Reset TCP IP TOE (Tcp Chimney – Tcp Offload Engine)

Malum, yeni nesil teknolojiler çıktıkça hayatımız biraz daha karmaşık bir hal alıyor. Bunlara bir örnek vermek gerekir ise TOE (Tcp Chimney – Tcp Offload Engine) diyebiliriz.

Tcp Chimney opsiyonu networksel iş yükünün bir kısmının CPU üzerinden Network Kartına aktarılmasına olanak sağlamaktadır. TOE (Tcp Offload Engine)olarak adlandırılmaktadır. NetSH komutu ile kullanılmaktadır. Ağ işlemlerinin performansına bağlı olan programlar, TCP Kanalı Boşaltma ile birlikte kullanıldığında genelde daha hızlı çalışır.

Ancak her zaman hayat bu kadar güzel değildir. Özellikle çok yoğun network kullanımı olan sunucuların network kartı sürücü ve benzeri nedenlerden dolayı bu konuda saçmaladığını çok gördüm. Bu nedenle eğer network kaynaklı bir sorun yaşıyorsanız veya bu konudan şüpheleniyorsanız aşağıdaki komutlar yardımı ile bu özellikleri kapatabilirsiniz.

Bu soruna bir örnek vermek gerekir ise, çok güçlü donanıma sahip Exchange Server CAS – HUB sunucularınızın olduğunu düşünün. Bu sunuculardan iki tanesi sorunsuz çalışırken 3. sunucu anlamsız bir şekilde mailleri kuyrukluyor. Ancak çalışmıyor değil, yani çalışıyor ama yavaş çalışıyor. Kaynak kullanımı normal, bir sorun yok, ama kuyruklama devam. İşte bu gibi durumlarda sorunu network kaynaklı olarak düşünebilirsiniz.

Çalışan bir sistemde bu komutları çalıştırabilirsiniz. Yinede komutu çalıştırma sorumluluğu size ait olduğunu unutmayın lütfen Gülümseme

netsh int tcp set global chimney=disabled
netsh int tcp set global rss=disabled
netsh int tcp set global netdma=disabled

netsh int ip reset

Umarim faydalı bir bilgi olmuştur.