SQL SERVER 2008 – Nedir – Kurulum Gereksinimleri – Destekleri – IIS 7 Yukleme

SQL SERVER NEDİR?

SQL Server Windows Server 2008, Windows Vista, Windows 2003 Server, Windows XP Professional, Windows 2000 Server, Windows 2000 Professional, Windows NT 4.0 sistemleri üzerinde çalıştırılabilen istemci/sunucu (client/server) tabanlı bir ilişkisel veritabanı yönetim sistemidir.  Microsoft Backoffice ve .NET Enterprise Server ailesi içerisinde bir üründür.

Microsoft SQL Server bir istemci/sunucu (client/server) tabanlı veritabanı sistemidir dedik. Bu yapıda SQL Server denklemin server(sunucu) tarafını oluşturmaktadır.

İstemci/sunucu (client/server) iki ayrı bölüm olarak çalışan bir uygulamaya benzetilebilir: Birinci bölüm server üzerinde çalışır, diğer bölüm de client üzerinde çalışır. Uygulamanın server üzerinde çalışan bölümünde güvenlik, depolama, yedekleme, hata toleransı (fault-tolerance), performans gibi faaliyetler gerçekleştirilir. Client tarafında ise kullanıcı arayüzü ile sunum, görüntüleme ya da raporlama sağlanır. Örneğin rapor alma, sorgu sonuçlarını  görme gibi.

İstemci/sunucu (client/server) sistemini kullanmayan eski veritabanı yapılarında yapılan işlemler server ile client arasında anlattığımız biçimde paylaşılmıyordu. Örneğin, server üzerinde 15 MB verinizin depolandığı bir veritabanınız olsun. Bir client veritabanına bir bağlantı yapıp, bir sorgulama çalıştırdığında, tüm 15 MB boyutundaki veri istekte bulunan client’a gönderiliyor ve client sistemine indiriliyordu. Ve işlemler client üzerinde gerçekleşiyordu. Aşağıdaki şekil bu yapıyı örneklemektedir.

clip_image001

Buna karşın, İstemci/sunucu (client/server) sisteminde, öncelikle server gelen sorguda istenen bilgileri veritabanında sorgular ve daha sonra client tarafına sadece istenen kritere uyan bilgileri gönderir. Aşağıdaki şekilde de İstemci/sunucu (client/server) sisteminin çalışma yapısı görülmektedir. Bu sistem sadece bilgisayar ağının bant genişliğinin trafiğini azaltmakla kalmayıp, eğer güçlü bir server bilgisayarınız varsa, önceki modelden çok daha hızlı bir performansı da sağlamış olur.

clip_image002

SQL SERVER 2008 KURULUMU & KONFİGÜRASYONU

 • SQL Server 2008 Kurulumu
 • Dil Ayarları
 • SQL Server 2008’e Yükseltme (Upgrade)
 • SQL Server Protokol Ayarları
 • Kurulumda Çıkabilecek Sorunların Giderilmesi

clip_image003

Microsoft’un hemen hemen çoğu ürününde olduğu gibi SQL Server’da da kurulum aşamaları son derece anlaşılır ve kolay arayüzde tasarlanmıştır.  Fakat kurulum esnasında farklı ortamlar için farklı kurulum seçeneklerini içerdiğinden dolayı, hangi kurulum tipini kullanacağınızı çok iyi belirlemeniz gerekir. Bu makale serimizde başlangıçta size sıfırdan yeni bir SQL Server 2008 kurulumunun nasıl yapacağını anlatacağız. Bölüm sonunda da SQL Server 6.0, SQL Server 6.5, SQL Server 7.0, SQL Server 2000, SQL Server 2005 sürümlerinden yükseltmenin nasıl yapılacağını göreceksiniz. Kurulum sürecinden hemen sonra SQL Server bilgisayarı ve istemci (client) bilgisayarları için gerekli servis ayarlamalarını yapacağız.

SQL SERVER 2008 KURULUMU

Çoğu Microsoft ürününde olduğu gibi SQL Server’da da kurulum aşamaları alışılmış etkileyici, kullanımı kolay görsel ekranlardan oluşmaktadır. Öncelikle kuruluma başlamadan bazı ön gereksinimleri sağlamanız ve bazı işlemleri kararlaştırmanız gerekecektir. Başlangıçta kurulum öncesi planlamada hata yaparsanız sonradan bazı özellikleri değiştiremeyebilirsiniz.

KURULUM ÖNCESİ ÖNGEREKSİNİMLER

SQL Server kurulumu esnasında yapılan ayarlardan bazıları kurulum sonrası değiştirilebilmesine rağmen, bazı seçenekler kurulum sonrasında değiştirilememektedir. Dolayısıyla kurulumu başlamadan aşağıdaki gereksinimleri karşılamanız ve bu soruların cevaplarını önceden kararlaştırmanız gerekmektedir:

Ø Donanımsal gereksinimler karşılanıyormu?

Ø Yazılımsal gereksinimler karşılanıyormu?

Ø Lisanslama modunu belirlediniz mi?

Ø Karakter setinin ne olacağını belirledinizmi?

Ø Sıralama Düzenin ne olacağını belirledinizmi?

Ø Unicode destek tipinin ne olacağını belirledinizmi?

Ø Protokol ayarlarının ne olacağını belirledinizmi?

Ø SQL Servisleri için hangi kullanıcı hesabı kullanılacak?

Ø SQL Server adı ne olacak?

Ø SQL kurulumu hangi konuma yapılacak?

Ø Hangi SQL komponentleri kurulacak?

SQL SERVER 2008 SÜRÜMLERİ

SQL 2008 yedi ayrı sürümde gelmektedir. İhtiyacınız olan doğru SQL Server seçimi hem maliyetleriniz hem de ihtiyaçların karşılanması noktasında son derece önemlidir.

SQL Server 2008 Enterprise Edition (32-bit, 64-bit ve IA64): Büyük kurumsal veri yapıları ya da veri ambarları için tasarlanmış SQL Server sürümüdür. Bu yapilarda büyük boyutlarda verilerin depolanması, analizi, cluster(kümeleme) yapılarında depolanması bu sürümün seçilmesindeki büyük etkenlerdir.

SQL Server 2008 Standart Edition (32-bit ve 64-bit): Küçük ve orta ölçekli kurum ve kuruluşlarda kullanılan SQL Server sürümüdür. Small Business Server işletim sistemleri üzerinde gelen SQL Server Standart sürümünün maksimum 75 ya da daha altında kullanıcı desteği vardır.

SQL Server 2008 Workgroup Edition (32-bit ve 64-bit): Küçük boyutta şirketler için geliştirilmiş SQL Server sürümüdür. Özellikle veritabanı boyutunda ve veritabanına bağlanacak kullanıcı sayısında bir sınır olmasın, ve SQL lisanslama maliyeti de düşük olsun şeklinde düşünen; departman ya da şirket bölümü bazındaki yapılar için uygundur.

SQL Server 2008 Developer Edition (32-bit ve 64-bit): SQL Server 2008 Enterprise sürümünün sağladığı bütün özelliklerine sahiptir. Fakat uygulamaların geliştirme ve test edilme aşamasında kullanılmak üzere lisanslanmıştır. Test ortamında bu sürüm üzerinde geliştirilen uygulamalar üretim ortamına aktarılacağında SQL Enterprise ya da SQL Standart sürümleri ile lisanslanırlar. Uygulamada SQL Enterprise özellikleri kullanılmışsa ve bu özellikler SQL Standart tarafından desteklenmiyorsa, SQL Enterprise sürümü ile lisanslamanız gerekir.

SQL Server 2008 Web Edition (32-bit ve 64-bit): Web hosting hizmeti veren şirketler için geliştirilmiş düşük maliyetli SQL Server sürümüdür. Küçük çapdaki yapılardan büyük yapılara kadar desteği söz konusudur.

SQL Server 2008 Express Edition, SQL Server 2008 Express Edition with Tools, SQL Server 2008 Express Edition with Advanced Services  (32-bit ve 64-bit): SQL Server 2008 Express sürümü ücretsiz, kullanımı kolay, yönetimi basit ve özellikle küçük çaplı veritabanı ihtiyaçları için tercih edilebilir. Özellikle küçük çaplı uygulamalarda ve SQL Server lisans maliyetine girilmek istenmeyen yapılar için tercih edilebilir. Özellikle Microsoft Access üzerinde verilerini tutanlar için, yükseltme yapabilecekleri başlangıç SQL sürümü olacaktır. Eski SQL Server 2000’deki MSDE (Microsoft SQL Desktop  Engine) ürününün yerini almıştır.

SQL Server 2008 Compact Edition (32-bit ve 64-bit): SQL Server 2008 Compact Edition sürümü ücretsiz, embedded sistemler üzerinde veritabanı depolaması için tasarlanmış, mobil cihazlar üzerinde çalışan mobil işletim sistemleri üzerine kurulan SQL 2008 sürümüdür. Özellikle PDA, Pocket PC gibi cihazlar üzerinde çalışan Windows Mobile mobil işletim sistemleri üzerine kurulur.

SQL SERVER 2008
DONANIMSAL ve YAZILIMSAL GEREKSİNİMLER

SQL Server 2008’in ihtiyaç duyduğu donanımsal gereksinimler kurulduğu işletim sistemine ve kurulduğu yazılımsal ve donanımsal platforma göre değişiklik gösterebilir. Aşağidaki tablolarda SQL Server 2008’in farklı sürümleri için hem 32-bit hem de 64-bitlik mimarilerde desteklenen minimum-maksimum donanım destekleri ve işletim sistemi desteği konusunda bilgileri görmektesiniz:

Bileşen

Gereksinim

.NET Framework2

Gereksinimi

SQL Server 2008 Kurulumu esnasında aşağıdaki bileşenler otomatik olarak yüklenecektir. Eğer bu bileşenlerden bilgisayarınızda kurulu olanlar varsa, bunları tekrar kurmadan geçecektir.

· .NET Framework 3.5 SP11

· SQL Server Native Client

· SQL Server Setup Support Dosyaları

Yazılımsal2

Gereksinimler

SQL Server 2008 kurulum için Microsoft Windows Installer 4.5 ve üzeri bileşenin bilgisayarınızda kurulu olması gerekir.

SQL Server 2008 Kurulumunda System Configuration Checker (SCC) uygulaması bilgisayarınızı tarayarak, SQL Server 2008 kurulumu için gerekli gereksinimlerin  bilgisayarınız tarafından karşılanıp, karşılanmayacağı kontrol edilir. SQL Server kurulumunu başlamadan önce bilgisayarınız üzerinde o anki sağlanan özelliklerle, SQL Server 2008 kurulumu için gerekli olan gereksinimler karşılaştırılarak eksik ya da önerilen bir gereksinim varsa, bunlar size raporlanacaktır.

Microsoft Internet Explorer 6 SP1 veya üzeri. Internet Explorer 6 SP1 veya üzeri gereksinimin nedeni Microsoft Management Console (MMC), SQL Server Management Studio, Business Intelligence Development Studio, Reporting Services’lerin Report Designer bileşeni ve HTML Help bileşenleridir.

Ağ Bileşenleri

SQL Server 2008 için ağ bileşenleri SQL Server 2008’in hem 64-bit hem de 32-bit versiyonları için ortaktır. Zaten gerek Windows Server 2008 ve Windows Vista, gerekse de Windows Server 2003 ve Windows XP sistemlerinden işletim sistemi kurulumundan sonra yerleşik olarak gelen ağ bileşenleri gerekli ihtiyacı karşılayacaktır. SQL Server 2008 tarafından desteklenen ağ protokolleri :

· Shared memory

· Named Pipes

· TCP/IP

· VIA

Not:   Shared memory ve VIA failover cluster kurulan ortamlarda desteklenmemektedir.

Sanallaştırma

Ülkemizde özellikle son yıllarda yoğun bir biçimde kullanılmaya başlayan Sanal Ortamlar üzerinden hizmetlerin kurulumu ve konfigürasyonu SQL Server 2008 tarafından da destekleniyor. SQL Server 2008’i sanal ortamlara kurmaya başlamadan önce ÇözümPark Portalımızda da Serhat Akıncı Hocamızın Windows Server 2008 Standard, Enterprise ve Data Center sürümlerinde Hyper-V ile Sanallaştırma konusundaki makalelerini ve webcastlerini incelemenizi ve sanallaştırma konusundaki eksiklerinizi giderdikten sonra da oluşturduğunuz sanal sistemler üzerine SQL Server 2008 kurmanızı öneririm. SQL Server 2008 ile deskteklenen sanal ortamlara kurulumları ilerleyen aşamalarda ayrı bir başlıkta inceleyeceğiz.

Disk Gereksinimi

Disk gereksinimi SQL Server 2008 ile kuracağınız bileşenlere ve SQL Server üzerinde barındıracağınız veritabanının boyutuna göre farklılık arzeder. SQL Server kurulumu esnasında seçilen bileşenlere göre disk alanı gereksinimini aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz.

Özellik

Disk Alanı Gereksinimi

Database Engine ve standart veritabanı dosyaları, replikasyon, ve Full-Text Search bileşeni

280 MB

Analysis Services bileşeni ve standart veritabanı dosyaları

90 MB

Reporting Services ve Report Manager bileşeni

120 MB

Integration Service bileşeni

120 MB

Client Bileşenleri

850 MB

SQL Server Books Online ve SQL Server Compact Books Online Yardım Dosyaları

240 MB

Sürücü

CD ya da DVD sürücüsü (Eğer CD ya da DVD’den kurulum yapacaksanız gereklidir.)

Ekran

VGA ya da daha üstünde çözünürlüğü olan, en az 1,024×768 pixel çözünürlük desteği olan grafik araçları.

Diğer

Mouse, Klavye

1Aşağıdaki .NET Framework versiyonlarına gereksinim duyulur:

 • Windows Server 2003 (64-bit) IA64 üzerinde SQL Server 2008 için — .NET Framework 2.0 SP2 kurulu olması gerekir.
 • SQL Server Express sürümü için — .NET Framework 2.0 SP2 kurulmalıdır.
 • SQL Server 2008’in tüm diğer sürümleri için — .NET Framework 3.5 SP1 kurulmalıdır.

Not : .NET Framework 2.0 SP2 için ayrı bir download linki yoktur. .NET Framework 3.5 SP1 kurulumundan sonra . NET Framework 2.0 SP2 de kurulmuş olur.

SQL Server 2008 Sürümleri

 • SQL Server 2008 Enterprise (64-bit) IA64

 • SQL Server 2008 Enterprise (64-bit) x64

 • SQL Server 2008 Standard (64-bit) x64

 • SQL Server 2008 Enterprise (32-bit)

 • SQL Server 2008 Standard (32-bit)

 • SQL Server 2008 Developer (64-bit) IA64

 • SQL Server 2008 Developer (64-bit) x64

 • SQL Server 2008 Workgroup (64-bit) x64

 • SQL Server 2008 Web (64-bit) x64

 • SQL Server 2008 Express (64-bit) x64

 • SQL Server 2008 Express with Tools (64-bit) x64

 • SQL Server 2008 Express Advanced (64-bit) x64

 • SQL Server 2008 Developer (32-bit)

 • SQL Server 2008 Workgroup (32-bit)

 • SQL Server 2008 Web (32-bit)

 • SQL Server 2008 Express, Express with Tools, and Express with Advanced Services (32-bit)

Not : Bunların dışında bir de SQL Server Enterprise Evaluation sürümü 180-günlük eğitim ve test amaçlı olarak kurmanız amacıyla çıkarılmıştır.

SQL Server 2008 Sürümlerine Göre
DONANIMSAL ve YAZILIMSAL GEREKSİNİMLER

SQL Server 2008 Enterprise (64-bit) IA64

Aşağıdaki tabloda SQL Server 2008 Enterprise (64-bit) IA64 ürünü için gerekli gereksinimleri bulabilirsiniz. SQL Server 2008 Enterprise (64-bit) IA64 ürününü  şu an için aşağıdaki dillerde mevcut değildir: İtalyanca, İspanyolca, Portekizce ve Rusça.

Bileşen

Gereksinim

İşlemci

İşlemci Tipi:

· Itanium processor veya üzeri

İşlemci Hızı:

· Önerilen: 1.0 GHz veya üzeri

İşletim Sistemi

Windows Server 2008 64-bit Itanium

Windows Server 2003 SP2 64-bit Itanium Data Center

Windows Server 2003 SP2 64-bit Itanium Enterprise

Bellek

RAM:

· Minimum: 512 MB

· Önerilen: 2.048 GB veya üzeri

· Maksimum: İşletim Sistemi desteğine bağlı.

Not : SQL Server 2008 ürünü Windows Server 2008 Server Core üzerine kurulumu desteklenmemektedir.

SQL Server 2008 Enterprise (64-bit) x64

Aşağıdaki tablo SQL Server 2008 Enterprise (64-bit) x64 için donanımsal gereksinimleri içermektedir:

Component

Requirement

İşlemci

İşlemci Tipi:

· Minimum: AMD Opteron, AMD Athlon 64, Intel Xeon with Intel EM64T desteği , Intel Pentium IV EM64T destekli

İşlemci Hızı:

· Minimum: 1.4 GHz

· Önerilen: 2.0 GHz or faster

İşletim Sistemi

Windows Server 2003 SP2 64-bit x64 Standard

Windows Server 2003 SP2 64-bit x64 Data Center

Windows Server 2003 SP2 64-bit x64 Enterprise

Windows Server 2008 64-bit x64 Standard

Windows Server 2008 64-bit x64 Standard ( Hyper-V desteksiz)

Windows Server 2008 64-bit x64 Data Center

Windows Server 2008 64-bit x64 Data Center without (( Hyper-V desteksiz)

Windows Server 2008 64-bit x64 Enterprise,

Windows Server 2008 64-bit x64 Enterprise without ( Hyper-V desteksiz)

Bellek

RAM:

· Minimum:512 MB

· Önerilen: 2.048 GB veya üzeri

· Maksimum: İşletim Sistemi desteği desteğine bağlı.

Not : SQL Server 2008 ürünü Windows Server 2008 Server Core üzerine kurulumu desteklenmemektedir.

SQL Server 2008 Standard (64-bit) x64

Aşağıdaki tablo SQL Server 2008 Enterprise (64-bit) x64 için donanımsal gereksinimleri içermektedir:

Bileşen

Gereksinim

İşlemci

İşlemci Tipi:

· Minimum: AMD Opteron, AMD Athlon 64, Intel Xeon Intel EM64T destekli, Intel Pentium IV EM64T destekli

İşlemci Hızı:

· Minimum: 1.4 GHz

· Önerilen: 2.0 GHz veya üzeri

İşletim

Sistemi

Windows XP Professional x64

Windows Server 2003 SP2 64-bit x64 Standard

Windows Server 2003 SP2 64-bit x64 Data Center

Windows Server 2003 SP2 64-bit x64 Enterprise

Windows Vista Ultimate x64

Windows Vista Enterprise x64

Windows Vista Business x64

Windows Server 2008 x64 Web

Windows Server 2008 x64 Standard, Windows Server 2008 x64 Standard (Hyper-V desteksiz)

Windows Server 2008 x64 Data Center, Windows Server 2008 x64 Data Center (Hyper-V desteksiz)

Windows Server 2008 x64 Enterprise, Windows Server 2008 x64 Enterprise (Hyper-V desteksiz)

Windows Small Business Server 2008

Windows Server 2008 for Windows Essential Server Solutions

Windows Server 2008 for Windows Essential Server Solutions (Hyper-V desteksiz)

Bellek

RAM:

· Minimum:512 MB

· Önerilen: 2.048 GB veya üzeri

· Maksimum: İşletim Sistemi desteği desteğine bağlı.

Not : SQL Server 2008 ürünü Windows Server 2008 Server Core üzerine kurulumu desteklenmemektedir.

SQL Server 2008 Enterprise (32-bit)

Aşağıdaki tablo SQL Server 2008 Enterprise (32-bit) için donanımsal gereksinimleri içermektedir:

Bileşen

Gereksinim

İşlemci

İşlemci Tipi:

· Pentium III-uyumlu işlemci veya daha üzeri

İşlemci Hızı:

· Minimum: 1.0 GHz

· Önerilen: 2.0 GHz veya üzeri

İşletim Sistemi

Windows Server 2003 SP2 Small Business Server R2 Standard

Windows Server 2003 SP2 Small Business Server R2 Premium

Windows Server 2003 SP2 Standard

Windows Server 2003 SP2 Enterprise

Windows Server 2003 SP2 Data Center

Windows Server 2003 Small Business Server SP2 Standard

Windows Server 2003 Small Business Server SP2 Premium

Windows Server 2003 SP2 64-bit x64 Standard

Windows Server 2003 SP2 64-bit x64 Data Center

Windows Server 2003 SP2 64-bit x64 Enterprise

Windows Server 2008 Standard (Hyper-V destekli ve Hyper-V desteği olmayan)

Windows Server 2008 Web

Windows Server 2008 Data Center

Windows Server 2008 Data Center (Hyper-V desteği olmayan)

Windows Server 2008 Enterprise

Windows Server 2008 Enterprise (Hyper-V desteği olmayan)

Windows Server 2008 x64 Standard

Windows Server 2008 x64 Standard (Hyper-V desteği olmayan)

Windows Server 2008 x64 Data Center

Windows Server 2008 x64 Data Center (Hyper-V desteği olmayan)

Windows Server 2008 x64 Enterprise

Windows Server 2008 x64 Enterprise (Hyper-V desteği olmayan)

Bellek

RAM:

· Minimum: 512 MB

· Önerilen: 2.048 GB veya üzeri

· Maksimum: İşletim Sistemi desteği desteğine bağlı.

SQL Server 2008 Standard (32-bit)

Aşağıdaki tablo SQL Server 2008 Standart (32-bit) için donanımsal gereksinimleri içermektedir:

Bileşen

Gereksinim

İşlemci

İşlemci Tipi:

· Pentium III-uyumlu veya daha üzeri

Processor speed:

· Minimum: 1.0 GHz

· Önerilen: 2.0 GHz veya üzeri

İşletim Sistemi

Windows XP Professional SP2

Windows XP SP2 Tablet

Windows XP x64 Professional

Windows XP SP2 Media Center 2002

Windows XP SP2 Media Center 2004

Windows XP Media Center 2005

Windows XP Professional Reduced Media

Windows Server 2003 SP2 Small Business Server R2 Standard

Windows Server 2003 SP2 Small Business Server R2 Premium

Windows Server 2003 SP2 Standard

Windows Server 2003 SP2 Enterprise

Windows Server 2003 SP2 Data Center

Windows Server 2003 SP2 Small Business Server Standard

Windows Server 2003 SP2 Small Business Server Premium

Windows Server 2003 SP2 64-bit x64 Standard

Windows Server 2003 SP2 64-bit x64 Data Center

Windows Server 2003 SP2 64-bit x64 Enterprise

Windows Vista Ultimate

Windows Vista Enterprise

Windows Vista Business

Windows Vista Ultimate x64

Windows Vista Enterprise x64

Windows Vista Business x64

Windows Server 2008 Web

Windows Server 2008 Standard Server

Windows Server 2008 Standard Server ( Hyper-V Desteksiz)

Windows Server 2008 Data Center

Windows Server 2008 Data Center ( Hyper-V Desteksiz)

Windows Server 2008 Enterprise

Windows Server 2008 Enterprise ( Hyper-V Desteksiz)

Windows Server 2008 x64 Standard

Windows Server 2008 x64 Standard ( Hyper-V Desteksiz)

Windows Server 2008 x64 Data Center

Windows Server 2008 x64 Data Center ( Hyper-V Desteksiz)

Windows Server 2008 x64 Enterprise

Windows Server 2008 x64 Enterprise ( Hyper-V Desteksiz)

Windows Small Business Server 2008

Windows Server 2008 for Windows Essential Server Solutions

Windows Server 2008 for Windows Essential Server Solutions ( Hyper-V Desteksiz)

Bellek

RAM:

· Minimum: 512 MB

· Önerilen: 2.048 GB veya üzeri

· Maksimum: İşletim Sistemi desteği desteğine bağlı.

SQL Server 2008 Developer (64-bit) IA64

Aşağıdaki tabloda SQL Server 2008 Developer (64-bit) IA64 ürünü için gerekli gereksinimleri bulabilirsiniz. SQL Server 2008 Enterprise (64-bit) IA64 ürününü  şu an için aşağıdaki dillerde mevcut değildir: İtalyanca, İspanyolca, Portekizce ve Rusça.

Bileşen

Gereksinim

İşlemci

İşlemci Tipi :

· Minimum: Itanium işlemci ya da üzeri

İşlemci Hızı :

· Minimum: 1.0 GHz ya da üzeri

İşletim Sistemi

Windows Server 2003 SP2 64-bit Itanium Data Center

Windows Server 2003 SP2 64-bit Itanium Enterprise

Windows Server 2008 64-bit Itanium Edition

Bellek

RAM:

· Minimum: 512 MB

· Önerilen: 2.048 GB veya üzeri

· Maksimum: İşletim Sistemi desteği desteğine bağlı.

SQL Server 2008 Developer (64-bit) x64

Aşağıdaki tabloda SQL Server 2008 Developer (64-bit) x64 ürünü için gerekli gereksinimleri bulabilirsiniz.

Bileşen

Gereksinim

İşlemci

İşlemci Tipi:

· Minimum: AMD Opteron, AMD Athlon 64, Intel Xeon Intel EM64T destekli, Intel Pentium IV EM64T destekli

İşlemci Hızı:

· Minimum: 1.4 GHz

· Önerilen: 2.0 GHz veya üzeri

İşletim Sistemi

Windows XP x64 Professional

Windows Server 2003 SP2 64-bit x64 Standard

Windows Server 2003 SP2 64-bit x64 Data Center

Windows Server 2003 SP2 64-bit x64 Enterprise

Windows Vista Ultimate x64

Windows Vista Home Premium x64

Windows Vista Home Basic x64

Windows Vista Enterprise x64

Windows Vista Business x64

Windows Server 2008 64-bit x64 Standard, Windows Server 2008 64-bit x64 Standard ( Hyper-V Desteksiz)

Windows Server 2008 64-bit x64 Data Center, Windows Server 2008 64-bit x64 Data Center ( Hyper-V Desteksiz)

Windows Server 2008 64-bit x64 Enterprise, Windows Server 2008 64-bit x64 Enterprise ( Hyper-V Desteksiz)

Windows Server 2008 x64 Web

Bellek

RAM:

· Minimum:512 MB

· Önerilen: 2.048 GB veya üzeri

· Maximum: İşletim Sistemi desteği desteğine bağlı.

SQL Server 2008 Workgroup (64-bit) x64

Aşağıdaki tabloda SQL Server 2008 Workgroup (64-bit) x64ürünü için gerekli gereksinimleri bulabilirsiniz.

Bileşen

Gereksinim

İşlemci

İşlemci Tipi:

· Minimum: AMD Opteron, AMD Athlon 64, Intel Xeon Intel EM64T destekli, Intel Pentium IV EM64T destekli

İşlemci hızı:

· Minimum: 1.4 GHz

· Önerilen: 2.0 GHz veya üzeri

İşletim Sistemi

Windows XP x64 Professional

Windows Server 2003 SP2 64-bit x64 Standard

Windows Server 2003 SP2 64-bit x64 Data Center

Windows Server 2003 SP2 64-bit x64 Enterprise

Windows Vista Ultimate x64

Windows Vista Home Premium x64

Windows Vista Home Basic x64

Windows Vista Enterprise x64

Windows Vista Business x64

Windows Server 2008 x64 Web

Windows Server 2008 64-bit x64 Standard, Windows Server 2008 64-bit x64 Standard (Hyper-V Desteksiz)

Windows Server 2008 64-bit x64 Data Center, Windows Server 2008 64-bit x64 Data Center  (Hyper-V Desteksiz)

Windows Server 2008 64-bit x64 Enterprise, Windows Server 2008 64-bit x64 Enterprise  (Hyper-V Desteksiz)

Hafıza

RAM:

· Minimum:512 MB

· Önerilen: 2.048 GB veya üzeri

· Maksimum: 4 GB

SQL Server 2008 Web (64-bit) x64

Aşağıdaki tabloda SQL Server 2008 Web (64-bit) x64 ürünü için gerekli gereksinimleri bulabilirsiniz.

Bileşen

Gereksinim

İşlemci

İşlemci Tipi:

· Minimum: AMD Opteron, AMD Athlon 64, Intel Xeon Intel EM64T destekli, Intel Pentium IV EM64T destekli

İşlemci Hızı:

· Minimum: 1.4 GHz

· Önerilen : 2.0 GHz veya üzeri

İşletim Sistemi

Windows XP x64 Professional

Windows Server 2003 SP2 64-bit x64 Standard

Windows Server 2003 SP2 64-bit x64 Data Center

Windows Server 2003 SP2 64-bit x64 Enterprise

Windows Vista Ultimate x64

Windows Vista Enterprise x64

Windows Vista Business x64

Windows Server 2008 x64 Web

Windows Server 2008 x64 Standard, Windows Server 2008 x64 Standard (Hyper-V Desteksiz)

Windows Server 2008 x64 Data Center, Windows Server 2008 x64 Data Center (Hyper-V Desteksiz)

Windows Server 2008 x64 Enterprise, Windows Server 2008 x64 Enterprise (Hyper-V Desteksiz)

Hafıza

RAM:

· Minimum:512 MB

· Önerilen: 2.048 GB veya üzeri

· Maksimum : Database Engine bileşeni için İşletim Sistemi desteği desteğine bağlı.Reporting Services bileşeni için  4 GB.

SQL Server 2008 Express with Tools(64-bit) x64

Aşağıdaki tabloda SQL Server 2008 Express (64-bit) x64 ürünü için gerekli gereksinimleri bulabilirsiniz.

Bileşen

Gereksinim

İşlemci

İşlemci Tipi:

· Minimum: AMD Opteron, AMD Athlon 64, Intel Xeon Intel EM64T destekli, Intel Pentium IV EM64T destekli

İşlemci Hızı:

· Minimum: 1.4 GHz

· Önerilen : 2.0 GHz veya üzeri

İşletim Sistemi

Windows Server 2003 x64

Windows Server 2003 SP2 64-bit x64 Standard

Windows Server 2003 SP2 64-bit x64 Data Center

Windows Server 2003 SP2 64-bit x64 Enterprise

Windows Vista Ultimate x64

Windows Vista Home Premium x64

Windows Vista Home Basic x64

Windows Vista Enterprise x64

Windows Vista Business x64

Windows Server 2008 64-bit x64 Web

Windows Server 2008 64-bit x64 Standard

Windows Server 2008 64-bit x64 Standard (Hyper-V Desteksiz)

Windows Server 2008 64-bit x64 Data Center

Windows Server 2008 64-bit x64 Data Center  (Hyper-V Desteksiz)

Windows Server 2008 64-bit x64 Enterprise

Windows Server 2008 64-bit x64 Enterprise  (Hyper-V Desteksiz)

Bellek

RAM:

· Minimum:512 MB

· Önerilen: 1 GB

· Maksimum: 1 GB Database Engine bileşeni için, 4 GB Reporting Services bileşeni için

SQL Server 2008 Express with Advanced Services (64-bit) x64

Aşağıdaki tabloda SQL Server 2008 Express with Advanced Services (64-bit) x64 ürünü için gerekli gereksinimleri bulabilirsiniz.

Bileşen

Gereksinim

İşlemci

İşlemci Tipi:

· Minimum: AMD Opteron, AMD Athlon 64, Intel Xeon Intel EM64T destekli, Intel Pentium IV EM64T destekli

İşlemci Hızı:

· Minimum: 1.4 GHz

· Önerilen: 2.0 GHz veya üzeri

İşletim Sistemi

Windows Server 2003 x64

Windows Server 2003 SP2 64-bit x64 Standard

Windows Server 2003 SP2 64-bit x64 Data Center

Windows Server 2003 SP2 64-bit x64 Enterprise

Windows Vista Ultimate x64

Windows Vista Home Premium x64

Windows Vista Home Basic x64

Windows Vista Enterprise x64

Windows Vista Business x64

Windows Server 2008 64-bit x64 Web

Windows Server 2008 64-bit x64 Standard

Windows Server 2008 64-bit x64 Standard (Hyper-V Desteksiz)

Windows Server 2008 64-bit x64 Data Center

Windows Server 2008 64-bit x64 Data Center (Hyper-V Desteksiz)

Windows Server 2008 64-bit x64 Enterprise

Windows Server 2008 64-bit x64 Enterprise (Hyper-V Desteksiz)

Bellek

RAM:

· Minimum:512 MB

· Önerilen: 1 GB

· Maksimum: 1 GB Database Engine bileşeni için, 4 GB Reporting Services bileşeni için

SQL Server Developer (32-bit)

Aşağıdaki tabloda SQL Server Developer (32-bit) ürünü için gerekli gereksinimleri bulabilirsiniz.

Bileşen

Gereksinim

İşlemci

İşlemci Tipi:

· Pentium III-uyumlu işlemci veya üzeri

İşlemci Hızı:

· Minimum: 1.0 GHz

· Önerilen: 2.0 GHz veya üzeri

İşletim Sistemi

Windows XP Home Edition SP2

Windows XP Professional SP2

Windows XP Tablet SP2

Windows XP Professional x64 SP2

Windows XP SP2 Media Center 2002

Windows XP SP2 Media Center 2004

Windows XP Media Center 2005

Windows XP Professional Reduced Media

Windows XP Home Edition Reduced Media

Windows Server 2003 SP2 Small Business Server R2 Standard

Windows Server 2003 SP2 Small Business Server R2 Premium

Windows Server 2003 SP2 Standard

Windows Server 2003 SP2 Enterprise

Windows Server 2003 SP2 Data Center

Windows Server 2003 SP2 Small Business Server Standard

Windows Server 2003 SP2 Small Business Server Premium

Windows Server 2003 SP2 64-bit x64 Standard

Windows Server 2003 SP2 64-bit x64 Data Center

Windows Server 2003 SP2 64-bit x64 Enterprise

Windows Vista Ultimate

Windows Vista Home Premium

Windows Vista Home Basic

Windows Vista Starter Edition

Windows Vista Enterprise

Windows Vista Business

Windows Vista Ultimate 64-bit x64

Windows Vista Home Premium 64-bit x64

Windows Vista Home Basic 64-bit x64

Windows Vista Enterprise 64-bit x64

Windows Vista Business 64-bit x64

Windows Server 2008 Web

Windows Server 2008 Standard

Windows Server 2008 Standard (Hyper-V Desteksiz)

Windows Server 2008 Enterprise

Windows Server 2008 Enterprise  (Hyper-V Desteksiz)

Windows Server 2008 Data Center

Windows Server 2008 Data Center  (Hyper-V Desteksiz)

Windows Server 2008 64-bit x64 Standard

Windows Server 2008 64-bit x64 Standard  (Hyper-V Desteksiz)

Windows Server 2008 Data Center

Windows Server 2008 Data Center  (Hyper-V Desteksiz)

Windows Server 2008 Enterprise

Windows Server 2008 Enterprise  (Hyper-V Desteksiz)

Bellek

RAM:

· Minimum: 512 MB

· Önerilen: 2.048 GB veya üzeri

· Maksimum: İşletim Sistemi desteği desteğine bağlı.

SQL Server Workgroup (32-bit)

Aşağıdaki tabloda SQL Server 2008 Workgroup (32-bit) ürünü için gerekli gereksinimleri bulabilirsiniz.

Bileşen

Gereksinim

İşlemci

İşlemci Tipi:

· Pentium III-uyumlu veya üzeri

İşlemci Hızı:

· Minimum: 1.0 GHz

· Önerilen: 2.0 GHz veya üzeri

İşletim Sistemi

Windows XP Professional SP2

Windows XP SP2 Tablet

Windows XP Professional 64-bit x64

Windows XP SP2 Media Center 2002

Windows XP SP2 Media Center 2004

Windows XP Media Center 2005

Windows XP Professional Reduced Media

Windows Server 2003 SP2 Small Business Server R2 Standard

Windows Server 2003 SP2 Small Business Server R2 Premium

Windows Server 2003 SP2 Standard

Windows Server 2003 SP2 Enterprise

Windows Server 2003 SP2 Data Center

Windows Server 2003 SP2 Small Business Server Standard

Windows Server 2003 SP2 Small Business Server Premium

Windows Server 2003 64-bit x64 Standard

Windows Server 2003 64-bit x64 Data Center

Windows Server 2003 64-bit x64 Enterprise

Windows Vista Vista Ultimate

Windows Vista Enterprise

Windows Vista Business

Windows Vista 64-bit x64 Ultimate

Windows Vista 64-bit x64 Enterprise

Windows Vista 64-bit x64 Business

Windows Server 2008 2008 Web

Windows Server 2008 Standard

Windows Server 2008 Standard (Hyper-V Desteksiz)

Windows Server 2008 Data Center

Windows Server 2008 Data Center (Hyper-V Desteksiz)

Windows Server 2008 Enterprise

Windows Server 2008 Enterprise (Hyper-V Desteksiz)

Windows Server 2008 64-bit x64 Standard

Windows Server 2008 64-bit x64 Standard (Hyper-V Desteksiz)

Windows Server 2008 64-bit x64 Data Center

Windows Server 2008 64-bit x64 Data Center (Hyper-V Desteksiz)

Windows Server 2008 64-bit x64 Enterprise

Windows Server 2008 64-bit x64 Enterprise (Hyper-V Desteksiz)

Bellek

RAM:

· Minimum: 512 MB

· Önerilen: 2.048 GB veya üzeri

· Maksimum: Database Engine bileşeni için işletim sistemi desteğine bağlı, Reporting Services bileşeni için 4 GB.

SQL Server Web (32-bit)

Aşağıdaki tabloda SQL Server 2008 Web (32-bit) ürünü için gerekli gereksinimleri bulabilirsiniz.

Bileşen

Gereksinim

İşlemci

İşlemci Tipi:

· Pentium III-uyumlu işlemci veya üzeri

İşlemci Hızı:

· Minimum: 1.0 GHz

· Önerilen: 2.0 GHz veya üzeri

İşletim Sistemi

Windows XP Professional SP2

Windows XP SP2 Tablet

Windows XP Professional XP x64

Windows XP SP2 Media Center 2002

Windows XP SP2 Media Center 2004

Windows XP Media Center 2005

Windows XP Professional Reduced Media

Windows Server 2003 SP2 Small Business Server R2 Standard

Windows Server 2003 SP2 Small Business Server R2 Premium

Windows Server 2003 SP2 Standard

Windows Server 2003 SP2 Enterprise

Windows Server 2003 SP2 Data Center

Windows Server 2003 SP2 Small Business Server Standard

Windows Server 2003 SP2 Small Business Server Premium

Windows Server 2003 SP2 64-bit x64 Standard

Windows Server 2003 SP2 64-bit x64 Data Center

Windows Server 2003 SP2 64-bit x64 Enterprise

Windows Vista Ultimate

Windows Vista Enterprise

Windows Vista Business

Windows Vista Ultimate x64

Windows Vista Enterprise x64

Windows Vista Business x64

Windows Server 2008 Web

Windows Server 2008 Standard Server

Windows Server 2008 Standard Server ( Hyper-V Desteksiz)

Windows Server 2008 Data Center

Windows Server 2008 Data Center ( Hyper-V Desteksiz)

Windows Server 2008 Enterprise

Windows Server 2008 Enterprise ( Hyper-V Desteksiz)

Windows Server 2008 x64 Standard

Windows Server 2008 x64 Standard ( Hyper-V Desteksiz)

Windows Server 2008 x64 Data Center

Windows Server 2008 x64 Data Center ( Hyper-V Desteksiz)

Windows Server 2008 x64 Enterprise

Windows Server 2008 x64 Enterprise ( Hyper-V Desteksiz)

Bellek

RAM:

· Minimum: 512 MB

· Önerilen: 2.048 GB veya üzeri

· Maksimum: Database Engine bileşeni için işletim sistemi desteğine bağlı, Reporting Services bileşeni için 4 GB.

SQL Server Express (32-bit), Express with Tools, ve  Express with Advanced Services (32-bit)

Aşağıdaki tabloda SQL Server Express (32-bit),SQL Server Express with Tools, ve SQL Server Express with Advanced Services (32-bit) ürünü için gerekli gereksinimleri bulabilirsiniz.

Bileşen

Gereksinim

İşlemci

İşlemci Tipi:

· Pentium III-uyumlu işlemci veya üzeri

İşlemci hızı:

· Minimum: 1.0 GHz

· Önerilen: 2.0 GHz veya üzeri

İşletim Sistemi

Windows XP SP2 Home

Windows XP SP2 Professional

Windows XP SP2 Tablet

Windows XP SP2 Media Center 2002

Windows XP SP2 Media Center 2004

Windows XP Media Center 2005

Windows Server 2003 Reduced Media

Windows XP Home Edition Reduced Media

Windows Server 2003 SP2 Small Business Server R2 Standard

Windows Server 2003 SP2 Small Business Server R2 Premium

Windows Server 2003 SP2 Standard

Windows Server 2003 2003 SP2 Enterprise

Windows Server 2003 SP2 Data Center

Windows Server 2003 SP2 Web Edition

Windows Server 2003 SP2 Small Business Server Standard

Windows Server 2003 SP2 Small Business Server Premium

Windows Server 2003 SP2 64-bit x64 Standard

Windows Server 2003 SP2 64-bit x64 Data Center

Windows Server 2003 SP2 64-bit x64 Enterprise

Windows Vista Ultimate

Windows Vista Home Premium

Windows Vista Home Basic

Windows Vista Enterprise

Windows Vista Business

Windows Vista Ultimate 64-bit x64

Windows Vista Home Premium 64-bit x64

Windows Vista Home Basic 64-bit x64

Windows Vista Enterprise 64-bit x64

Windows Vista Business 64-bit x64

Windows Server 2008 Standard Server

Windows Server 2008 Standard Server (Hyper-V Desteksiz)

Windows Server 2008 Enterprise

Windows Server 2008 Enterprise (Hyper-V Desteksiz)

Windows Server 2008 Data Center

Windows Server 2008 Data Center (Hyper-V Desteksiz)

Windows Server 2008 Web Edition

Windows Server 2008 64-bit x64 Web Edition

Windows Server 2008 64-bit x64 Standard

Windows Server 2008 64-bit x64 Standard (Hyper-V Desteksiz)

Windows Server 2008 64-bit x64 Data Center

Windows Server 2008 64-bit x64 Data Center (Hyper-V Desteksiz)

Windows Server 2008 64-bit x64 Enterprise

Windows Server 2008 64-bit x64 Enterprise (Hyper-V Desteksiz)

Windows XP Embedded SP2 feature pack 2007

Windows Embedded for Point of Service SP22

Bellek

RAM:

· Minimum: 256 MB SQL Server Express için

· Minimum: 512 MB SQL Server Express with Tools için, ve SQL Server Express with Advanced Services için

· Önerilen: 1.024 GB

· Maksimum: Database Engine bileşeni için 1 GB, Reporting Services bileşeni için 4 GB.

SQL Server 2008 Express x64 (64-bit)

Aşağıdaki tabloda SQL Server 2008 Express x64 (64-bit) ürünü için gerekli gereksinimleri bulabilirsiniz.

Bileşen

Gereksinim

İşlemci

İşlemci Hızı:

· Minimum: AMD Opteron, AMD Athlon 64, Intel Xeon Intel EM64T destekli, Intel Pentium IV EM64T destekli

İşlemci Hızı:

· Minimum: 1.4 GHz

· Önerilen: 2.0 GHz veya üzeri

İşletim Sistemi

Windows Server 2003 x64

Windows Server 2003 SP2 64-bit x64 Standard

Windows Server 2003 SP2 64-bit x64 Data Center

Windows Server 2003 SP2 64-bit x64 Enterprise

Windows Vista Ultimate x64

Windows Vista Home Premium x64

Windows Vista Home Basic x64

Windows Vista Enterprise x64

Windows Vista Business x64

Windows Server 2008 64-bit x64 Web

Windows Server 2008 64-bit x64 Standard

Windows Server 2008 64-bit x64 Standard (Hyper-V Desteksiz)

Windows Server 2008 64-bit x64 Data Center

Windows Server 2008 64-bit x64 Data Center (Hyper-V Desteksiz)

Windows Server 2008 64-bit x64 Enterprise

Windows Server 2008 64-bit x64 Enterprise (Hyper-V Desteksiz)

Bellek

RAM:

· Minimum:256 MB

· Önerilen: 1.024 GB

· Maksimum: 1 GB Database Engine bileşeni için.

SQL Server 2008 Versiyonlarına Göre
Desteklenen/Desteklenmeyen Özellikler

Büyütülebilme Özellikleri

Özellik

Enterprise

Standard

Workgroup

Web

Express

Express Tools

Express Advanced

Table Partitioning

Destekler

Veri Sıkıştırma

Destekler

Resource governor

Destekler

Partition table parallelism

Destekler

Yüksek Erişilebilirlik (High Avaliability) Özellikleri

Özellik

Enterprise

Standard

Workgroup

Web

Express

Express Tools

Express Advanced

Çoklu Instance Desteği

50

16

16

16

16

16

16

Online Sistem Değişiklikleri

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Log Shipping

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Database mirroring2

Destekler (full)

Destekler (Sadece güvenli)

Sadece

Witness

Sadece

Witness

Sadece

Witness

Sadece

Witness

Sadece

Witness

Failover Clustering

İşletim Sistemi Node Desteğine Göre1

2 node

Dinamik AWE

Destekler

Destekler

Database snapshot Desreği

Destekler

Online Indeksleme

Destekler

Online Geri Yükleme

Destekler

Çalışırken Bellek Ekleme/Değiştirme

Destekler

Çalışırken CPU Ekleme/Değiştirme

Destekler

Yedek Sıkıştırma

Destekler

1 Windows Server 2003 maksimum 8 failover cluster node desteğine sahiptir. Windows Server 2008 maksimum 64 failover cluster node desteğine sahiptir.

Güvenlik Özellikleri

Özellik

Enterprise

Standard

Workgroup

Web

Express

Express Tools

Express Advanced

C2 audit mod desteği

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

SQL Server auditing desteği

Destekler

Transparent database encryption desteği

Destekler

ISV encryption desteği

Destekler

Replikasyon Özellikleri

Özellik

Enterprise

Standard

Workgroup

Web

Express

Express Tools

Express Advanced

Merge replikasyon

Destekler

Destekler

Sadece

Subscriber

Sadece

Subscriber

Sadece

Subscriber

Sadece

Subscriber

Sadece

Subscriber

Transactional replikasyon

Destekler

Destekler

Sadece

Subscriber

Sadece

Subscriber

Sadece

Subscriber

Sadece

Subscriber

Sadece

Subscriber

Snapshot replikasyon

Destekler

Destekler

Sadece

Subscriber

Sadece

Subscriber

Sadece

Subscriber

Sadece

Subscriber

Sadece

Subscriber

SQL Server değişim izleme

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Heterojen Subscriber

Destekler

Destekler

Oracle Publishing Desteği

Destekler

P2P transactional replikasyon

Destekler

Yönetim Özellikleri

Özellik

Enterprise

Standard

Workgroup

Web

Express

Express Tools

Express Advanced

User instance desteği

Destekler

Destekler

Destekler

Policy-tabanlı konfigürasyon desteği

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Policy-tabanlı yönetim desteği

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Performans veri toplama ve veriambarı

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Standard performance raporları

Destekler

Destekler

Policy-based en iyi senaryolar

Destekler

Destekler

Çoklu policy-tabanlı server yönetimi

Destekler

Destekler

Dağıtık partition görünümleri

Destekler

Paralel indeks operasyonları

Destekler

Database mail desteği

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Yönetimsel Araç Özellikleri

Feature Name

Enterprise

Standard

Workgroup

Web

Express

Express Tools

Express Advanced

SQL Server Yönetim Nesneleri (SMO)

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

SQL Server Configuration Manager

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

SQL CMD (Komut Satırı Aracı)

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

SQL Server Management Studio

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler (Temel Özellikleriyle)

Destekler (Temel Özellikleriyle)

Destekler (Temel Özellikleriyle)

SQL Server Profiler

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

SQL Server Agent

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Database Tuning Advisor

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Microsoft Operations Manager Paketi

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Geliştirme Araç Özellikleri

Özellik

Enterprise

Standard

Workgroup

Web

Express

Express Tools

Express Advanced

Microsoft Visual Studio Entegrasyonu

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

SQL sorgu, düzenleme ve dizayn araçları

Destekler

Destekler

Destekler

Intellisense (Transact-SQL ve MDX)

Destekler

Destekler

Destekler

Versiyon kontrol desteği

Destekler

Destekler

Destekler

Business Intelligence Development Studio

Destekler

Destekler

MDX düzenleme ve tasarım araçları

Destekler

Destekler

Programlama Özellikleri

Özellik

Enterprise

Standard

Workgroup

Web

Express

Express Tools

Express Advanced

Common Language Runtime (CLR) Entegrasyon Desteği

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Native XML desteği

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

XML Indeksleme

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

MERGE ve UPSERT kabiliyetleri

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

FILESTREAM desteği

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Tarih ve Zaman veri tipleri

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Dillerarası destek

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Full-text arama desteği

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Service Broker desteği

Destekler

Destekler

Destekler

Sadece İstemci olarak

Sadece İstemci olarak

Sadece İstemci olarak

Sadece İstemci olarak

XML/A desteği

Destekler

Destekler

Web servisler (HTTP/SOAP) desteği

Destekler

Destekler

Spatial ve Cografi Servis Özellikleri

Özellik

Enterprise

Standard

Workgroup

Web

Express

Express Tools

Express Advanced

Spatial index desteği

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Geodetic veri tipi desteği

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

İleri seviye  spatial kütüphaneleri

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Standardlar-tabanlı spatial desteği

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Entegrasyon Servis (SSIS) Özellikleri

Özellik

Enterprise

Standard

Workgroup

Web

Express

Express Tools

Express Advanced

SQL Server Import ve Export Sihirbazı

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Integration Services runtime

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

Integration Services API ve nesne modeli

Destekler

Destekler

Destekler

Destekler

SSIS Designer

Destekler

Destekler

Integration Services servisi, sihirbazları, ve komut satırı araçları

Destekler

Destekler

Temel görevler ve dönüşümler

Destekler

Destekler

Veri Ambarı Oluşturma Özellikleri

Özellik

Enterprise

Standard

Workgroup

Web

Express

Express Tools

Express Advanced

Küp oluşturma

Destekler

Destekler

Veri Ambarı Şemaları

Destekler

Destekler

Nitelik İlişkilendirme Tasarımı

Destekler

Destekler

SQL Server 2008 İle ilgili sürümler arası desteklenen tüm özellikler için https://msdn.microsoft.com/en-us/library/cc645993.aspx adresinden daha geniş bilgi alabilirsiniz.

INTERNET INFORMATION  SERVICE(IIS 7.0) KURULUMU

Internet Information Service (IIS 6.0) servisi, Microsoft Windows Server  2008/2003/2000 sistemleri üzerinden web hizmetlerini gerçekleştirmesi için kullanılan bir servistir. Windows 2008 ile gelen IIS 7.0, Windows Server 2003 ile gelen IIS 6.0, Windows 2000 ile gelen sürüm de IIS 5.0 versiyonlarıdır. Eğer SQL Server 2008 kurulumu yaptığınız sistem üzerine SQL Server Reporting Services bileşeni kuracaksanız ve IIS üzerinden SQL  verilerinizi Reporting Service bileşeni ile web’den raporlayacaksanız, SQL kurulumuna başlamadan önce Windows işletim sisteminiz üzerine  IIS hizmetlerini kurmanız gerekir. SQL Server kurulumunun Database Engine bileşeni için zorunlu bir servis değildir. Eğer SQL Server Reporting Service bileşenini kuracaksanız IIS servisini kurmanız gerekir.

Windows Server 2008 Enterprise Edition işletim sistemi kurulduğunda IIS 7.0 default olarak yüklenmemektedir.IIS üzerinde WWW (world wide web) servisleri  kullanılarak,  hazırlanan web sayfaları  intranet veya internet üzerideki kullanıcıların erişebilmeri için  yayınlanabilir. FTP (File Transfer Protokol) servisi sayesinde  dosya transferi gerçekleştirilebilmektedir. NNTP(Network News Transfer Protocol) servisi ile de haber grubları oluşturulabilir. SMTP(Simple Message Transfer Protocol) servisi ile de smtp server kurarak dışarıya mail gönderimi sağlanabilir.

IIS KURULUMU İÇİN HAZIRLIK:

IIS’i kurmadan önce, Windows Server 2008 ile  çalışan server’ınızın  aşağıdaki  network  servisleri ile yapılandırıldığından  emin olmanız  gerekmektedir.

· Transmission Control Protocol / Internet Protokol(TCP/IP):

IIS, dataların iletiminin gerçekleşmesini sağlamak  için TCP/IP’ye  ihtiyaç duymaktadır.

· Statik IP Adres:

Web server olarak  yapılandıracağınız bilgisayarınızı  statik  bir IP adresi  kullanacak şekilde  yapılandırmalısınız.

· Domain Name:

Bir Domain ismi kullanılarak web sitenize  erişimi sağlamak için, aktif bir Domain Name System(DNS)’e ihtiyaç vardır.Web server  üzerindeki sayfalara,  kullanıcıların isim kullanarak erişebilmeleri için, DNS  kullanılarak  isim çözümlemesi  vasıtasıyla Web server’a ulaşılmaktadır.

· NTFS:

Güvenlik amaçlı olarak, Web içeriklerinizi tutacağınız  tüm alanların NTFS dosya sistemini kullanması tavsiye edilmektedir.

INTERNET INFORMATION SERVICE KURULUMU

Windows Server 2008 işletim sistemini kurduğunuz zaman, eğer  kurulum esnasında IIS’in  kurulumu ile ilgili  bir  seçim yapmadı iseniz, IIS Windows 2008 kurulduğunda  otomatik olarak  yüklenmemektedir.

Benim MAYADBSRV isimli bilgisayarımın özelliklerini aşağıda da görebilirsiniz:

clip_image004

IIS kurulumu için aşağıdaki adımları takip edin:

1. Start menüden Control Panel’e gelin ve Programs and Features’a çift tıklayın.

clip_image005

2. Gelen diyalog kutusunda Turn Windows Features On or Off’a tıklayın.

clip_image006

3. Karşınıza otomatik olarak Server Manager penceresi açılacaktır.

clip_image007

4. Gelen pencerede Roles altında Add Roles tıklayarak Internet Information Services (IIS) rolünü ekleyeceğiz.

clip_image008

5. Next ile sihirbazın ilk ekranını geçiyoruz.

clip_image009

6. Gelen ekranda Web Server (IIS) kutucuğunu işaretliyoruz.

clip_image010

7. Gelen bileşenler listesinde ben tüm bileşenleri kuruyorum.

clip_image011

clip_image012

Install butonuna basarak IIS 7.0 kurulumunu başlatıyoruz.

clip_image013

Kurulumumuz tamamlandı.

IIS kurulumundan sonra StartàProgramàAdministrative Toolsà Internet Information Services (IIS) Manager ile IIS yönetim konsolu açılır.

clip_image014

Ve karşımıza aşağıdaki şekildeki ekran gelir.

clip_image015

Artık bundan böyle Information Services (IIS) Manager ‘ı kullanarak, Web Server makinenizi yönetebilir ve de Web sitelerini, FTP sitelerini yapılandırabilirsiniz. Yayınladığınız sayfaları Internet Explorer browser programını kullarak test edebilirsiniz.

NOT: IIS 7.0 konusunda önümüzdeki haftalarda makale ve webcastlerimiz de yayınlanacaktır.

IIS kurulumu tamamlandıktan sonra şimdi artık SQL Server kurulumuna başlayabiliriz.

Makalenin Devamında SQL 2008 Kurulumuna başlayacağız

Mesut ALADAĞ