Windows 7 Eee PC’de kullanılacak

Asus CEO’su Jerry Shen, bir sonraki Windows işletim sistemi Windows 7’nin firma tarafından üretilen Eee PC’lerde kullanılacağını açıkladı, ancak firmanın Windows Vista ile ilgili bir planı bulunmuyor.

Pazarda hem Linux hem de Windows XP işletim sistemi alternatifleri ile bulunan Asus’un devrimsel dizüstü bilgisayarı Eee PC’nin geleceği hakkında açıklamalarda bulunan Asus CEO’su (İcra Kurulu Başkanı) Jerry Shen, firmanın bir yaşını geçtiğimiz hafta dolduran ürününün gelecek nesillerinde Windows 7 işletim sisteminin kullanılacağını açıkladı.

Kullanıcıların Linux işletim sistemi ile satılan Asus Eee PC’leri Windows XP ile satılanlardan daha fazla miktarlarda iade ettikleri konusundaki soruları da cevaplayan Shen, ürün iadelerinin sayısal olarak değil ancak satılan ürün miktarına oranlandığında iki işletim sistemi için de aynı düzeyde olduğunu belirtti.

Avrupa pazarında Linux seçeneğinin daha popüler olduğunu belirten Shen, kullanıcıların Windows alışkanlıklarından ötürü Linux işletim sisteminden beklentilerinin yüksek olduğunu, bu sebepten dolayı kullanıcı arayüzüne alışamayan, ileri düzey kullanıcı olmayan, tüketicilerin Linux ürünlerini iade ettiklerini söyledi.

Windows 7 işletim sisteminin önümüzdeki yılın ikinci yarısında piyasaya sürüleceğinden dolayı bu süre içerisinde Windows Vista işletim sistemine geçişi düşünmediklerini söyleyen Shen, şimdilik Windows XP ve Linux şeklinde olan dağıtım şeklinin, daha sonraki dönemlerde Windows 7 ve Linux şeklinde olacağını belirtti.