VMware ESX Server’da Yeni Virtual Server Olusturmak

 

Merhaba,

Günümüzün en çok tercih edilen sanallaştırma ürünlerinin başını çeken VMware ESX server’ın nasıl kurulduğunu anlatan bir makale sitemizde yayınlanmıştı.

https://www.cozumpark.com/blogs/virtualization/archive/2008/04/26/vmware-esx-server-nedir-ve-ne-e-yarar.aspx

Şimdi ise VMware ESX server’da yeni bir virtual server’ın nasıl yaratıldığını göreceğiz. Bunun için daha önceden yüklemiş olduğumuz ” VMware Infrastructure Client” programını açarak ESX server’ımıza bağlanıyoruz.

image001

 

image002

 

Ana ekranımızdaki menüler bize sunucumuz ve virtual server’larımız hakkında değişik bilgiler vermektedir. Onlara da farklı bir makalemizde değineceğiz.

Elimizde bir adet DL380G5 sunucu var, 1 adet işlemcimiz, 2GB memory ve 200GB DataStore mevcut. Bu yapıyı bölerek çeşitli alanlarda virtual server’lar yaratabiliriz. Bunun için önce amacımızı belirlememiz gerekiyor.

Biz ilk etapta test için herhangi bir virtual server yaratalım.

 

image003

 

Bizi karşılayan açılış ekranındaki tablardan “Getting Started” de sunucularla ilgili bilgi yer almaktadır. Biz “Summary” tabına geliyoruz. Bu tab bize gerçek sunucumuz hakkında bilgiler vermektedir.

Oradan “New Virtual Machine” seçeneğini seçerek devam ediyoruz.

 

image004

 

Karşımıza bir wizard gelecek ve bizi yönlendirecek. Configuration adımında Typical ve Custom olmak üzere iki seçenek var. Biz Typical olanı seçerek standart bazı donanımların üzerine ekleme yapacağız.

 

image005

 

Sunucumuzun adını belirlememiz isteniyor. Burada size göre bir şey yazabilirsiniz.

 

image006

 

Bu adımda elimizdeki “datastore” görünüyor. Eğer bir storage kullanıyorsanız ve bölmüşseniz birden fazla datastore görürsünüz. Bizim elimizde 4 diskten oluşan bir Raid5 yapısı mevcut.

 

image007

 

Bu adımda işletim sistemini belirlemeniz isteniyor.

 

image008

 

Biz 32-bit win2008 seçiyorum.

 

image009

 

Sanal işlemciyi seçmemiz isteniyor. Test sunucusu için ben 1 işlemci seçiyorum.

 

image010

 

Sunucunuzdaki fiziksel memory’e bağlı olarak burada seçebileceğiniz memory oranı değişir. Kendinize uygun olanı seçebilirsiniz.

 

image011

 

Kaç tane NIC kullanacaksanız uygun olanı seçebilirsiniz.

 

image012

 

Datasore’nızdaki disk alanından ne kadarını kullanmak istediğiniz soruluyor. 40GB seçerek devam ediyoruz.

 

image013

 

İşlemin sonunda bize yaptığımız ayarların bir özetini gösteriyor.

 

image014

 

İşlemi bitirdikten sonra “Recent Tasks” bölümünde yeni virtual server’ımızın oluştuğu bilgisi gelir. Bu işlem sunucunuza ve konfigürasyonunuza bağlı olarak biraz zaman alabilir.

 

image015

 

“Virtual Machines” tabında da yine sunucumuzu görebiliriz.

 

image016

 

Soldaki menüden sunucumuzu seçtikten sonra kendi adı altında yeni menü tabları gelecek.

 

image017

 

Summary tabında bulunan seçeneklerden “Edit Settings” seçildiğinde “Virtual Machine Proporties” ekranı karşımıza gelecek. Bu bölümde sunucumuza yeni donanımlar ekleyebilir veya üzerindeki donanımlardan istediğimizi çıkartabiliriz.

 

image018

 

Sunucu adı altındaki tablardan “Console” tabı sunucumuzu ekran olarak yöneteceğimiz bölümü içerir. Bu taba gelerek sunucu ekranına ulaşılabilir.

Üstteki ana menüde ise sunucumuzu açıp kapatmamıza yarayan butonlar, floppy ve cd/dvd connect etmemize yarayan butonlar mevcuttur.

Sunucumuzu açtıktan sonra “Connect CD/DVD 1” butonuna tıklayarak bilgisayarınızdaki sürücüyü sunucumuza bağlıyoruz ve kurulum adımlarına başlıyoruz.

ESX Server menülerini ve seçeneklerini farklı makalelerde ele alıyor olacağız.

İyi denemeler…

Berkant MUTLU