SonicWALL UTM Urunlerine Genel Bakıs Bolum 1

SonicWALL Ürün Grupları

TZ serisi

Ürünler birbirinden uzak yerlerde ve şubelerde kullanılabilmesi için hem küçük hem de orta ölçekli işletmeler için tasarlanmıştır. Bu seri güvenlik ve performansın aynı anda sunarak uygun maliyetli ve modeline göre değişen 802.11b/g/n wireless ve 3G wireless broadband(kablosuz genijband) vb. özellikleri barındıran SonicWALL TZ 180, TZ 190 ve TZ 210 modellerinden oluşur.

image001

image002

Her TZ serisi cihaz SonicWALL® TotalSecure™ çözümüyle üzerinde tüm lisansları barındırmaktadır. Bununla bağlantılı olarak geniş kapsamlı network koruması ve network tehditleri için gerekli olan tüm donanım ve hizmetler ürün beraberinde mevcuttur..

Özellikleri ve Yararları:

Konfigure edilebilir yüksek performans deep packet inspection firewall (Derin paket inceleme güvenliği) Web, e-mail, dosya transferi, Windows hizmetleri ve DNS için girişimci seviyesi (enterprise class) koruma sağlar.

Gateway anti-virüs, anti-spyware, anti-spam ve intrusion engelleme Güncel virüs, spyware, spam yazılım ve vulnerability (hassaslık, kırılganlık) ve diğer zarar verici virüs kodlarına karşı gerçek zamanlı güvenlik sağlar.

Modüler tasarımı ile 3G kablosuz genişband  ve analog modem desteği hem primary tasarımı ile 3G kablosuz (birincil) ve secondary (ikincil) WAN bağlantısı özelliği taşır. Secure 802.11/b/g/n wireless LAN teknolojileri WPA2 yada IPSEC yüksek hızla kablosuz bağlantı sağlar

Secure 802.11b/g/n wireless LAN teknolojileri WPA2 yada IPSec yüksek hızda kablosuz bağlantı sağlar. Sonicwall Portshield mimarisi LAN için LAN içindeki cihazlar arasında koruma sağlayan port level security konfigure etme esnekliği sağlar.

Sezgisel konfigurasyon sihirbazı (Intuitive configuration wizard) VPN kurulumu, NAT konfigürasyonu ve public server konfigürasyonu gibi en karmaşık işleri kolaylaştırır.

Ödüllü Global Yönetim Sistemi (Global Management System)

(GMS) basitleştirilmiş konfigürasyon, merkezi bir yerden uygulama ve yönetim için geliştirilmiş global yönetim ve raporlama araçları sağlar.

NSA Serisi

SonicWALL NSA 240, 2400, NSA 3500, NSA 4500 ve NSA 5000 den oluşan NSA Serisi her tür işletmenin ağ güvenlik ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmış ölçeklendirilebilir geniş bir gözüm yelpazesi sunar. Yeni nesil çoklu-çekirdek (multi-core) yapısı ve SonicWALL’ın yeniden monte edilmeksizin Deep Packet Inspection (Derin Paket Denetimi) teknolojisine dayanılarak, NSA aygıtları sınıfının en iyisi olan UTM performansını temin eder.

image003

Gateway Antivirüs, Antispyware, ve IPS

Full Layer 7 Application Firewall ( Çok önemli )

Ölçeklendirilebilir Multicore İşlemcili (Çok çekirdekli) donanım ve RFDPI Firewall

İçerik Filtreleme Hizmeti

Yüksek Erişebilirlilik ve Yük dengeleme

Gelişmiş İç koruma yönlendirme hizmetleri ve ağ oluşturma özellikleri

Voip Alt yapıları için güvenlik

Servis Kalite yeteneği

Viewpoint Raporlama Yazılımı

Dinamik Destek Hizmetleri  (8×5 veya 24×7 olarak sunulur.)

Özellikleri Ve Faydaları

image004

Yeni Nesi Koruma

Ağ geçidi anti-virüs, anti-spyware (casus yazılım), Atak engelleme, İçerik filtreleme ve uygulama seviyesinde koruma ve kontrol sağlayan yeni nesil Full Layer 7 firewall u bir arada sunan dâhice tasarlanmış yeni nesil bir UTM cihazıdır.

Ölçeklendirilebilir Multicore işlemcili (Çok Çekirdekli) donanım ve RFDPI Firewall. Sınırsız dosya büyüklüğündeki tehditleri tarar ve tehditleri ortadan kaldırır. Benzersiz hızda neredeyse kısıtlanmamış eş zamanlı bağlantılar sağlar. NSA 240 serisi birincil veya ikincil modem veya 3G kablosuz ara birimler kullanılarak ileride garantili genişletilebilirlilik için yapılandırılabilir.

Yüksek Erişebilirlik ve Yük Dengeleme

Kritik görev kaynaklarına kesintisiz erişim sağlayarak ve VPN tünellerinin ve diğer ağ trafiğinin bir üstlenme durumunda kesintisiz işlemesini garanti ederek toplam ağ bant genişliğini en verimli en uzun süre kesintisiz çalışmasını sağlar.

Yüksek Performans ve düşürülmüş Toplam İşletme Maliyeti

Multicore platformun sağladığı yüksek performans aynı zamanda bu konuda yapılan yatırımları da azaltmanıza yardımcı olur.

Gelişmiş İç koruma, yönlendirme hizmetleri ve ağ oluşturma özellikleri

Sadece dış ağlardan gelen değil aynı zamanda iç ağdan gelen ve içerde yayılma eğilimi olan trafikler içinde bu üstün sistem size en üst seviyede koruma sunar. Aynı zamanda bu sistem sayesinde network yöneticileri üst seviyede routing (yönlendirme) yeteneğine sahip olurlar. 802.1q VLANlar, WAN/WAN yedekleme, alan ve nesne-tabanlı yönetim, yük dengeleme, gelişmiş NAT modları ve daha fazlasını içeren gelişmiş ağ oluşturma ve güvenlik teknolojisini içerir.

VoIP Alt yapıları için güvenlik

İletişim ekipmanlarından hazır VoIP’li cihazlara kadar SIP Proxies, H323 Gatekeepers ve Arama sunucuları gibi VoIP altyapısının tüm öğelerine en yüksek seviyede güvenlik sağlar.

Güvenli dağıtılmış kablosuz LAN hizmetleri

Dağıtılmış ağ ortamlarında güvenli uzaktan erişim için SonicPointsTM olarak adlandırılan kablosuz ağ cihazlarını yönetebilir, yönlendirilebilir veya güvenliğini sağlayabilir.

Servis Kalitesi Yeteneği (QoS)

Kritik iş uygulamaları VoIP, multimedya içeriği ve hayati olan güçlü esnak bant genişliği yönetimi sağlamak amacıyla sanayi standartı 802.1p ve farklılaşmış hizmetler kod noktaları (DSCP) hizmet sınıfları(COS) göstergeleri kullanır.

E-CLASS

SonicWALL E-Class  E-5500 , E-6500 ve E-7500 modellerinden oluşur.

image005

image006

image007

Çok İşlemcili Birleşik Tehdit Yönetim Cihazı

Derin Paket İnceleme Güvenlik Duvarı

Çok Katmanlı Koruma Teknolojisi

Yüksek Erişebilirlik Özelliği

SonicWALL E-CLASS

Reklam Engelleme Motoru ( Adversarial Bayesian Engine)

Hile Tespit Motoru ( Bayesian Fraud Detection Engine )

İmaj Engelleme Motoru ( İmage İnference Engine )

Sıfır Zaman Virüs Tahmin Motoru ( Time – Zero Virüs Rediction Engine )

SonicWALL Genel Cevap Akıllı Savunma Ağı ( GRID)

İstismar edilen Teknolojilere Karşı Koruma Sağlar…

image008

Ağ Geçidi üzerinde dinamik güncellenebilen veritabanı

Anti-Virus, Anti-spyware ve Intrusion Prevention

Viruses, spyware, worms, trojans, app vulnerabilities karşı dinamik koruma

Dış ve İç koruma

Dosyaları Tekrar Birleştirebilen Motor

Tarama  & Sıkıştırılmış dosyaları açma sınırsız sayıda & sınırsız büyüklükteki dosyalarda

50’den fazla protokol tanıyabilme

SMTP, IMAP, POP3 Email, HTTP – Web, FTP – File Transfer

Peer to Peer Transfers, NetBios – Intra LAN Transfers, stream-based protocol tarama özelliği.

Raporlama Yetenekleri

UTM Sistemlerde tarihsel raporlama ile firewall saldırıları, band genişliği kullanımı, web sitesi ziyaretleri, kullanıcı aktiviteleri ve daha fazlası yapılabilmektedir.

Ağ daki tüm UTM cihazı üzerinden trafik hareketleri görüntülenebilmektedir. Bu şekilde ağ problemi çözümüne yardımcı olunmaktadır.

En çok ziyaret edilen siteler, en çok internet kullanan kullanıcılar, herbir kullanıcının kullanmış olduğu band genişliği gibi istatistikler raporlama yetenekleri ile görüntülenebilmektedir.

image009

SonicWALL TÜM modellerinde ödül almış Viewpoint yazılımını Ücretsiz sunmaktadır.

Mustafa AKÇİN