System Center Lisanslaması -1-

System Center Lisanslaması ile ilgili bir yazı yazmak istedim. Özellikle lisanlamanın karışık olduğu ürün ailelerinden biri. Aile içindeki ürünleri listelersek:

·         System Center Operations Manager (SCOM) 2007

·         System Center Configurations Manager (SCCM) 2007

·         System Center Data Protection Manager (DPM) 2007

·         System Center Virtual Machine Manager (VMM) 2008

·         System Center Essentials (SCE) 2007

·         System Center Capacity Planner 2007

·         System Center Mobile Device Manager (MDM) 2008

·         System Center Service Manager bulunmakta

SCOM, SCCM, DPM ve VMM ile başlarsak bu dört çözümde ilk başta bir yönetim sunucusuna (Management Server) ihtiyaç duyuyor. Bu sunucuları isterseniz SQL sunucu ile birlikte veya tek başlarına alabilirsiniz. SQL sunucusu ile birlikte aldığınız zaman SQL sunucusunu sadece ilgili System Center ürünü ile birlikte kullanabilirsiniz. Buradaki avantaj ise SQL sunucunu oldukça indirimli alma şansınız var.  Yönetim sunucusundan sonra bu dört çözümü eğer sunucularınız için kullanacaksanız sunucu yönetim lisansları (Server Management License) almanız gerekiyor. Eğer sunucularınızı gözlemek istiyorsanız SCOM SML, eğer konfigürasyonlarını yönetmek istiyorsanız SCCM SML, eğer yedekleme yapmak istiyorsanız DPM SML ve sanallaştırma yaptığınız sunucuları yönetmek istiyorsanız VMM SML almanız gerekiyor. Sunucu Yönetim Lisansları (SML) iki türlü gelebiliyor: Standard ve Enterprise. Eğer sadece Windows işletim sistemi ile ilgili yönetim yapmak istiyorsanız, örnek olarak harddisk doluluk oranı, CPU kullanım oranı gibi bilgileri kontrol etmek istiyorsanız veya dosya yedeklemesi yapmak istiyorsanız o zaman Standard Lisans alınması gerekiyor. Eğer işletim sistemi üzerindeki uygulamaları yönetmek istiyorsanız o zaman Enterprise Lisans alınması gerekiyor.

Sunucu lisanslamasındaki en büyük avantajlardan biri de Server Management Suite Enterprise (SMSE). Suite sayesinde bu dört çözümünde sunucu lisanslarını tek kalemde almak mümkün. Suite’in en büyük avantajı ise yaklaşık olarak %50 indirime sahip olması. Yani bir tane fiziksel sunucunuz için dört tane ayrı sunucu yönetim lisansı almak yerine sadece SMSE alarak bütün bu çözümler için bu sunucuyu lisanslamış oluyorsunuz. Tabi bu sadece yönetilen sunucular için bir kolaylık. SCOM, SCCM , DPM, sunucularının gene de alınması gerekiyor. Burada şunu da söylemek gerekiyor VMM sunucusu için herhangi bir lisans alınmasına gerek yok. VMM yönetim sunucusu ücretsiz olarak sağlanıyor. Kalan dört çözümü de başka bir girdi de yazalım.

Mehmet ÜNER