System Center Configuration Manager SCCM 2007 Site Restore

Yedek alma işlemi ne kadar önemli ise aynı şekilde alınan yedeğin başarılı bir şekilde geri yüklenmesi (Restore) de okadar önemlidir.

Yedek aldınız ancak herhangi bir çökme durumunda başarılı bir şekilde geri dönüş yapamıyorsanız eğer yedekleme işleminiz bir işe yaramamış demektir.

O yüzden kontrolsüz güç güç değildir sözünü biz kendimize uyarlayalım ve geri dönüşü olmayan yedek yedek değildir diyelim.

System Center Configuration Manager 2007 Site Yedeklenmesi isimli makalemizde yedeklemeden detaylı bir şekilde bahsetmiştik ve site serverımızı yedeklemiştik. Şimdi ise bu yedekten geri dönüş işlemimizi yapacağız. Site yapımızı repair edeceğiz.

image001 

Yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi All Systems altındaki değerlerimizi görüyoruz. Ve SMSClient seçiyoruz ve Actions menüsünden veya sağ tıklayıp Start – Resource Explorer diyoruz.

image002

Workstation Status kısmındaki şuanki durum yukarıdaki gibidir.

image003

Daha sonra istemci tarafına yani Windows XP yüklü olan bilgisayara gidiyoruz ve Denetim Masasındaki Configuration Manager çift tıklıyoruz ve özelliklerinden Actions sekmesine geçiyoruz ve Hardware Inventory Cycle seçiyoruz ve Initiate Action tıklıyoruz. Policy güncellemesi yapıyoruz yani.

image004

Daha sonra yönetim konsolumuza geri dönüyoruz ve SMSClient seçiyoruz ve şekilde görüldüğü gibi Delete seçiyoruz.

image005

Silme işlemini Delete ile onaylıyoruz. Evet artık bizim sistemimizde SMSClient adında bir nesne yok. Şimdi sıra geldi onu geri getirmeye ve son durumunu görüntülemeye.

image006

Bunun için öncelikle Start – Programs – Microsoft System Center – Configuration Manager – ConfigMgr Site Repair Wizard seçiyoruz.

System Center ConfigMgr 2007 Site Server repair işlemini iki şekilde yapabiliriz. Birincisi Site Repair Wizard diğer ise Hierarchy Maintenance Tool (Preinst.exe – komut satırından) ile yapabiliriz. Preinst.exe SMS\bin\i386\language code altında mevcuttur.Komut satırından kullanılabilir. Language code 000049 gibi bir klasör olabilir dikkat edin ona.Ancak biz bu işlemi şimdilik Repair Wizard ile gerçekleştireceğiz.

 

image007

Şekilde görüldüğü gibi sihirbaz çalışıyor ve “Site server to be repaired” geliyor. Next iledevam ediyoruz.

image008

Bir sonraki aşamada ise karşımıza Backup File Location kısmı gelmektedir. Bu kısımda daha önce yedeklemiş olduğumuz Site Server’ımız ile ilgili yedeklerin bulunduğu lokasyonu Browse ile tanımlıyoruz.

Repair or reconfigure a site seçeneği ise yeni bir site kurulumu gerçekleştirmeden ya da yedekten geri dönüş yapmadan sorunların düzeltilmeye çalışılmasıdır. Windows XP onarım işlemi gibi düşünebilirsiniz.

Gerekli seçimleri yaptıktan sonra Next ile devam edebiliriz.

image009

Geri dönüşe (Restore) hazırlık işlemi başladı.

image010

Geri dönüş (Restore) hazırlık işlemi şekilde de görüldüğü gibi şimdilik tamamlandı. Next ile devam ediyoruz.

image011

Şimdi sıra geldi Site ayarlarının yapılmasına. Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi yapılan yedekten geri dönüş işleminin Central Site mı yoksa Child Site mı olduğuna karar verilmesi. Bizim yapımızda şuan tek site olduğu için This is a central site seçiyoruz ve devam ediyoruz.

image012

Bu kısımda Site hiyerarşisinin doğrulanması geliyor. Şekilde görüldüğü gibi MMN – system center 2007 Primary (Version 4.0) bilgisi geliyor ve devam ediyoruz.

image013

Eğer System Center ConfigMgr 2007 üzerinde yazılım dağıtım noktlarınız yapılandırılmış ise ve bunlara atanmış yazılım paketleri var ise bunlarla ilgili değerlerin seçilmesi işleminin gerçekleştirilmesini yapıyoruz ve devam ediyoruz.

image014

Site Repair ile ilgili işlemlerimiz hakkında bize özet bilgi veriliyor.

image015

Final Progress kısmında ise site yapımız tamamen onarılmış durumdadır. Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi bizim belirlemiş olduğumuz değerlerin hepsi başarılı bir şekilde geri getirilmiştir. Next ile devam ediyoruz.

image016

Bir sonraki aşama sihirbazın sonlandırılması ve Close ile sonlandırıyoruz.

image017

Collecitons – All Systems altına bakıyoruz ve SMSClient gelmiş.

image018

SMSClient sağ tıklıyoruz ve Start – Resource Explorer açıyoruz. Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi Workstation Status kısmına baktığımızda ise son durum görülmektedir. Kıscası sildiğimiz noktaya geri geldik.

Evet bu makalemizde System Center ConfigMgr 2007 üzerinde oluşabilecek herhangi bir hataya karşı daha önce yedeklemiş olduğumuz sistemi geri yükledik. Site Server’ımızı normal yapısına geri getirdik.

Kaynaklar:

https://technet.microsoft.com/en-us/library/bb680751.aspx

https://technet.microsoft.com/en-us/library/bb680393.aspx

https://technet.microsoft.com/en-us/library/bb693624.aspx

 Mümin ÇİÇEK