WebMatrix 2 Beta Yeni Özellikleri İle Karşınızda

WebMatix, oldukça kompleks İçerik Yönetim Sistemi (CMS) , Blog siteleri ve E-commerce siteleri geliştirme işini sitenin kendisinin hazırlanamsı, veri tabanı ve web sunucusu ayarlarının kurulu ve hazırlanması dahil pek işi kolaylaştıran yapısı ile adını duyurdu. Bugün ise uzunca bir süredir beğenilerek kullanılan ve gelecek için büyük umutlar vaadeden Webmatrix’ in 2. Sürümünün Beta verisyonu ve gelen özellikler ile karşınızdayız.

Önce biraz tarihçe :

PHP tabanlı CMS geliştiricileri WebMatrix sayesinde Windows yüklü olan makinalarda uygulamalarını sancısız kurabildikleri için bu teknolojiyi çok faydalı buluyorlar. Tecrübeli PHP geliştiricileri PHP uygulamalarının Windows’a yüklenmesinin çoğu zaman zorlu bir süreç olduğunu bilirler, fakat son bir kaç yıl içinde Microsoft hayatımızı kolaylaştıran araçlar geliştirdi. WebMatrix’i yaratmaktaki en önemli sebeplerden biri ise arkaplanda çalışan araçların hepsini otomatik bir şekilde bağlayarak kurulum sihirbazına benzer bir kullanıcı deneyimi oluşturmaktı.

Günümüze baktığımızda WebMatrix 1.0 ile tanışalı henüz 1 sene olmuşken, son versiyonu olan 2.0 beta ile herşey olduğundan daha da kolay bir hale dönüştü. Microsoft markası olan IntelliSense’I geliştiriciler artık PHP için de kullanabiliyor olacaklar ve eğer PHP geliştiricileri IntelliSense’I Visual Studio kullanıcıları kadar severlerse WebMatrix 2’nin büyük bir başarı elde edeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

WebMatrix 2 Beta’ya hoşgeldiniz! Yeni özellikleri ve geliştirmeleri incelemeyi unutmayın ve hiç olmadığı kadar hızlı sayfaları oluşturmayı WebMatrix ile tecrübe edin. WebMatrix 2 Beta ’yı hemen indirin

İşte WebMatrix 2 ile gelen Yeni Özellikler:

Uzaktan Erişim ve Düzeltme (Remote Site Access)

image001

 

Uzaktan bağlantı ile yayınladığınız dosyalarınızı düzenlemek için hepsini geri çekip tekrar yayınlamanıza gerek yok.

Yayınlanan Web Uygulamalarını Yüklemek

image002

Düzinelerce bulunan açık kaynak uygulamalar ile başlayıp dakikalar içinde web sitenizi yaratın. WebMatrix kurulum ve konfigurasyon adımlarında size kolaylık sağlamakla kalmıyor, veritabanı giriş bilgilerinizi kendiliğinden yaratarak web sayfanızı hazır bir şekilde yayınlanmasını sağlıyor.

image003

image004

WordPress, Joomla! ve Umbraco gibi popüler uygulamalar WebMatrix’inizi kişiselleştirmenizi, hemen başlamak için bağlantılar eklemeyi, değiştirilmesi tavsiye edilmeyen çekirdek dosyalara erişim limitlemesini sağlayabilir. Ayrıca Web Galeri’de bulabileceğiniz bu uygulamalar ile çok kısa sürede kişiselleştirilmiş blog sayfanızı yapabilir, hazırda bulunan web portalınıza içerik yönetimi (CMS) entegre edebilirsiniz.

.NET and PHP Intellisense ve HTML5, CSS ve Jquery kolay kodlama seçenekleri

 
image005

image006

.NET ve PHP yanında çalışan HTML, CSS ve Jscript’e IntelliSense desteği sağlayan kod editörüne gelen başlıca güncelleştirmeler.

image007

·         HTML5 ve CSS3 elementleri ve atamaları için kod tamamlaması. Doğrulama hatalarını web tarayıcınızda sayfanızı görmeden önce test edin

image008

·         jQuery ve JavaScript fonksiyonları hakkında öneriler edinin. JavaScript kodunu tekli dosyalarda veya script alanlarında yazarken doğrulatın

image009

·         Aktif PHP versiyonunda siz yazarken kodunuz kendiliğinden tamamlanır. Üstelik imza ve açıklamalar beraberinde görüntülenir.

image010

·         Kod yönetimi, sunucu ve istemci taraflı form doğrulaması, Facebook ve Twitter kimlik denetleme ve daha fazlasını barındıran yeni API’ler sayesinde web programlama Web Pages 2 ile çok basit hale geldi.

image011image012

·         Artık kişisel sayfa taslağı elimizde ve başlangıç sayfası taslağı HTML5 ve CSS3, mobil belirteci ve Facebook Twitter üzerinden doğrulama’dan yararlanmak üzere güncelleştirildi

image013

CSS renk seçicisi

Açık uygulamalardaki renk değerlerini okuyabilen bir araç barındıran renk tabanlı CSS özellikleri için renk seçicisi

 

image014

PHP dökümantasyon bağlantıları

php.net dökümantasyonuna erişmek için herhangi bir PHP fonksiyonunun üzerinde imlecinizi bekletmeniz yeterli olacaktır.

image015

Zengin Uygulama Genişletebilirliği

image016

Bazı WebMatrix ek programlarını Ekler Galerisi’nden bulabilir veya kendinizinkini geliştirebilirsiniz.

 

Entegre Öğrenim İçeriği

image017

Bu konsepte yeni misiniz veya daha mı fazla öğrenmek istiyorsunuz? Kişiye özel öğrenim ve yardım içeriği bağlantıları WebMatrix içinde artık mevcut.

Geliştirilmiş Veritabanı Yönetimi Kullanıcı Deneyimi

image018

Veritabanları kullanıcıların WebMatrix’den beklentileri doğrultusunda güncellendi. Kullanıcı arayüzü basit ve herzaman olduğundan daha fazla uygulama ile entegre durumda.

Yeni özellikleri ve geliştirmeleri incelemeyi unutmayın ve hiç olmadığı kadar hızlı sayfaları oluşturmayı WebMatrix ile tecrübe edin. WebMatrix 2 Beta ’yı hemen indirin

Selçuk UZUN

Yazılım Geliştirme Teknolojiler Yöneticisi

selcuku@microsoft.com

Microsoft Türkiye