Windows 7 üzerinden Exchange Server 2010 Yönetilmesi

 

Exchange Server 2010 çok yakında piyasaya çıkacak ve bizler de bu ürünü kullanacağız. Exchange Server 2010’un yönetilmesi ile ilgili işlemlerimizi gerçekleştirebileceğimiz yönetim araçlarını ben bu makalemizde sizlere kısaca aktarmak istedim.

Öncelikle Windows 7 – Windows Server 2008 R2 – Exchange Server 2010 – Ofis 2010 dörtlüsü ile çok daha verimli bir çalışma ortamına kavuşuyoruz.

clip_image003

 

“https://www.cozumpark.com/mklresim/Windows7zerindenExchangeServer2010Ynetil_14A3D/image0029b4c8fae475142a497b8d221026f42af.jpg”>clip_image004

 

clip_image005

 

Evet bu muhteşem dörtlü ben onları Fantastik Dörtlü olarak isimlendirdim ve gerçekten de hepsi ile çalışmak çok rahat hızlı ve güzel.

Şimdi artık yavaş yavaş Exchange Server 2010 yönetimi ile ilgili çalışmamıza başlayabiliriz. Yapacağımız işlem Exchange Server 2010 Management Tools’un Windows 7 üzerine yüklenmesi ve ardından da Exchange Server 2010 servisinin yüklü olduğu sunucuyu istemci işletim sistemi üzerinden yönetmek olacaktır.

 

clip_image006

 

Yukarıdaki pencere artık herkese tanıdık geliyordur. Exchange Server 2010 Setup başlangıcı.

 

clip_image007

 

Exchange Server 2010 hakkında kısa bir bilgi aktarımı yapılıyor.

 

clip_image008

 

Lisans sözleşmesinin kabul edilmesi ile devam ediyoruz.

 

clip_image009

 

Evet Exchange Server 2010 kurulumu ile ilgili kısmımıza geldik. Görüldüğü gibi iki seçenek vardır. Bunlardan ilki standart exchange server rollerinin yüklendiği seçimimiz ve diğeri ise özelleştirmeleri yapabileceğimiz ve istediğimiz rolleri seçip kurabileceğimiz seçimimizdir. Biz Exchange Management Tools kuracağımız için ikinci seçenekle devam ediyoruz.

 

clip_image010

 

Görüldüğü gibi yüklenebilecek olan bütün rollerimizi görebiliyoruz. Bize sadece Management Tools gerekiyor. Diğer rollerimiz zaten bizim gerçek Exchange Server sunucumuzda yüklü, biz Windows 7 üzerinden sadece yönetim işlemi gerçekleştireceğiz.

 

clip_image011

 

Sistemin hazır olup olmadığını kontrol ediyor ve görüldüğü gibi şimdilik bir sorun yok. Exchange Management Tools sizden herhangi bir bileşen yüklemenizi istemez.

 

Install ile kuruluma devam ediyoruz.

 

clip_image012

 

Evet kurulum başarılı bir şekilde tamamlandı ve kullanıma hazır.

 

clip_image013

 

Görüldüğü gibi Windows 7 üzerinde Exchange Management Console açılınca karşımıza yukarıdaki tablo geliyor.

 

clip_image014

 

Durumu bir test edelim ve bir kullanıcı oluşturalım. Kullanıcı oluşturma detaylarına girmiyorum. Çözümpark üzerinde Exchange Makaleler bölümünde konu ile ilgili makalelerimiz mevcuttur. Görüldüğü gibi New Mailbox sihirbazını çalıştırıyoruz ve kullanıcımızı oluşturuyoruz.

 

clip_image015

 

Kullanıcımız başarılı bir şekilde oluşturuldu.

 

Exchange Server 2010 üzerinden kontrol edersek eğer aşağıdaki tablo karşımıza çıkacaktır.

 

clip_image016

 

Evet görüldüğü gibi kullanıcımız oluşmuştur.

 

Bu basit bir işlemdi. Geri kalan bütün exchange server işlemlerimizi artık Windows 7 üzerine kurmuş olduğumuz Exchange Management Tools ile gerçekleştirebiliriz.

 

Yukarıda sürekli Exchange Management Console üzerinden işlemlerimizi gerçekleştirdik. İsterseniz kısaca Windows 7 üzerinde Exchange Management Shell ile de bir iki işlem gerçekleştirelim.

 

clip_image017

 

Exchange Management Shell (EMS) çalıştırıldıktan sonra karşımıza yukarıdaki pencere gelir.

 

clip_image018

 

Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi bir database oluşturma işlemini komut satırından gerçekleştiriyoruz. Komutumuzun yazılışı aşağıdaki gibidir.

new-mailboxdatabase -Server ‘EXC2010’ -Name ‘cozumparkDB’ -EdbFilePath ‘C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\V14\Mailbox\cozumparkdb\cozumparkdb.edb’ -LogFolderPath ‘C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\V14\Mailbox\cozumparkDB’

Komutumuzu verdikten sonra database başarılı bir şekilde oluşturuluyor. Ardından database Mount edilmelidir. Bunun için de yine yukarıdaki şekilde gördüğümüz yazılışı da aşağıdaki gibi olan komutumuzu kullanıyoruz.

 

mount-database -Identity ‘cozumparkDB’

clip_image019

 

Exchange Management Console üzerinden bakıldığında ise şekilde de görüldüğü gibi database oluşmuş ve Mount edilmiş durumdadır.

 

clip_image020

 

Mailbox database görüntülemek için yukarıdaki komutu kullanabiliriz.

 

clip_image021

 

Sertifika durumunu görüntülemek için yukarıdaki komutu kullanabiliriz.

 

Daha pek çok komutu veya komut dizisini bu şekilde kullanabiliriz.

 

Bu makalemizde Windows 7 üzerinde Exchange Management Tools ile Exchange Server 2010 yönetimi ile ilgili kısa kısa uygulamalar gerçekleştirmeye çalıştık.

Görüldüğü gibi Windows 7 üzerinden Exchange Server 2010 yönetimimizi gerçekleştirebiliyoruz. Şuna da kısaca değinmek isterim ki önemli bir konudur ; Exchange Server 2010 RBAC (Role Based Access Control) adında yeni bir izinleme yetkilendirme yapısı ile karşımıza çıkmaktadır. Dolayısı ile bizler artık Exchange Server ACL yapısı ile oynamadan rol tabanlı yönetim yapısını bu özellik sayesinde kullanabileceğiz.

 

Kısacası kimin nereye erişmek ve yönetmek hakkı varsa onu RBAC ile tanımlayıp içimiz rahat edecek. Dolayısı ile o kullanıcı her kim olursa olsun hakkı olan yere kadar gidecek ve bütün bu işlemlerini Exchange Server’a uzak bağlantı yaparak yada farklı bir uygulama ile bağlantı sağlayarak değil de bu makalemizde de bahsettiğimiz gibi Windows 7 üzerinden gerçekleştirebilecek.

 

Bir başka Exchange makalesinde görüşmek dileğiyle…

 

Mümin ÇİÇEK