Daha sonra GPO’nun update olmasını beklemeli ya da update olması için gpupdate /force komutu ile force etmeliyiz. Aynı şekilde istemciler restart edildiğinde de GPO uygulanmış olacaktır. Sonuçlar aşağıda. J

clip_image006

Bu adımları uygulayarak tüm Microsoft Outlook kullanıcılarınıza GPO ile Junk Mail ayarları uygulayabilir, mail trafiğinizi daha da sıkı bir şekilde kontrol altında tutabilirsiniz. Burada en önemli konu Registry ayarının birinci adımda anlatıldığı gibi olmasıdır aksi durumda text dosyasından erhangi bir bilgi import edilmez. Aynı adımları Office ve Outlook 2007 kullanıcıları içinde yapabilirsiniz, tek fark Office 2007 ADM dosyasını kullanmanız gerekmesidir.

Gökhan ŞENYÜZ