Windows Continuum Nedir?

Aslında yeni bir abikieknoloji değil artık ancak bu aralar ortada demo cihaz dolaştığı ve ben de sık sık paylaşım yaptığım için bir uyarı geldi, basit olarak bir özetleseniz bu Continuum nedir diye iyi olur dedikleri için bende özetliyorum.

Basit anlamda Microsoft tarafından geliştirilen bir teknolojidir. Bu teknoloji sahip olduğunuz Windows 10 mobil cihazların bir dock station yardımı ile (continuum dock) masa üstü bir bilgisayara dönüştürüyor. Yani örneğin seyahat halindesiniz, yada şirket dışında veya evinizdesiniz. Yanınızda sadece Windows 10 telefonunuz ve continuum dock var. Bu durumda telefonu bu dock ile bir monitöre bağlıyorsunuz, klavye mouse yardımı ile telefon bir laptop veya masa üstü bilgisayar gibi çalışmaya başlıyor.

Yukarıda da gördüğünüz gibi aslında bir bilgisayar veya laptop yok. Mobil aygıtınız aynı bir bilgisayar gibi çalışıyor. Tabi ki masa üstü bilgisayar kadar performanslı veya her uygulama çalışmıyor ancak pek çok temel işlemi rahatlıkla yapabiliyorsunuz. Performansı ise tamamen aldığınız telefona bağlı, ben HP Elite X3 denedim gayet memnun kaldım. Ama yine çok samimi arkadaşlarımdan performansını beğenmeyenler oldu. Bu tamamen aslında beklentiniz ve iş ihtiyaçlarınız ile ilgili. Sonuçta cep telefonunu aynı anda masa üstü bilgisayar gibi kullanmak çok önemli, dahası gelecek buraya gidiyor, yani örnek benim elimdeki telefon, kullanmış olduğum workstation’ ın yarı performansını bile karşılasa ben laptop taşımam, bir mobil ekran, logitech den çok şık mobil klavye mouse ile işi bitiririm. Zaten gelecek buna doğru gidiyor, bakalım neler olacak.

Yukarıdaki dock, Microsoft’ a ait, aşağıdaki doc ise HP’ ye. Üretici bağımsız çalışıyorlar, yani Bir Microsoft telefonu HP Dock ile kullanabiliyorsunuz.