Sonicwall Uygulamaları-8

KONU: SONICWALL Continuous Data Protection (Backup & Recovery) cihazlarının kurulumu

Cihaz : SonicWALL CDP 1440i

A.SonicWALL CDP cihazına ulaşım ;

Cihazın default IP adresi : 192.168.168.169 dur.Cihaza browser aracılığı ile bağlanıp istemiş olduğunuz default değerleri değiştirebilirsiniz. Bunu bağlı bulunduğunuz networke uygun olarak istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.Default giriş ismi ve şifresi admin/password dür.


1.https://192.168.168.169
adresini girip Enter’a basınız.Default isim ve şifreyi giriniz.( Şekil-1)

clip_image002

Şekil-1

2.Settings bölümünden ,cihazın IP adresini ve default Gateway adresini değiştirebilirsiniz.Bu değişen ayarların networkünüzle mutabık olmasına dikkat ediniz.Aksi taktirde sonradan yükleyeceğiniz CDP yazılımı ile cihaza ulaşamazsınız.(Şekil-2)

clip_image004

(Şekil-2)


CDP YAZILIMIN YÜKLENMESİ

İlgili yazılım, cihaz www.mysonicwall.com adresine kayıt olduktan sonra “Download Center “ bölümünden indirilir. Setup.exe progamı ile programı çalıştırın.

1.CDP yazılımın setup.exe programı çalıştırılır.Kayıt Yapılacak isim ve şirket ismi tanımlanır.(Şekil-3)
clip_image006

(Şekil-3)

Kurulum tamanlandıktan sonra. AGENT ve YÖNETİM(ENTERPRISE MANAGER) yazılımları ile ayarlamalar yapılır.


AGENT YAZILIM AYARLARI :
Yalnızca o sistemdeki ilgili dizinlerin yedeği alınması sağlanır.O makinadaki kişi diğer agentları göremez.
FOLDERS Bölümüne gelerek sağ tuşa basınız.Bilgisayarınızdan yada bağlı bulunduğunuz ağdan,  yedeğinin CDP cihazı üzerinde tutulmasını istediğiniz yerleri seçiniz. (Şekil-4)

clip_image008
(Şekil-4)

Seçmiş olduğunuz dizin ekranda görülecektir.Aktık bu dizin ve bunun altındaki alt dizinlerde yapılan değişiklikler otomatik olarak CDP cihazına -anlık- kayıt edilecektir. (Şekil-5)

clip_image010

(Şekil-5)

Silinmiş olan bir dosyanın geri yüklenmesini istiyorsanız.Öncelikle dosyanın üzerine geliniz ve sağ tuşa basınız burada geri yüklenmesini istediğiniz – Varsa ,aynı dosyanın farklı tarihlerde alınan yedeğe dönüş opsiyonu sunulan – dosya üzerine geliniz ve bunu Restore(Geriyükleme) yapınız.

clip_image012

(Şekil-6)

ÖNEMLİ NOT: Her AGENT yüklü sistem Enterprise tarafından o sistemle ilgili oluşturulan Policy’de tanımlanmış olan Kota kadar yedekleme yapabilir.Farklı kişiler için farklı kotalar oluşturulabilir.

ENTERPRISE MANAGER YAZILIM AYARLARI :

Enterprise yazılmına ancak şifre ile girilebilir.Enterprise yazılımı aracılığı ile bütün Agentlar görünür ve bunlardaki veriler istenildiği gibi yönetilebilir.

clip_image014

Agent ekleme (Bkz.Şekil-6),Agent yüklü bilgisayarlar için Polıcy oluşturma,Policy ler için filitrelerin tanımlanması gibi özellikler bu programla yapılır.

clip_image016

ÖNEMLİ NOT : CDP cihazınızın passwordünü iyi muhafaza ediniz.Kaybedildiğinde yada unutulduğunda www.mysonicwall.com’dan CASE açıp Sonicwall mühendislerinden yardım almanız gerekecektir. Onlar sizden aşağıda gösterilen “Lost Password” tuşuna basmanızı isteyecek ve sistemin üretmiş olduğu şifre SonicWALL sistem mühendisi aracılığı ile www.mysonicwall.com üzerinden size ulaştırılacaktır.

clip_image018