Windows 2008 Server Core Firewall Yonetimini Uzaktan Yapma

Hepinize merhaba,Server Core ile alakalı yeni bir makale ile karşınızdayım.Daha önceki makalelerimde Server Core ile alakalı yönetimsel olarak yapabileceğimiz temel konfigürasyonlar hakkında bilgi vermiştim.Bu makalemde ise, Server Core firewall yönetimini uzak bir pc’den MMC aracılığıyla nasıl yapabileceğimizi anlatacağım.

 

Artık hepimizin bildiği gibi Windows Server 2008 Server Core kurulumu, geleneksel ve eksiksiz olan grafik kullanıcı arabirimini(GUI) içermiyor. Bu yüzden sunucunun kurulumunu yaptıktan sonra, artık yönetimini sadece bir komut isteminde Local olarak ya da bir Terminal Server bağlantısı kurarak yapabiliyoruz. Üçüncü bir seçenek olarak da, sunucunun yönetimini Microsoft Management Console(MMC) üzerinden yapabilmekteyiz.

 

Bu şekilde GUI içermeyen kurulumların yönetimini yapmanın en büyük sıkıntılarından bir tanesi Server Core üzerinde yüklü ve default’da açık olarak gelen Firewall ayarlarını konfigürasyonunu yapmaktır. Firewall düzgün bir şekilde yapılandırılmadıkça, sunucunuzun uzaktan yönetimini yapmak inanılmaz ölçüde zor gelecektir.

Bu makalede, Server Core makinasının temel network konfigürasyonlarını yaptığınızı varsayıyorum. Tekrar hatırlatmam gerekirse:

                • Ip Adresi yapılandırılması 

                • Hostname yapılandırması 

                • Administrator Password bilgisinin belirlenmiş olması gerekmektedir. 

Aynı zamanda Server Core makinasını Domain’e üye yapabilirsiniz, fakat bu bir zorunluluk değildir. 

Peki, o zaman buyurun, Server Core üzerindeki Firewall ayarlarını, başka bir makine’den MMC aracılığıyla nasıl yapabileceğimiz ve denetleyebileceğimize bakalım. 

Windows 2008 Server Core Firewall yönetimini MMC ile başka bir makineden yapmak 

1)İlk olarak server core makinesi üzerindeki firewall’da, Remote olarak MMC bağlantılarına izin verebilmek için RemoteManagement isimli rule’u açıyoruz. Kullanacağımız komut aşağıdaki gibidir.

 

image001

 

Aynı komut dizimi üzerinden Disable parametresini kullanarak RemoteManagement kuralını kullanıma kapatabiliriz.

 

image002

 

2)Şimdi Remote bağlantı testini yapacağımız makineye geçiyoruz.Burada MMC 3.0’a ihtiyacımız olduğundan dolayı, Windows Server 2008 veya Vista üzerinden testimizi yapacağız.Start’dan run’a geliyoruz.

 

image003 

3)MMC’yi çalıştırıyoruz.

image004 

4)File menüsünden Add/Remove Snap-in seçeneğini seçiyoruz.

image005

 

Karşımıza gelen ekranda yönetimini yapmak istediğimiz konsol’u seçiyoruz. Ben Firewall yönetimi yapacağımdan dolayı Windows Firewall’u seçiyorum.

 

image006

 

Şimdi geldik, Server Core makinesinin Ip adresini belirtmeye. Senaryomuz gereği 192.168.1.5 IP adresine sahip olan Server Core makinesinin adresini yazıyoruz.

image007 

Finish dedikten sonra karşımıza Server Core firewall yönetimi gelmektedir.

image008 

image009

 

Karşımıza gelen ekranda, Server Core Firewall’u ile alakalı bütün kuralların yönetimini yapabilmekteyiz. Kurallar üzerinde, Enable, Disable ve Export gibi işlemleri yapabilmekteyiz.

 

Örneğin, Server Core makinesine Remote Desktop yapabilmek için aşağıdaki kuralı açabilirsiniz.(Windows Server 2008 kategorisinde yeralan makalemi okuyarak Server Core üzerine Remote Desktop hakkında daha detaylı bilgi alabilirisiniz.) 

image010

 

Bir başka örnek olarak da, Server Core makinasının kendisine gönderilen ping paketlerine cevap verebilmesini sağlayabilirsiniz. Enable duruma getirmiş olduğumuz bu rule, ICMP Echo Replies paketlerine izin verdiğimiz anlamına gelmektedir. Ve Inbound bir rule’dur.

image011 

Test edelim bakalım.192.168.1.5’e artık ping atabilmemiz gerekmektedir. 

image012

 

image013

 

Her şey başarılı oldı. Server Core işletimi, bir çok ayarın manuel olarak yapılandırılmasını gerektirir ve uygun Firewall konfigürasyonuna sahip olmadan, Remote bağlantı kurabilmek oldukça zor bir iş haline gelebilir. Bu makalemde sizlere, MMC üzerinden Server Core üzerindeki Firewall yönetimini nasıl yapılandırabileceğimiz ve denetliyebileceğimizi anlattım. Bir başka makalede tekrar görüşmek üzere.

Hoşçakalın….

 

Kaynak:

Microsoft Offical Course(MOC)

Serhad MAKBULOĞLU