Windows işletim sisteminin hangi sürümünü çalıştırıyorum?

Windows‘un hangi sürümünü çalıştırdığınızı öğrenmek bilgisayarınızda hangi özelliklerin kullanılabilir olduğunu belirlemenize yardımcı olabilir. Şu şekilde denetleyebilirsiniz:


  • Başlat düğmesini Başlat düğmesinin resmi tıklatın, arama kutusuna winver yazın ve ardından Enter tuşuna basın.

     


    Not


    Yukarıdaki adımlar bilgisayarınızda işe yaramazsa Windows‘un eski bir sürümünü çalıştırıyor olabilirsiniz. Denetlemek için, Başlat‘ı tıklatın, Çalıştır‘ı tıklatın, winver yazın ve ardından Enter tuşuna basın.
 


Service Pack 3 içeren Windows XP Professional sürümünü gösteren Windows Hakkında penceresinin resmiService Pack 3 içeren Windows XP Professional sürümünü gösteren Windows Hakkında penceresi

 


Bu pencere çalıştırdığınız Windows versiyonunu ve sürümünü görüntüler. Her Windows sürümünün farklı versiyonları farklı özellikler içerir. Bu pencere ayrıca Windows sürümünüz bir hizmet paketiyle güncelleştirildiyse bir hizmet paketi numarası gösterir. 


Service Pack 1 içeren Windows Vista Ultimate sürümünü gösteren Windows Hakkında penceresinin resmiService Pack 1 içeren Windows Vista Ultimate sürümünü gösteren Windows Hakkında penceresi