Teched 2010’a dair İzlenimler

Ortalama 11.000 kişi katildiği söylenen MS TechEd 2010 ile ilgili bu sene öne çıkan kavram Azure oldu, muhtemel önümüzdeki günlerde çok duyacağımız bir kavram olacak, kısaca orada gördüklerimi paylaşmak istedim.Nedir bu kadar bahsedilen azure diye dinlediğimizde; uygulamalara ve dosyalara dünyanın her yerinden kullandığınız farklı bilgisayarlar üzerinden erişebilecek olmanız ve bunun için bir uygulama kurulumu ya da başka bir şeye ihtiyaç olmadığı. Microsoft’un  cloud computing servisi ileriki süreçte Windows Azure bir işletim sistemi olarak sürülecekmiş. Google’ın ChromOS’ (tamamen web tabanlı işletim sistemi) arka planda kendisini geliştirmeye devam ederken MS’te bu yönde önde gitmeyi kendi devolopment ortamlarını buraya taşımayı hedeflemekte. Bunu imlemente ettiği ciddi müşterilerde mevcut şimdiden.  Kapsadığı kavramlar içerisine ise yazılım, platform, güvenlik, dosya erişimi girmektedir. Şekil itibar ile aşağıdaki gibi çalişiyor olacak. Windows Azure,  Microsoft SQL Azure,  Windows Azure platformu AppFabric bileşenleri mevcut.

https://www.microsoft.com/windowsazure/offers/popup.aspx?lang=en&locale=en-US&offer=COMPARE_PUBLIC burada US için sunulan hizmetler ve fiyatlandırması mevcut.Bunun dışında business intelligence oturum serisi kapsamında project server, sharepoint  WCF, WPF, .Net 4.0 duyurusu ve bunlara yönelik devoloperlar sessionlar mevcut idi. Office, SharePoint,SQL,Visual Studio, Communication Server ’ın yeni versiyonlarına dair birçok oturum mevcut idi.Temmuz 2010 ‘da Windows 2008 R2 ve windows 7’ye ait beta SP1 ‘ler geliyor. Yeni dönem ismi ile gelecek olan SQL Server 2011’in fonksiyonlar ve geliştirmelere dair oturumlar,Mark Russinovich ile process monitor ve process explorer seminerlerine katilma firsati oldu :) Bunun dışında mevcut ürünlerin özelliklerine dair hatta fonksiyon bazında seminerrrler vardi, örneğin Windows 2008 R2 Branh Cache vb. Windows 2008 R2 ile gelen featurelar, SQL 2008 R2, SharePoint 2010, OCS 2010, Exchange 2010, High Availability, Virtualization ve Security Seminerleri

Bazı sunumlar interaktif olup genellikle kullanıcıların durumunu öğrenmeye dayalı sorular sorulduğunda katilimcilar arasinda banka olarak Ms ürünlerini yoğun olarak ve tüm fonksiyonlarını kullandiğimiz anlaşiliyor, bu TR’de bir banka olmanın ve bu işe bütçe ayrıldığının göstergesi.  Genellikle katilimcilar arasinda ürün güncelleme yada mevcut durumun upgrade edilmesine yönelik çalişmalar bizdeki kadar hizli olmuyor. Aslinda bu  durum oradaki her alanda kendisini gösteriyor çalışan sistemler çok hızlı değişim döngüsüne girmiyor bunun en büyük sebebide maliyetlerin bizdekine oranla çok yüksek olmasi.