Virtual Pc 2007 Kurulumu

 

Hepinize merhaba,yine yeni bir makale ile karşınızdayım.Bu makalemde günümüzde hızlı adımlarla şirket networklerindeki yerini alan sanallaştırma çözümlerinden bir tanesi olan Virtual Pc 2007’nin kurulumunu anlatacağım.

 

İlk olarak Virtualization kavramını bir cümle ile açıklamak gerekirse, Var olan ve kullanmış olduğumuz işletim sistemimiz üzerinde ikinci, üçüncü ve hatta dördüncü işletim sistemini kurmaktır. Burada bizim kullanmış olduğumuz ana işletim sistemini host olarak adlandırırsak üzerine kurmuş olduğumuz sanal makineleri ise guest olarak niteleyebiliriz. Bir diğer anlam olarak da sanallaştırma fiziksel bir şeyi mantıksal bir şeye dönüştürmektir. Örnek olarak, Xp işletim sisteminiz üzerine sanal olarak fiziksel makineden bağımsız olarak kurmuş olduğumuz Linux(Her ne kadar resmi destek olmasa da),Windows Server 2008,Vista gibi farklı platformları gösterebiliriz.

 

Sanallaştırma çözümlerini kullanabilmek sağlam bir donanımsal konfigürasyona sahip olmamız gerekmektedir. Sanal makineler ya da Sanallaştırma yeni icat edilen buluşlar değildir. Geçmişi çok eskiye dayanan ancak günümüzde donanımlar ile kullanım imkânına kavuşabildiğimiz bir çözümdür. Bunun sebebi ise bundan 15 yıl önce sahip olduğumuz donanım fiyatları ve özellikleri. Şu anda minimum bütün herkesin Pc’i konfigurasyonu en az 3 tane sanal makine çalıştırmaya müsaittir.

 

Sanallaştırma özellikle şirket networklarında uygulamaların testi, yine uygulamaların uyumluluk testi(2000/2003/Vista),Sunucu güvenliği, Sunucuların testi gibi seçeneklerinden dolayı tercih edilmektedir. Özellikle bir sunucu üzerinde birden fazla işletim sistemini aynı anda çalıştırabilmekteyiz. Böylelikle kullanıcıların çalıştırılan her bir sanal sunucuyu fiziksel, gerçek bir sunucu rolü olarak görmesi sağlanabilmektedir. Hem Client hem de Server sanallaştırması için ayrı çözümler kullanılmaktadır. Yazılımsal ve Donanımsal olarak da ayrılan Sanallaştırma teknolojisini bir sonraki makalemde daha ayrıntılı bir şekilde ele alacağım.

 

Sanallaştırma deyince herkesin aklına 2 firma gelmektedir. Microsoft ve VMware. Şüphe yok ki Microsoft sanallaştırma partisine biraz geç katıldı. Ancak son yıllarda sanallaştırma çözümlerine gereken önem verilmeye başlandı. VMware Workstation client bazlı olarak kullanılabilecek olan bir çözümdür. Microsoft’un aynı anda birden fazla işletim sistemi kullanmamızı sağlayan yeni masaüstü sanallaştırma ürünü olan Virtual Pc 2007,bu pazarda lider olan VMware Workstation’ın yeni rakibi. Virtual Pc 2004’den sonra Şubat 2007’de hayatımıza katılan Virtual Pc 2007 eski sürümüne nazaran birçok yeniliği de beraberinde getirmektedir. Kurulumları hemen hemen aynı olan bu 2 ürünün arasındaki farkları bir önceki makalemde anlatmıştım. Şimdi gelelim kurulum işlemine.

 

Virtual Pc 2007’yi aşağıdaki Link’den indirebilirsiniz.

 

https://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyId=04D26402-3199-48A3-AFA2-2DC0B40A73B6

 

 

Virtual Pc 2007 Kurulum

 

1)İndirmiş olduğumuz Virtual Pc 2007 içerisindeki setup dosyasını çalıştırıyoruz. Karşılama ekranı olan Welcome bölümünü next diyerek geçelim.

 

image001

 

2)Lisans anlaşmasını kabul ediyoruz.

 

image002

 

3)Görüldüğü üzere Product Key yazılı olarak gelmektedir. Ayrıca bu ekranda hangi kullanıcı hesapları için kurulumu yapabileceğimizi de seçebiliriz.

 

image003

 

4)Bu ekranda kurulumun nereye yapılacağını görüyoruz. İstersek farklı bir sürücüye’de kurabiliriz.

 

image004

 

5)Ve kurulum başladı.

 

image005

 

image006

 

6)Kısa bir kurulum işleminden sonra karşımıza Virtual Pc konsolumuz geliyor.

 

 

image007

 

 

Bütün işlemlerden sonra Virtual Pc konsolu üzerinden New diyerek kurmak istediğimiz sanal makinenin kurulumunu yapabiliriz. Virtualization ile alakalı bir başka makalede görüşmek üzere…

Serhad MAKBULOĞLU