System Center Config Manager 2007 üzerinde Yönetici Hesapları – SCCM 2007

System Center Configuration Manager 2007 default olarak Local System hesabını site işlemlerinde kullanır. Ancak Configuration Manager 2007 üzerinde özel görevleri yerine getirmek amacıyla birçok hesap oluşturulabilir ve konfigüre edilebilir. Administrators grubuna üye hesaplar System Center Configuration Manager 2007 verilerine ulaşabilir ve üzerinde çalışabilir. Ancak biz sistemizdeki herkesi Administrators grubuna dahil edemeyiz bu bizim için sakıncalı bir durum oluşturacaktır. Bu yüzden kurulum aşamasında hangi kullanıcıların SCCM 2007 yapısında yönetim görevi alacağını belirleyebiliriz ve ardından da bu kullanıcı hesaplarını SCCM 2007 yönetim konsolundan sistemimize dahil edebiliriz.

System Center Configuration Manager 2007 birçok işlemi makalemin başında da bahsetmiş olduğum Local System hesabı ile gerçekleştirebilir. Ancak SCCM 2007 SQL Server üzerindeki yönetim işlemlerini, site server üzerindeki işlemleri, site sistemlerindeki işlemleri, site veritabanı işlemlerini ve istemciler üzerindeki birçok işlemi gerçekleştirmek ve basitleştirmek için birçok kullanıcı hesabı ve gruplar kullanabilir.

Local System hesabı ile işlemler çok daha basit ve hızlı bir şekildegerçekleştirilir çünkü hesap işletim sistemi tarafından kullanılmaktadır. Ancak bazı görevler mutlaka ayrı bir hesaba gerek duyar.

Biz herzmanki gibi kullanıcı işlemlerimizi Active Directory Users and Computers yönetim konsolumuzdan gerçekleştirmekteyiz. Kullanıcı hesaplarımızı ADUC’ta oluşturacağız ve daha sonra da SCCM 2007 üzerinde yetkilendireceğiz.

image001

Şekilde görüldüğü gibi ÇözümPark konteynırı altında mumin adında bir kullanıcı oluşturduk ve bu kullanıcımızı SCCM 2007 üzerinde Admin yapacağız. Domain ortamında sefil kullanıcı olmasına rağmen SCCM 2007 üzerinde Admin olacaktır ve belirli görevleri yerine getirecektir.

image002

Bir sonraki aşamada System Center ConfigMgr 2007 yönetim konsolumuzu açıyoruz ve Site Database altındaki Security Rights kısmına geçiyoruz. Şekilde görüldüğü gibi System hesabımız ve Administrator hesabımız listelenmiştir. Biz bu hesapların yanına bir de ayrı bir hesap daha ekleyeceğiz.

image003

Security Rights altındaki Users’a sağ tıklıyoruz veya sol taraftaki Actions kısmından Manage ConfigMgr Users seçiyoruz.

image004

Görüldüğü gibi ConfigMgr User oluşturma sihirbazı bizi karşılamaktadır ve Next tıklayarak devam ediyoruz.

image005

Bu kısımda ise hangi kullanıcı hesabının SCCM 2007 üzerinde yetkilendirileceği seçimini gerçekleştireceğiz.

Bu işlemi yapabilmemiz için öncelikle karşımıza çıkan pencereden Browse diyerek Active Directory Users and Computers içerisinde tanımlamış olduğumuz kullanıcıyı bulacağız. Şekilde görüldüğü gibi Search sonucunda mumin kullanıcısını seçiyoruz ve OK diyoruz.

image006

SMSDOMAIN\mumin kullanıcısını seçtik ve Next ile devam ediyoruz.

image007

Bir sonraki aşamada bu kullanıcıya atanacak olan haklarla ilgili konfigürasyon yapısı karşımıza çıkmaktadır.

Bu kısımda karşımıza üç farklı seçenek gelmektedi;

Birincisi “The listed rights are sufficient” bunu seçerek devam ederseniz listelenmiş izinler vardır ve bunlar o kullanıcı için yeterlidir.

İkincisi ise “Add another right or modify an existing one” seçeneğidir ki burda da sınıflar ve haklar karşınıza çıkacak. Siz istediğiniz sınıfta istediğiniz izini kullanıcıya verebilirsiniz. Örneğin Deployment sınıfında Read, Modify, Delete gibi hakları verebilirsiniz.

Üçüncü seçenekte ise “Copy rights from an existing ConfigMgr user or user group” burada ise ConfigMgr üzerinde daha önceden tanımlanmış bir hesap ve grubun özelliklerinin aynılarını yeni kullanıcıya atayabilirsiniz.

Biz son seçeneği seçerek Next diyoruz.

image008

Yukarıda da görüldüğü  gibi şuan SCCM 2007 kullanıcıları arasında tanımlı olan sadece System ve Administrator hesabı vardır. Ben Administrator hesabını seçiyorum ve o hesaptaki hakların aynılarını yeni kullanıcımız mumin için de veriyorum. Administrator seçerek Next ile devam ediyoruz.

image009

Gördüğünüz gibi Administrator hesabını seçtikten sonra Next dedik ve aslında bir önceki menüye dönmüş olduk. Burada sadece administrator hesabına ait olan hakları listemize almış olduk ve şimdi de listedeki hakların atamasını yeni kullanıcımıza yapacağız yani birinci seçeneği seçerek Next diyoruz.

image010

Özet bilgisi ve Next tıklıyoruz.

image011

Görüldüğü gibi ConfigMgr kullanıcı sihirbazı işlemini başarılı bir şekilde tamamladı. Close diyoruz ve sihirbazı sonlandırıyoruz.

image012

SCCM 2007 yönetim konsolundaki kullanıcılarımıza baktığımızda mumin kullanıcısının eklendiğini ve yetkilendirildiğini görebiliyoruz. Böylece mumin kullanıcımız SCCM 2007 üzerinde admin olarak atanmış oldu.

Artık mumin kullanıcımız da SCCM 2007 üzerinde yetkilendirilmiş olduğuna göre o hesapla da yönetim işlemleri gerçekleştirilebilir.

Kaynaklar:

                    https://technet.microsoft.com/en-us/library/bb693732.aspx

                   https://technet.microsoft.com/en-us/library/bb693869.aspx

6451A- Planning, Deploying and Managing Systems Center Configuration Manager 2007

Mümin ÇİÇEK