Sonicwall Uygulamaları-6

KONU : SONICWALL APPLICATION FIREWALL’DA Active X ClassID lerin bloklanması (MacroMedia Flash,Macromedia Shockwave,MediaPlayer..)
SONICWALL SonicOS Enhanced 4.0.
Aşağıdaki tabloda ClassID leri bulunan MacroMedia,MediaPlayer….vb objelerin bulunduğu sayfalara girişin engellenmesi ve içerisinde bu ID lere sahip olan objelerin engellenmesinin nasıl yapılacağı anlatılmaktadır.

clip_image002

YAPILIŞI :
1.APPLICATION FIREWALL/Address Objects
bölümünden ,Obje aşağıdaki gibi oluşturulur ve bloklanması istenilen objenin ID numarası yazılır.Burada birden fazla ID numarasınıda girebilirsiniz.

clip_image004

Application Object bölümü aşağıdaki gibi olacaktır.

clip_image006


2.a APPLICATION FIREWALL
/Policies bölümünden politika tanımlanır.Policy Type HTTP Server olmalıdır.Application Object’de ise 1 de oluşturulan Macromedia Flash Object seçilir.Diğer ayarlar aşağıdaki gibidir.

clip_image008


2.b Policies ayarlandıktan sonra aşağıdaki gibi olacaktır.

clip_image010


TEST YAPILMASI

TEST-1 : Kaynak Kodu üzerinden Kesme

SonicWALL burada 2 türlüde Active-X objeleri kesebilmektdir. Bunlardan birisi Kaynak kodu üzerinde ID taraması ile diğeri ise gömülü olarak gelen objelerin görüntülenmesidir.Burada önemli olan neslerde ki ID lerin SonicWALL un destelediği ID olmasıdır.Test yaparken SonicWALL’u ayarladıktan sonra “Logout” ile çıkmayı unutmayınız.

Örnek Site :

https://video.movies.go.com/ sitesine gitmeye çalışınız.SonicWALL sayfa kaynak kodunda bulnan ID den dolayı sizi engelleyecektir.

Kaynak Kodu ID

clip_image012

Karşınıza Sayfa Görüntülünemiyor mesajı gelecektir.

clip_image014

SonicWALL bunu kendi LOG’unda tutacaktır.

SonicWALL LOG:

clip_image016

TEST-2 : Görüntülü Objeyi Kesme

Görüntülü obje yayınlayan aşağıdaki siteye giriniz.

https://beta.izlesene.com..Görüntülerin gelmediğini fakat sayfanın geldiğini göreceksiniz ve sonucu SonicWALL loglayacaktır.

clip_image018


Not : Eğer
görüntü almaya devam ediyorsanız Active-X ID numarasını kontrol ediniz.SonicWALL un desteklediği bir uygulama olması gerekmektedir.