USB Autorun Özelliğini Disable Etmek

USB ile bulaşan viruslerin en önemli etkenlerinden biride Autorun özelliğine yani Otomatik olarak başlama özelliğine sahip  olmalarıdır. Otomatik olarak başlayan dosyalar Autorun.inf den okunur ve Autorun.inf dosyasındaki genelde *.exe uzantılı dosyaları çalıştırarak bilgisayarınıza virus bulaştırırlar.

Bunların başın gizli dosyaları göstermeyen virusler, explorer.exe yi çalıştırmayan virusler, görev yöneticisini deaktif eden virusler bulunmaktadır.

 

Autorun özelliğine sahip yani USB belleği taktığınızda Otomatik olarak başlama özelliğine sahip viruslerin bulaşmamasını sağlamak amacıyla öncelikle USB belleğinizi taktığınızda Otomatik olarak başlamasını engellememiz gerekir. Bunu yapmak için gpedit.msc ile başlayan bazı korunma yöntemleride vardır fakat bu özellik Windows XP Home Edition ve Windows Vista Home Basic / Premium Edition işletim sistemlerinde kullanılamayacağı için en kolay yöntemi sizlerle paylaşıyorum.

Bunu yapabilmek için;

Başlat > Çalıştırı açıyor ve Regedit.exe yazıp entera basıyoruz.

 

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\ CurrentVersion\Policies\Explorer

kısmına geliyoruz

NoDriveTypeAutoRun

anahtarına sağ tıklatıp değiştir diyoruz ve açılan ekrandaki  ” ff ” yazısını ” df ” olarak değiştiriyoruz.

Bilgisayarınızı kapatıp yeniden açtığınızda ayarlar aktif hale gelecektir.

Autorun.inf virusu için başka bir püf nokta ise USB Bellek yada Memory taktığınızda ” Shift ” tuşuna basılı tutuyorsunuz. Otomatik olarak başlama özelliği geçiçi olarak disable edilmiş olur.

Bilmediğiniz bir USB bellek takıyorsanız Antivirus ile tarama yapmadan kullanmamaya özen gösterin çünkü şu aralar neredeyse virus olmayan USB Bellek yok gibi.

Yukarıdaki işlemleri yapmaya uğraşmadan Disable_Autorun.reg dosyasını kaydettikten sonra çalıştırarak da aynı işlemi yapabilirsiniz.