System Center Configuration Manager SCCM 2007 Site Yedeklenmesi – Site Backup

Backup Türkçe karşığı yedekleme olan bu yapının bizlere faydaları sonsuzdur. Sistem yönetiminde belki de en önemli konulardan bir tanesidir. Yedekleme bizlere sistemimizin herhangi bir çökme durumunda ya da yanlışlıkla bazı yapıların silinmesi sonucunda yedekten geri dönüş sağlamamıza yarayan önemli servislerdendir.

Microsoft ürünü olsun veya olmasın eğer bir uygulamayı kullanıyorsanız ve sizin için bu uygulama önemli ise mutlaka yedeklenmelidir.

Uzun yıllardır sektörün içindeyim ve daha önce destek verdiğim firmalar içinde yedeklemeye çok çok önem veren firmalarla ve yedeklemeye hiç önem vermeyen firmalarla da çalıştım. Aralarındaki fark ise herhangi bir yıkım durumunda eğer yedeğiniz varsa hızlı bir şekilde geri dönüşün yapılabilmesidir ve işleriniz çok fazla kesintiye uğramadan devam etmesidir. Diğer yedekleme işine önem vermeyen firma ise herhangi bir yıkım durumunda yedeği de olmadığı için geri dönüş olmayacaktır ve belki bir gün tamamen sistemin ayağa kaldırılması için uğraşılacaktır. Dolayısı ile bu hem zaman kaybı hemde para kaybıdır. Ayrıca sistemi ayağa kaldıran kişi de emeğinin karşılığını isteyecektir. Ve bu emeğin karşılığı da öyle az birşey olmayacaktır. Eğer yedeklemeye önem verseydi ve uyarıları dinleseydi belki o para cebinde kalacaktı. Kaybettiği zaman cabası tabi.

Evet bu makalemizde System Center ConfigMgr 2007 yedeklemesini gerçekleştireceğiz. Bu gerçekten önemli. Çünkü System Center ConfigMgr 2007 üzerinde bir sürü düzenleme yapıyoruz ve bu yapının bir anda yok olduğunu ve geri dönüşün olmadığını düşünebiliyormusunuz? Bence çok korkunç bir durum ortaya çıkardı. Bütün çabalarınız boşa giderdi.

image001

Site yedeklemesi yapabilmemiz için öncelikle System Center ConfigMgr 2007 yönetim konsolunu açıyoruz. Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi Site Database – Site adı – Site Settings – Site Maintenance genişletiyoruz. Görüldüğü gibi Tasks altında görevlerimiz vardır. Listeye bakılırsa Backup ConfigMgr Site Server devre dışıdır. Öncelikle bunu aktif hale getirmemiz gerekmektedir.

Aktif hale getirmek için Backup ConfigMgr Site Server seçiyoruz ve ister sağ tıklayıp özelliklere giderek istersek de hemen sağ taraftaki Actions menüsünden Properties tıklayarak özelliklerine geçiyoruz.

image002

Özelliklerine geçtiğimizde karşımıza yukarıdaki tablo gelmektedir. Öncelikle “Enable this task” önündeki kutucuğa işaretimizi koyuyoruz ve görevi aktifleştiriyoruz. Gerisi artık özelleştirmeye giriyor. Şekilde de görüldüğü gibi düzenlemeler vardır. Şimdi onlara bir bakalım.

image003

Bir üst resimdeki “Set Paths” tıklıyoruz ve ConfigMgr Site Server’ın nereye yedekleneceği ile ilgili tanımlamaları gerçekleştiriyoruz. Ben C sürücümde “sccm backup” adında yeni bir klasör açıyorum ve OK diyorum.

image004

Destination Options kımında ise yedeğin nerede tutulacağı ile ilgili değerler tanımlanıyor. İsterseniz \\sunucuadi\sccmbackup adı altında bir klasör açıp farklı bir sunucuya yedekleme yapabilirim. Ancak ben yerel sürücümde saklamak istiyorum ve ilk seçeneği seçerek OK ile devam ediyorum.

image005

Yedekleme önemli demiştik. İşte bu kısımda bu önemli görevin hangi sıklıkla gerçekleştirileceği belirleniyor. Tabi burda sizin sisteminize en uygun yapıyı seçmeniz daha yararlı olacaktır.  Günleri seçiyoruz ve saat seçimini de yapıyoruz ve OK diyoruz.

image006

Evet son durum yukarıdaki gibidir. Görevimiz aktif edildi ve konfigürasyonu yapıldı. Zamanı gelince o işini yapacaktır.

image007

Evet iki resim yukarıdaki şekle bakarsanız ben yedeklemenin başlama zamanı olarak 12:46 olarak belirlemiştim. Ve yukarıdaki şekle bakarsak 12:54’de SiteDBServer ve saat 1:01’de SiteServer ve diğer dosyalar da oluşturulmuş durumdadır. Yedekleme görevimiz işini yerine getirmiştir. Ancak bu disk üzerine alınan bir yedektir ve çok da güvenli değildir. Eğer siz isterseniz ki önerilen yapı bu yedeklerin harici bir yedek ünitesine aktarılmasıdır. Bu işlemi de düzenli olarak yaptığınız günlük yedekleme yapınıza ekleyerek yapabilirsiniz.

image008

Yedekleme işlemimizin sonucunun başarılı mı yoksa hüsranla mı sonuçlandığını görmek için de yine log dosyalarımızı ve diğer yapılarımızı kontrol etmeliyiz. Bunlardan birincisi ve en basiti log dosyasına göz atmaktır. Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi yedekleme işleminin sorunsuz bir şekilde tamamlandığını görüyoruz. Şimdi diğer doğrulama işlemlerimize bir bakalım.

image009

Bunun için yönetim konsolumuzdan Site Database altındaki Site Status – Site adı – Component Status seçiyoruz ve hemen orta alana bakıyoruz. Görülüyor ki SMS_SITE_BACKUP başlamış ve şimdilik durumu gayet iyi görünüyor.

image010

SMS_SITE_BACKUP seçiyoruz ve Actions menüsünden Show Messages – All diyoruz. Şimdi ise yedekleme yapımıza ait olan ve yedek işleminin başarılı bir şekilde sonuçlandığını gösteren mesajımızı ve ID bilgisini göreceğiz.

image011

Yukarıdaki şekilde görmüş olduğumuz 5035 numaralı mesaj bizim yedekleme yapımıza ait olan bir mesajdır. Mesajımıza çift tıklıyoruz bakalım neler olmuş.

image012

Evet yukarıdaki Status Message Details’e baktığımızda SMS Site Backup’ın başarılı bir şekilde tamamlandığını görüyoruz. Geçmiş olsun. Artık bir yedeğimiz var. System Center ConfigMgr 2007 yapımıza zarar gelse de önemli değil yedeğim var ve geri dönüş yapabilirim.

Kaynaklar:

https://technet.microsoft.com/en-us/library/bb694133.aspx

https://technet.microsoft.com/en-us/library/bb633003.aspx

Mümin ÇİÇEK