Virtual Center Management Server Kurulumu

Sanallaştırmaya adım attık, ESX Server larımızı yükledik, sanal makineler oluşturup kullanıyoruz diyelim ve bir adım ilerisine gidelim. Varsayalım ki elimizde birden çok ESX Server var. Hepsine ayrı ayrı Viclient ile bağlanıp mı yönetmemiz lazım? Bu sorunun cevabı pek tabi ki HAYIR! Vmware’in geliştirdiği öyle bir uygulama var ki bu programla bütün ESX Server larımızı ve sanal makinelerimizi tek bir ekrandan yönetebiliyoruz. Virtual Center ın marifetleri bununla bitmiyor. Eğer ESX Server ın Enterprise versiyon özelliklerini kullanmak istiyorsak (Vmotion, DRS, HA gibi) Virtual Center Management Server kullanmamız gerekiyor. Çünkü bu özellikleri yöneten uygulama VC. Güzel bir özellikten daha bahsedeyim: Varsayın ki sürekli bir sanal makineye ihtiyacınız oluyor, test için sanal makineler oluşturup siliyorsunuz. Her seferinde yeni sanal makine oluştur, işletim sistemini kur, patch leri yükle, vs gibi işlemleri yapmak mı gerekiyor? Bu sorunun da cevabı HAYIR! Viclient ile ESX Server lara bağlanıp hem ESX Server ların hem de sanal makinelerin performans grafiklerini (CPU, Memory, Disk, Network) görebilirsiniz fakat bu süre 1 saat ile sınırlıdır. Eğer elinizde Virtual Center varsa bu süre sınırsızıdır. Son 1 yılın bile grafiklerini görebilirsiniz. Bu sayede sistemin ne durumda olduğunu, CPU, memory upgrade ine ihtiyaç olup olmadığını, veya elimizdeki server lardaki kaynakların artık yeterli olmayıp ortama yeni server eklenmesi gerektiği gibi kararları bu grafiklere bakarak verebilirsiniz. Bunun gibi özellikler, bizleri VC yi kullanmaya zorluyor J

Peki nasıl yüklenir bu Virtual Center Management Server?

İlk olarak yapmamız gereken son versiyonu Vmware in sitesinden indirmek.

https://www.vmware.com/download/vi/

linkinden gerekli olan dosyaları indirebilirsiniz. Eğer daha önce hesap oluşturmadıysanız indirmenize izin vermeyecektir. O durumda download dediğinizde çıkan ekranda “new user” seçeneğini seçip hesap oluşturabilirsiniz. Lisansı satın almış olmasanız bile 60 günlük bir deneme sürecine bu şekilde başlayabilirsiniz. İster ISO olarak, ister ZIP dosyası olarak indirebilirsiniz. Ben ZIP li dosyayı indirip kullanıyorum.

Not: Kuruluma başlamadan önce Bölgesel ve Dil Ayarlarının English(United States) e çekmenizi tavsiye ederim, aksi takdirde kurulum esnasında hata alabilirsiniz.

Aşağıda çok basit olan kurulum adımlarını görebilirsiniz:

clip_image002

Şekil – 1

Autorun.exe dosyası ile kuruluma başlıyoruz.

clip_image004

Şekil – 2

Next butonuna basarak kuruluma başlıyoruz.

clip_image006

Şekil – 3

Kurulum hakkında basit bilgilerden sonra next ile ilerliyoruz.

clip_image008

Şekil – 4

Lisans sözleşmesini kabul etmek için I Accept tıklayarak next ile ilerliyoruz.

clip_image010

Şekil – 5

Gerekli bilgileri verip next ile ilerliyoruz.

clip_image012

Şekil – 6

Bu ekranda ne yüklemek istediğiniz sorulur. Sadece Vmware Infrastructure Client (Hem ESX Server, hem de Virtual Center a bağlanıp yönetim yapabileceğiniz programcık)yüklemek için de bu kuruluma başlayabilirsiniz. Varsayılan olarak “Vmware Virtual Center Server” seçilidir fakat ben “Custom”ı seçiyorum ki içindeki diğer paketleri de görelim.

clip_image014

Şekil – 7

Vmware Infrastructure Client bilindiği gibi yönetim için kullanılacak olan tool.

Vmware Virtual Center zaten yüklemek istediğimiz asıl uygulama.

Vmware Update Manager ile ESX Server ların ve sanal makinelerin (Windows, RHEL) patch lerini geçmeye yarayan eklenti.

Vmware Converter ise eski adı P2V (Phisical to Virtual) olan var olan fiziksel sunucuların Vmware imajına çevrilmesine yarayan program. Bu program daha önceki versiyonlarda ayrıca kurulup kullanılıyordu, VC2.5 ile beraber aynı ekrana entegre olabiliyor.

clip_image016

Şekil – 8

Virtual Center veri tabanı için production ortamlarda SQL veya Oracle kullanılması tavsiye edilir. Veri tabanı yüklendikten sonra ODBC à System DSN kısmından bağlantı yapılır. Küçük ortamlar veya test ortmları için kurulum dosyalarının içinde bulunan SQL Express kullanılabilir. Ben de SQL Express ile devam ediyorum.

clip_image018


Şekil – 9

Virtual Center ın lisansı bu ekranda giriliyor. Eğer daha satın almayı yapmadıysanız 60 gün süreli kullanım için “evaluate virtual center” demeniz yeterli.

clip_image020

Şekil – 10

Virtual Center yazılımımızın 60 gün trial olarak çalışacağına dair bir uyarı yazısı alıyoruz ok deyip devam ediyoruz.

clip_image022

Şekil – 11

Bu adımda Virtual Center Management Server kullanıcı adı ve şifre bilgilerini giriyoruz.

clip_image024

Şekil – 12

Vmware Update Manager ayarlarını da bu adımda giriyoruz. Onun için de bir veri tabanı gerekiyor, VC nin veri tabanı gibi bunda da SQL veya Oracle kullanılması tavsiye edilir, fakat ben SQL Express ile devam ediyorum.

clip_image026

Şekil – 13

Daha önce de bahsettiğimiz gibi P2V ürünü, yeni adıyla Vmware Converter artık Virtual Center a entegre olarak kullanılabiliyor. Vmware Conveter ayarlarını yapıyoruz.

clip_image028

Şekil – 14

Virtual center portarını görüyoruz ve değiştirmeden devam ediyoruz.

clip_image030

Şekil – 15

Yüklemek içim klasör seçimi…

clip_image032

Şekil – 16

Ve yüklemeyi başlatıyoruz…

clip_image034

Şekil – 17

İlk olarak .NET 2.0 yükleniyor…

clip_image036

Şekil – 18

Daha sonra SQL Server…

clip_image038

Şekil – 19

Sonra VI Client,

clip_image040

Şekil – 20

VC yüklemesi şimdi başlıyor…

clip_image042

Şekil – 21

License Server…

clip_image044

Şekil – 22

Virtual Center Server

clip_image046

Şekil -23

Update Manager

clip_image048

Şekil – 24

Vmware Converter

clip_image050

Şekil – 25

Nihayet yükleme tamamdır.

Bu adımdan sonra VI Client açılarak VC nin IP si ile bağlanıp ilk ayarlar yapılır.

Ve zaten asıl yapılandırmalar Viclient ile bağlanıldığı zaman başlıyor.