SBS 2003 üzerinde Exchange 2003 Migration

SBS 2003 üzerinde Exchange 2003 Migration

Microsoft un küçük ve olta ölçekli şirketler için üretmiş olduğu Small Business Server ( SBS ) , üzerinde temel pek çok servis barındırmaktadır . Bu servislerden biri olan Exchange Servisinin şirket yapısındaki büyüme ile beraber ayrı bir server üzerine taşınması gerekebilir . Ancak SBS ile bütünleşik olarak gelen Exchange Server ın başka bir server a taşınması kritik bir süreç olduğu için bende makalemde bu konuya değineceğim .

SBS kullanıcıları genellikle büyümekte olan küçük veya orta ölçekli firmalardır . Çünkü SBS üzerine bağlanacak istemci sayısı 75 ile sınırlıdır. Firmaların hızlı büyümesi ile artan taleplere SBS in cevap vermesi zorlaşabilir . Bu durumda iki seçeneğiniz vardır . Bunlardan ilki komple SBS yerine Windows 2003 Std veya Enterprise üzerine yeni bir Exchange Server almak veya sadece Exchange Servisini başka bir sunucuya alarak SBS üzerindeki yükü bir nebze olsa dahil azaltmaktır . Ancak burada unutulmaması gereken iki önemli nokta vardır . Bunlardan ilki SBS üzerindeki Exchange Server ın yeni bir server a taşınması demek aslında göç ettirmen manasına geliyor ve yeni kurduğunuz windows server işletim sistemi üzerindeki bu Exchange 2003 Standart veya Enterprise için ayrıca lisans almanız gerekmektedir . Yine bu taşıma işleminde kullandığınız SBS 2003 R2 değil ise yeni Exchange Server için CAL lisansıda satın almanız gereklidir . Diğer bir husus ise , bu taşıma ilse SBS e bağlantı sayısı arttırılamaz. Bu sadece var olan ancak yoğun kullanılan Exchange Servisini ve bunun etkilediği SBS üzerindeki diğer servisleri rahatlatmak için yapılabilir . Tabi SBS i Windows 2003 Standart veya Windows 2003 Enterprise a göç ettirmek için de gerekli adımlardan yine bir tanesi bu makalede göreceğiniz Exchange Migration dır . Yani SBS ile artık çalışma imkanınız yok ise ve bu domain yapısını bozmadan 2003 Standar veya 2003 Enterprise a geçirmek istiyorsanız yine ilk adım olarak Exchange in taşınmasından başlayacaksınız .

Uygulamaya başlarsak eğer ; elimdeki mevcut yapıda bir adet SBS 2003 ve üzerinde kurulu olan Exchange 2003 bulunmaktadır . Yapıma öncelikle bir ADC ekleyeceğim . Burada ekleyeceğiniz server ileride geçiş yapacağınız server ı temsil ettiği için ona göre bir seçim yapabilir veya ileride bir migration daha yapabilirsiniz

Yeni bir Windows 2003 kurulumu yapıyorum , updateleri tamamlıyorum ve SBS Server a ADC olarak ekliyorum . Artık Active Directory ve Site and Services bölümünde her iki server ıda görebiliyorum .

clip_image001

Bu işlem bittikten sonra ;

clip_image002

clip_image003

Yeni Eklediğim ADC nin SBS ile replike olmasını bekliyorum . Replikasyon otomatik olarak tanımlandıktan sonra , ADC üzerinde Additional Exchange kurulumuna başlıyorum .

clip_image004

Exchange CD sini optik okuyucuya yerleştirdikten sonra karşıma çıkan wizard üzerinden “Exchange Deployment Tools” u seçiyorum .

clip_image005

İkinci aşamada ise “Install Exchange Server 2003 on additional server” seçeneğini seçiyorum .

clip_image006

Kurulum için gerekli olan şartları sağlıyorum ( ASP net , NNTP , SMTP vb ) . Bu şartları yukarıdaki listeden de kontrol edebilirsiniz . Bundan ilk olarak domainprep işlemini başlatıyorum .

clip_image007

Daha sonra ise Exchange kurulumunu başlatıyorum .

clip_image008

clip_image009

Ve kurulum başarılı bir şekilde tamamlanıyor. Bu adımdan sonra Exchange System Management üzerinde her iki Exchange serverı da görme imkanına sahibiz.

clip_image010

Şimdi sıra SBS üzerinde yüklü olan Exchange Server ı kaldırmaya geldi . Bunun için ilk olarak SBS üzerindeki mailboxları yeni server a taşımamız gerekmektedir .

clip_image011

System e ait olan mailboxlar dışındaki bütün kullnaıcı mailboz larını seçiyor ve sağ tıklayarak “Exchange Tasks” menüsünü açıyoruz.

clip_image012

Karşılama ekranını geçiyoruz .

clip_image013

Seçili olan mailbox lara ne yapacağımızı seçiyoruz . Amacımız taşımak olduğu için “move” seçili iken ilerliyoruz.

clip_image014

Bu mailboxları nereye taşıyacağımızı seçiyoruz . Tabiki elimizde olan yeni Exchange server a taşıyoruz.

clip_image015

Bu işlem için rapor oluşturulmasını istiyorum .

clip_image016

Bu işlemin ne zaman gerçekleşeceğini ayarlayabiliyoruz . Ben bu işlemin hemen gerçekleşmesini istiyorum .

clip_image017

Ve bu sayede mailbox ların taşınması gerçekleşiyor . Eğer çok sayıda ve büyük boyutta mailboxlarınız var ise bunlar bekletiliyor , ancak benim tavsiyem böyle bir durumda iseniz parça parça taşımak daha sağlıklı olacaktır .

clip_image018

Mailbox lar taşındıktan sonra SBS üzerindeki son durum yukarıdaki gibidir . Bu işlem Exchange Server ın kaldırılması için yeterli değildir . SBS üzerindeki Exchange server varsayılan yönlendirme grubunda master üye olduğu için bu görevi yeni server a aktarmamız gerekmektedir .

clip_image019

Bu değişiklikten sonra son olarak RUS servisi için sorumlu olan Exchange Server ın artık SBS üzerindeki değil yeni Eklediğimiz SERVER1 üzerindeki Exchange olduğunu belirtelim .

clip_image020

clip_image021

Recipient Uptade Services ( Enterprise Configuration ) için sorumlu Exchange Server şu anda “SBS2003R2PRE” gözükmektedir , onu yeni Exchange serverımız ile değiştiriyoruz .

clip_image022

Aynı değişikliği Recipient Uptade Services ( HAKANUZUNER ) içinde yapıyoruz . Artık SBS üzerindeki Exchange Server kaldırılmaya hazırdır .

Bu durumda Exchange Server ı kaldırmak için Program Ekle /Kaldır menüsünden Windows SBS Server üzerinde “change/remove “ butonuna basıyoruz.

clip_image023

Gerekli yetkilere sahip isek aşağıdaki ekran karşımıza çıkacaktır .

clip_image024

Bu şekilde Exchange Server ı kaldırdıktan sonra ESM yi açtığımızda artık Exchange üzerinde tanımlı bir server olmadığını göreceğiz .

clip_image025

Bu değişiklikten etkilenecek servisleri unutmamanızda fayda var . SBS üzerinde internet wizard çalıştırmış iseniz SBS makinesinin kendi ürettiği bir sertifika sayesinde OWA FBA desteği içeriyordu , tabi bu taşımanın ardından bu destek gidecektir .

clip_image026

Yeni Server üzerinde IIS için ( yani OWA için ) yeni bir sertifika almalısınız . Ama unutmamanız gereken bir noktada SBS CA kullanmadığı için online bir CA e ihtiyacınız var . Bunun için öncelikle bir CA kurmanız gerekmektedir .

clip_image027

Yine DNS üzerinde de OWA için tanımlı olan isimlere karşılık gelen ip adreslerin ve publish yapılıyor ise publish için gerekli tanımlamaları da düzeltmeyi unutmayın . Bu işlemlerin sonucunda artık SBS Server her ne kadar root DC olarak görev yapsa da üzerindeki Exchange Server servisi başka bir makineye taşınmış oldu .