Sahte Haberler için Arama Motoru

Malum özellikle ülkemizde ne yazık ki çok fazla yalan görebiliyoruz. Yani gerek eski resimler ile, gerekse oynanmış resimler veya gerçek olmayan haberler pek çok kez karşılaştığımız bir durum. Ancak bu tür şeyler sadece ülkemizde olmuyor. Özellikle kasım ayındaki Amerika seçiminden önce Facebook ve benzeri pek çok mecrada seçimin her iki tarafı içinde çok ciddi ancak gerçek olmayan haberler yapıldı. Hatta bu durum o kadar rahatsız edici bir hale geldi ki Facebook bile artık haberler için doğrulama, kontrol etme ve benzeri yeni özellikler ekleyeceklerini duyurmuşlardı. ( bu yazıyı yazarken kontrol ettim duyurmuşlar bile – https://www.wsj.com/articles/facebooks-fake-fix-for-fake-news-1481932361 )

Durum bu kadar rahatsız edici bir hal alınca bu konuda yeni bir fikir ortaya çıktı, “sahte haberler için arama motoru”. Henüz beta aşamasında ama bence fikri çok başarılı.

Örneğin Amerika seçimleri öncesi çok konu olan Pizzagate kelimesini aramanız halinde çıkan bir sonuca tıklayarak onun kimler tarafından yayınlandığını rahatlıkla görebiliyorsunuz

Siteye aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz

https://hoaxy.iuni.iu.edu/