This certificate cannot be verified up to a trusted certification authority

Bir web siteniz ya da web servisiniz üzerinde yukarıdaki gibi bir hata alabilirsiniz. Aslında bu temel olarak sertifikayı veren kurum, organizasyona sizin bu hatayı alan istemci bilgisayarın güvenmediğini gösterir. Bunun bir kaç nedeni vardır.

Türkiye de en bilinen nedeni internal yani AD CA üzerinden sertifika üretilir, bir nevi ücretsizdir ancak bu sadece ilgili AD domain member makinelerin güvendiği bir üreticiye ait bir sertifika olduğu için internet üzerinde veya domain’ e üye olmayan bilgisayarlarda güven sorununa neden olur.

Bir diğer konu ise dağıtıcı güncel bir root veya intermediate sertifika kullanıyor ise istemci eski bir OS ise windows update ile root ca sertifikaların güncellenmesini deneyebilirsiniz.

Bir diğer nedeni ise IIS veya bu hizmeti sunan sunucu üzerinde sertifika üreticisine ait olan root ve intermediate sertifikaları düzgün yüklenmemiştir. Çünkü intermediate CA sertifikası bu tür durumlarda istemci tarafından istendiği için IIS bunu sağlamakla yükümlüdür. Ancak pek çok sistem admini sadece www.cozumpark.com veya *.hakanuzuner.com gibi kendi sertifikasını belki de root ca sertifikasını yüklersen intermediate ca sertifikasını yüklemez.