System Center Configuration Manager 2007 için Active Directory Hazırlanması (SCCM 2007)

System Center Configuration Manager 2007 kurulumundan önce birkaç tane özel düzenlemenin kendisi için bizler tarafından yapılmasını ister.

          Active Directory’nin genişletilmesi

          SCCM 2007 sunucusu için gerekli izinlerin düzenlenmesi

          Son olarak da Active Directory Sites and Services altında bir site oluşturulmasıdır

Şimdi bi bunları adım adım gerçekleştireceğiz.

İlk işimiz Active Directory Schema Extend işlemidir. Bu işlem Forest Wide olduğu için bu işlemi gerçekleştirecek olan hesabın Schema Admins grubuna üye olması gerekir. Biz işlemlerimizi zaten Administrator hesabı ile gerçekleştireceğiz. Ayrıca Schema Extend işlemi geri dönüşü olmayan bir işlemdir ve bu konularda bilgili tecrübeli bir kişinin bu işlemleri yapması sistemimizin sürekliliği açısından önemlidir.

Active Directory Schema Extend işlemini biz System Center ConfigMgr 2007’nin bizlere sunmuş olduğu ExtADSch.exe komutu ile gerçekleştireceğiz. Bu çalıştırılabilir dosyamız SCCM 2007 kurulum mediasının içindeki SMSSETUP\BIN\i386 klasörünün altında mevcuttur. Bu komutu çalıştırmadan önce herhangi olumsuz bir duruma karşı alınabilecek tedbirler ise aşağıdaki gibidir;

          System State yedeklenebilir

          Domain Controller (Schema Master rolü barındıran DC) network bağlantısı kesilebilir

Başlıca önlemlerimizi aldıktan sonra komutumuzu çalıştırabiliriz.

image001

Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi komut satırından extadsch.exe dosyamızın bulunduğu klasöre gidiyorum. Burda dosyamız C sürücüsü altındaki bir klasöre kopyalanmış durumdadır. Böyle yapsanız da sorunsuz çalışır.

Ben daha önce ilgili komutu çalıştırdığım için şimdilik bize yapılan işlemleri göstermedi. Ancak schemanın genişletilip genişletilmediğini görmek için bu komutun C sürücüsünde oluşturmuş olduğu log dosyasını kontrol edebiliriz.

image002

Log dosyamıza baktığımızda “Successfully extended the Active Directory schema” mesajını almaktayız. Dolayısı ile schema başarılı bir şekilde genişletilmiş durumdadır. Eğer bu komutu çalıştırdığınızda Active Directory Extend işlemi başarılı olmazsa yapmanız gereken en son System State üzerinden geri dönüş yaparak genişletme işlemini tekrar denemektir.

Active Directory schema genişletme işlemi yukarıdaki log dosyamızdaki başarılı bir şekilde tamamlanırsa eğer daha önce networkten kesmiş olduğumuz domain controllerimizi tekrar networke bağlamalıyız ki Global Catalog gibi rollerimiz o sunucu üzerindedir.

Active Directory Extend işlemimizi başarılı  bir şekilde tamamladık. Şimdi sıra geldi SCCM2007 sunucumuz için gerekli izinlerin Active Directory üzerinde tanımlanmasına. Bu işlemi yapabilmemiz için Active Directory Users and Computers açıyoruz.

image003

Bu işlemi yapmak için öncelikle Active Directory Users and Computers konsolundan View tıklıyoruz ve Advanced Features işaretliyoruz ki gelişmiş özellikleri görebilelim. Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi işaretleme işleminden sonra diğer konteynırlar da karşımıza gelmektedir. Biz SCCM 2007 için izinleme işlemini System konteynırı üzerinde gerçekleştireceğiz.

image004

Şekilde görüldüğü gibi Active Directory Users and Computers konsolundaki System konteynırına sağ tıklıyoruz ve Properties’e geçiyoruz.

image005

Porperties kısmında bizi yukarıdaki manzara karşılayacaktır. Hepimizin aşina olduğumuz izinlemeler.

Bu kısımda Add butonuna tıklayarak yeni bir nesnenin izinlemelerine başlıyoruz.

image006

Kısa bir arama işleminden sonra Search results kısmından SCCM 2007 sunucumuzu seçiyoruz ve OK diyoruz.

image007

Sunucumuza yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi Full Control veriyoruz ve Advanced butonuna tıklayarak gelişmiş izinlemere geçiyoruz.

image008

Bu kısımda ise Apply onto kısmından “This object and all child objects” seçiyoruz ve OK diyoruz. Normal şartlarda bu kısımda sadece “This object only” görünür o da bizim işimize yaramaz o yüzden bu izinlemeyi yapıyoruz.

Evet izinleri de tamamladık arık sıra geldi Site işlemlerimize ve SCCM 2007 sunucumuz için bir Site oluşturacağız. Bu işlemi de Active Directory Sites and Services konsolundan yapacağız.

image009

Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi AD Site and Services açıyoruz ve Sites sağ tıklayıp New Site seçeneği ile devam ediyoruz.

image010

Site Name kısmına isim yazıyoruz ve hemen alttaki Link Name kısmından da sitemize bir link veriyoruz ve DEFAULTIPSITELINK seçiyoruz ve OK diyoruz. Bu link AD tarafından default olarak oluşturulan bir linktir. Eğer sizin yapınızda kendinizin oluşturmuş olduğu bir link varsa onları da kullanabilirsiniz.

image011

Yapımız için bir tane de subnet nesnesi oluşturuyoruz ve sitemize link ediyoruz ve OK diyerek bu işlemi de tamamlıyoruz.

image012

Şimdi sıra geldi sunucumuzu yeni sitemize taşımaya. Bu işlemi de yine AD Sites and Services konsolundan gerçekleştiriyoruz. Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi sunucumuza sağ tıklıyoruz ve Move seçeneği ile devam ediyoruz.

image013

Bir sonraki aşamada ise karşımıza sunucumuzu hangi site taşınacağını belirlemekteyiz. Biz yeni sitemiz olan mumincicek’e taşıyacağız. Sitemizi seçiyoruz ve OK diyoruz. Bu durumda sunucumuz yeni sitemize taşınmış olur.

image014

Yukarıdaki şekilde görüldüğü gibi sunucumuz yeni yerine gelmiştir. Ayrıca oluşturmuş olduğumuz Subnet nesnemiz de görülmektedir.

Bütün bu işlemleri gerçekleştirdik. Ancak eksik kalan bir kısım var. O da Active directory extend edildikten sonra System Management adı altında bir konteynır otomatik olarak oluşturulmaz. Bu işlemi de manuel olarak biz Adsiedit ile gerçekleştireceğiz.

image015

Görüldüğü gibi System Management konteynırı yoktur. Şimdi bunu kendimiz oluşturalım.

image016

Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi Run -> Adsiedit.msc (bu uygulamanın çalışabilmesi için Suport Tools kurulu olmalıdır) yazıyoruz ve OK diyoruz. Karşımıza yukarıdaki ADSI Edit konsolu gelmektedir.

image017

Domain genişletiyoruz ve ardından CN=System sağ tıklıyoruz  ve New -> Object seçerek yeni bir nesne oluşturma işlemini başlatıyoruz.

image018

Bir sonraki aşamada karşımıza Create Object geliyor ve bu kısımda da Select a class’tan oluşturacağımız nesnenin sınıfını belirliyoruz. Biz bir konteynır oluşturacağız. Bunun için şekilde de görüldüğü  gibi container seçiyoruz ve Next ile devam ediyoruz.

image019

Oluşturmakta olduğumuz nesneye bir izim veriyoruz “System Management” diyoruz ve Next ile devam ediyoruz.

image020

Finish ile nesne oluşturma işlemimizi tamamlıyoruz.

image021

ADSI Edit konsolunda iken kontrol ettiğimizde konteynırımızın başarılı bir şekilde oluşturulduğunu görüyoruz.

image022

Son olarak da asıl olarak kullanacağımız yere yani Active Directory Users and Computes konsoluna bir göz atalım. Yukarıdarki şekilde de görüldüğü gibi System Managment adındaki konteynırımız System altında başarılı bir şekilde oluşturulmuştur.

Evet bu makalemizde System Center Configuration Manager 2007 servisinin kurulumunu yapmadan önce ön hazırlık işlemlerimizi gerçekleştirdik. Artık servisimizi rahatlıkla kurabiliriz ve diğer konfigürasyonlarımızı bu altyapımıza göre düzenleyebiliriz.

 

Kaynak:     https://technet.microsoft.com/en-us/library/cc161814.aspx

                     6451A- Planning, Deploying and Managing Systems Center Configuration Manager 2007

Mümin ÇİÇEK