“Üretim Sektörü Dijital Dönüşüme Hız Veriyor” IDC Türkiye 2017 Akıllı Üretim Zirvesi, Üretim Sektörünün Dev Kurumlarının Üst Düzey Yöneticilerini Sapanca’da Ağırladı

İstanbul, 2 Kasım 2017 – Türkiye üretim sektörünün önde gelen kurumları, 30-31 Ekim tarihlerinde Sapanca NG Otel’de bir araya gelerek, Sanayi’nin dijital yol haritasını çizdi.  “Hızlı İnovasyonla Büyük Oynamak, Büyük Kazanmak” teması ile gerçekleşen zirvede, teknoloji, ürün ve hizmet sağlayıcıları ile üretim sektörünün en etkili kurumlarının BT ve Üretim Yöneticileri, dijital dönüşümü şekillendiren en son teknolojileri, stratejileri ve önceliklerini tartıştı.
Endüstri 3,0’dan 4,0’a geçiş konusundaki deneyimlerin paylaşıldığı etkinlik, üretimin dijitalleşmesi için gerekli yatırımlarla global üretim trendlerinin tartışıldığı eşsiz bir platform olarak Türkiye’de sektörün geleceğine dair net bir bakış sağladı.
Akıllı Üretim Zirvesi’nin açılışını yapan IDC Türkiye Direktörü Nevin Çizmecioğulları, IDC olarak dijital dönüşümü tanımlarken bunun ancak Büyük Veri, Nesnelerin İnterneti, Bilişsel Sistemler, Robotik ve 3D baskı teknolojileri gibi yenilikçi teknolojiler sayesinde kazanılan dijital yetkinliklerle mümkün olabileceğini belirtti. Çizmecioğulları ayrıca endüstriyel dijital dönüşüm çerçevesinde gerçekleşen yatırımlarından bahsederken sözlerine şöyle devam etti: “Önde gelen üreticilerin, BT kaynaklarına güvenli ve sağlam erişimi mümkün kılmak için; bulut ve siber güvenlik alanlarına yatırım yaptıklarını görüyoruz. Üreticiler, tasarımla üretimi iyileştirmek ve birbirine bağlı ürün ve hizmetleri yaratmak adına analitik uygulamaları geliştiriyor. Tüm bu çabaların sonucu olarak Türkiye’deki dijital dönüşüm, üretim hacmini işletmek ve büyütmek için çoktan yeni yollar aramaya başladı. Bu alanda geleceğin lider üreticileri, verimliliği, ve değeri maksimize edebilmek için dijital teknolojileri uçtan uca entegre edebilenler olacak.
IDC Üretim İçgörüleri’nden ve robotik, madencilik ve ‘’hospitality’’ konularındaki dünya sorumlusu, IDC Asya Pasifik Genel Müdürü Christopher Holmes da Akıllı Üretim Zirvesi’ne katılarak, globaldeki üretim trendleriyle üretim sektörünün gelecek vizyonundan bahsetti. Holmes’a göre, dijital dönüşümün birçok kurum tarafından benimsenmiş olduğu Akıllı Üretim Zirvesi’nde net olarak göründü. İnsan, süreç ve teknolojinin entegrasyonu etrafında doğan zorlukların çoğu tartışmanın öncelikli sorunu olduğunu belirten Christopher Holmes şunları vurguladı: “Kurumların ortak odak noktası üretim operasyonları. İhtiyaçların temelinde ise maliyetleri kontrol altında tutarak minimum sürede kişiselleştirilmiş ürün üretmenin zorluğu var. Bir şey çok açık ve netti. Türkiye üretim sektörü değişiyor. Hem de çok hızlı değişiyor.”
Yaklaşık 150 sektör yöneticisinin katılımı ile gerçekleşen ‘Akıllı Üretim Zirvesi’, dijital dönüşüm girişimleri ile uygulama stratejileri üzerinde yoğunlaşan bilgilendirici sunumlar ve interaktif panellerle fikir paylaşımlarına olanak verip, sanayi analitiği, ürün yaşam döngüsü, büyük veri, bulut, akıllı otomasyon, sosyal uygulamalar, nesnelerin interneti, 3D baskı teknolojileri, tedarik zinciri optimizasyonu ve yeni nesil güvenlik konularında eşsiz bir platform sağladı.

 

 

2017 Akıllı Üretim Teknoloji Ödülleri Sahiplerini Buldu

Bu yıl ikincisi düzenlenen IDC Akıllı Üretim Teknoloji Ödülleri için, 16 kurumdan 18 değerli proje yarıştı. Toplam 13 proje ise jüri değerlendirmeleri sonucunda ödüle hak kazandı.  CIO ve akademisyenlerden oluşan yaklaşık 40 kişilik jüri ekibinin oylarıyla belirlenen, 2017 yılının ödül alan projeleri kategori bazında şu şekilde:

Kurumsal Dönüşüm Kategorisi
1. ULKAR Holding (Nobel İlaç), Jupiter Global CRM-CLM Projesi
2. Kocaer Haddecilik, Kocaer 4.0 Projesi
3. Boydak Holding, Baza Metal Kasa Otomasyonu İmalat ve Montaj Hattı Projesi

Mobilite Kategorisi
1. Otokar, Dijital Kalite Projesi
2. Ford Otosan, Mobil Giyilebilir Kalite Kontrol Sistemi Projesi
3. TEMSA ve STM, Fleetics Projesi

Üretimde Nesnelerin İnterneti Kategorisi
1. Hugo Boss, Üretim Yönetiminde Nesnelerin İnterneti ve Yapay Zeka Projesi
2. TOFAŞ, Akıllı İstasyon Projesi
3. Boyteks, RFID Teknolojili Akıllı Depo ve Sevkiyat Sistemi Projesi

Müşteri Deneyimi Kategorisi
1. TEMSA ve STM, Fleetics Projesi
2. ULKAR Holding (Nobel İlaç), Jupiter Global CRM-CLM Projesi
3. İSBAK, iTaksi: Guvenli ve Kolay Taksi Projesi

Büyük Veri ve Analitiği Kategorisi
1. Hugo Boss, Üretim Yönetiminde Nesnelerin İnterneti ve Yapay Zeka Projesi
2. İSBAK, iTaksi: Guvenli ve Kolay Taksi Projesi

Veri Altyapısı Kategorisi
1. GOSB, GOSB Veri Ambarı Projesi