VMware ESXi 3.5 Emulex HBA ve TCP/IP Sorunları ve Çözümü

VMware ESXi 3.5 sunucumuz ile ilgili başıma gelen bir olayı ve sebebi ile birlikte çözümünü sizlerle paylaşmak istedim.

Önemli bir ESXi sunucumuzun üzerinde ki iki Emulex HBA kartından birinin linkini kaybetmesi ile problem başladı. Sorun fiber kabloda mı cihazda mı hatta SAN de mi diye aranırken önce SAN i listeden eledik. Daha sonra sorunun HBA kartından kaynaklandığına karar verdik ve garantiden değiştrebilmek için sunucuyu kapatıp kartın seri numarasını aldık. Kartı yerine takıp sunucumuzu açtığımızda ise hatalı olan hba kartında ki linkin geri geldiğini gördük. Biz yine de garanti kapsamında bakalım derken ertesi günü bu sefer esxi sunucumuza ve üzerinde ki Windows sunucularımıza client yazılımı aracılığı ile de ulaşamadığımızı fark ettik. VMware Infrastructure Client sunucunun çok geç cevap veridiğini söyliyerek hata veriyordu ve donup kalıyordu.

Bu sırada çıkmış olan build 199239 firmware güncellemesini yapmak için neleri düzelttiklerini incelerken detaylarında ilginç bir şekilde bizim Emulex HBA kartlarının cevap vermeyi kesebileceği ve aşırı yük altında TCP/IP soketlerinin bağlantıyı kestiklerini güncelleme ile bu hataların düzeltildiğini okuduğumda herşey netleşmişti. Detaylarını VMware ESXi 3.5 build 199239 firmware update sayfasından öğrenebilirsiniz.

Hemen tüm ESXi sunucularımızı güncelledik. Hep bu tarz güncellemelerin detaylarını okuduğumda “Ne ilginç hatalar var bizim başımıza gelmedi iyi ki” diye düşünürdüm. Kısmet Smile.

Umarım faydalı olur. Kolay Gelsin…

M.Hakan Can hocama teşekkürler.