Sanallaştırma ve sanal yazılımlar CERN’de

Büyük Hadron çapışmasını gerçekleştiren CERN; işlemci gücünün daha kontrollü kullanılması için sanallaştırma teknolojilerini tercih ediyor.


Avrupa nükleer araştırmalar topluluğu CERN, CPU verimliliğini arttırmak ve uygulamaların daha verimli kullanımını geliştirmek adına sanallaştırma yazılılarını tercih ediyor.


Red Hat’ın Xen hypervisor sürümünü ve Microsoft’un Hyper-V uygulamasını kullanan CERN, sanal altyapıyı kontrol etmek için Platform Computing’in sanallaştırma çözümlerini tercih ediyor. Sanallaştırma konusundaki gelişmiş araçlar sayesinde 85 ülkeden 10.000’in üzerinde araştırmacı CERN’in bilgisayarlarından faydalanabiliyor.


Sanallaştırma çözümleri ile CERN kaynaklarını kullanıcılarına daha iyi paylaştırabilme imkanına sahip oluyor.  Bu olay özellikle yapılan hesaplamalar sırasında birden fazla işlemci dönüşümün gerektiği durumlarda avantaj sunuyor.


 Platform ISF adındaki “özel sanallaştırma” aracıyla sunucuların, depolama birimlerinin, ağ araçlarının dahil edildiği dünyanın en büyük bilimsel ortaklık sanalaştırma bilgisayar ortamı sağlanıyor.


Kullanılan platfom ile canlı taşıma sayesinde VM’lere fiziksel bir ortamdan diğerbirisine taşınma imkanı sunuluyor.


CERN yıllık 15 petabayt veri transferine ve tümü her zaman aktif olmamak üzere 60.000 işlemci çekirdeği bulunan bir bilgisayara sahip.


Kaynak : computerworld