RemoteAPP Windows Installer Paketinin Olusturulması

Windows Server 2008 RemoteAPP Teknolojisi  ile birlikte alışı geldiğimiz Terminal Server bağlantı yöntemlerinin değiştiğini bilmekteyiz. Daha önceki RemoteAPP makalelerimiz de Terminal Serverimiz üzerinde yüklü bulunan uygulamalarımıza, Terminal Services Web Access Rolü sayesinden internet tarayıcılarımız üzerinden erişimi gerçekleştirmiştik.

Bu makalemizde ise Terminal Server’ imiz üzerinde yüklü bulunan programlara, herhangi bir teknoloji (RDP, Web Access) kullanmaksızın doğrudan Terminal Serverimiza erişimi gerçekleştireceğiz ve uygulamalarımızı hızlı bir şekilde çalıştıracağız. Kullanıcılarımız herhangi bir web tarayıcısı veya bir Remote Desktop protokolünü çalıştırmaksızın (arka planda çalışmaktadır), Terminal server üzerinde yüklü bulunan uygulamalara erişebileceklerdir.

RemoteAPP uygulamasını anlatmadan önce sizlere bir benzetme hakkında bilgi vermek istemekteyim. Bilindiği üzere Terminal Services Uygulaması, Microsoft Sanallaştırma Ürün ailesi içerisinde Presentation (Oturum) sanallaştırması sınıfında yer almaktadır. Microsoft firması Windows server 2008 ile birlikte sanallaştırma sektörüne ciddi yatırımlar yapmakta olup bu yatırımlardan bir taneside uygulama sanallaştırma sınıfında yer alan SoftGrid Application ürünüdür.

SoftGrid ile TS RemoteAPP Uygulaması Arasında ki Benzerlik

SoftGrid uygulama sanallaştırma teknolojisinde, kullanıcılarımızın kullanacak olduğu yazılımlar, SoftGrid Server üzerinde bulunmakta olup, kullanıcılarımız kendi bilgisayarlarına oluşturulan kısayollar ile server üzerinden uygulamaları çalıştırmaktadırlar.

İşte bu noktada Softgrid Application ürünü ile Terminal Server RemoteAPP uygulamasının bir bir benzerlik taşıyan tarafı bulunmaktadır. RemoteAPP Windows Installer Paketi uyulaması ile kullanıcılarımız, SoftGrid’ deki gibi Terminal server üzerinde yüklü bulunan uygulamalara sadece ama sadece kendilerine oluşturulan kısa yollar ile erişeceklerdir.

Diğer bir benzerlik ise, iki teknoloji arasında ki isim benzerliği olup RemoteAPP uygulamasının ismi, SoftGrid APPlication uygulamasından gelmesidir.

Her iki uygulamada clientlarımız sadece bir kısayol üzerinden uygulamaları çalıştırabilmektedirler. Alışı geldiğimiz Terminal Server bağlantı teknolojisinden çok farklı bir uygulamadır.

SoftGrid ile TS RemoteAPP Uygulaması Arasında ki Temel Farklar

Online Erişim    : Terminal server, hizmet edecek olduğu clientler ile kendisi arasında, Network üzerinde sürekli olarak iletişim halinde olmak zorundadır. Client ile Terminal Server arasında ki bağlantı kopması veya bağlantı hatası online erişimin çalışmamasına veya kesintiye neden olmaktadır.

SoftGrid de ise Cache mantığı bulunmakta olup, çalıştırılacak olan uygulama SoftGrid Serverlara erişim olmaksızın yapılmaktadır. Yani kullanıcılarımız iş seyahetinde ise ve şirket networküne erişim yapamıyorsa uygulamalarını kendi bilgisayarı üzerinden çalıştırabilmektedir. Keza aynı şekilde SoftGrid Serverimiz bir şekilde hatalı duruma geldi ise kullanıcılarımız bundan etkilenmeden çalışmasına devam edebilecektir.

Donanım İhtiyacı            : Kullanıcılarımızın çalıştıracak olduğu uygulamaları Terminal Server üzerinden çalıştıracaksak eğer, clientlarımızın donanım ihtiyacı bu durumda önemli değildir. Çünkü Terminal Server uygulamalarında Terminal Server, Client bilgisayarın donanımına bakmaksızın hizmet etmektedir.

SoftGrid uygulamasında ise uygulamalar Cache Mantığı ile kurulduğu için client bilgisayarın, çalıştıracak olduğu uygulamanın sistem ihtiyaçlarını karşılıyor olması gerekmektedir.

Özet olarak SoftGrid uygulamasında uygulamalar client bilgisayarın kaynaklarını kullanıyorken, Terminal Server teknolojisinde uygulamalar Serverin kaynaklarını kullanmaktadır.

Versiyon Güncelleştirmeleri    : Kullanıcılarımızın kullanmış olduğu uygulamalar, Terminal Server üzerinden hizmet veriliyorsa ve kullanılan program da bir sürüm güncelleştirilmesi gerekiyorsa (örnek Office 2007’ den office 2007 SP1 güncelleştirilmesi gibi) bu işlemin sadece Terminal Server üzerinde yapılması ile sonuca ulaşılmaktadır.

Eğer kullanıcılarımız uygulamaları SoftGrid Server üzerinden kullanıyorlarsa sürüm güncelleştirilmesinin öncelikli olarak SoftGrid Serverlarda yapılması ve daha sonra bir policy ile kullanıcılara deploy edilmesi gerekmektedir.

Domain Ortamı                                : SoftGird yazılımı hizmet edecek olduğu network için Active Directory ortamına ihtiyaç duyarken, Terminal Server Workgroup ortamına da hizmet verebilmektedir.

image001

Terminal Server üzerinde bağlantımızı gerçekleştirip Terminal Server RemoteaPP yönetim konsolumuzu açıyoruz. RemoteAPP manager bölümünde RemoteApp Programs kısmına gelerek RemoteAPP teknolojisini kullanarak çalıştıracak olduğumuz uygulamanın üzerinde sağ tuş yapıp Create Windows Installer Package butonuna tıklıyoruz. Bu bölüm ile uygulamamız için bir MSI paketi oluşturacağız.

Daha önceki RemoteAPP makalelerimiz de RemoteAPP programlarına bir uygulamanın nasıl ekleneceğini anlattığımız için bu uygulamadan bahsetmiyorum.

image002

  • Karşımıza RemoteAPP Wizard çıkmakta olup oluşturacak olduğumuz MSI paketi için kriterlerimizi belirtiyoruz.
  • Birinci bölümde oluşturacak olduğumuz MSI paketinin nereye yerleştirileceğini belirtiyoruz.
  • İkinci bölümde uygulamanın, Terminal Server’a hangi port üzerinden erişim sağlayacağını belirtiyoruz.
  • Üçüncü bölümde, eğer uygulamamız Terminal Server’ imiza bir Terminal Services gateway Server üzerinden bağlantı gerçekleştirecek ise terminal services Gateway Serverimizin bilgilerini tanımlıyoruz.
  • Son bölümde ise Güvenlik için bir sertifika yüklenecek ise bu sertifikayı MSI dosyamızın içine yerleştiriyoruz.

image003

İkinci bölümde ki Terminal Services Port değişikliğini tıkladığımız zaman sihirbazımının bizi yönlendirecek olduğu port değiştirme ekranını görebilmekteyiz.

image004

Sihirbazımız ile ilerlediğimiz zaman, kullanıcılarımız uygulamalara ne şekilde ulaşacağını belirtiyortuz. Kullanıcılarımızın masa üstlerine uygulama için bir kısayol oluşturabildiğimiz gibi, start menüye de bir kısayol yerleştirebiliriz. Start menüde oluşturulmasını istediğimiz uygulama ismini belirtebiliyoruz. Var sayılan olarak Remote Programs’ olarak oluşturulmaktadır.

image005

Sihirbazımızın son bölümünde oluşturmuş olduğumuz MSI paketinin bilgileri bizlere gösterilmektedir.

image006

Eğer kurulum esnasında MSI Dosyamızın oluşturulacak olduğu yerde bir düzenleme yapmadıysak dosyamız %SYSTEMDRIVE%\Program Files altına yerleştirilmektedir. Eğer bizler bu MSI dosyasını Active Directory yardımıyla iç networkümüzde bulunan kullanıcılarımıza bir Policy yardımıyla dağıtacaksak , kullanıcılarımızın bu dizine erişmesi için en az okuma hakkına sahip olmalarını bilmemiz gerekmektedir.

image007

MSI Paketimizi AD yardımı haricinde manuel yüklemeyle de kullanacak olduğumuz kullanıcılarımıza yükleyebilmekteyiz. Oluşturmuş olduğumuz MSI dosyasını, her bir kullanıcımız da ayrı ayrı kurulumunu gerçekleştirerek uygulamayı hazır hale getirebilemkteyiz.

image008

Kurulum sonrasında oluşturmuş olduğumuz dosyanın, kullanıcı bilgisayarında kaplamış olduğu alana baktığımız zaman 23 KB kadar küçük bir dosya olduğunu görebilmekteyiz. Çünkü kullanıcılarımızın bilgisayarlarına sadece ama sadece uygulamanın kısa yolları yüklenmiş durumdadır.

image009

Kullanıcımızın Start Menüsünde, ilgili uygulama için bir kısa yol oluştuğunu ve bu kısa yol üzerinden uygulamaları çalıştırabileceğinin bilgisini verebiliriz.

Yukarıda ki ekrandan da görüldüğü üzere uygulamamız, oluşturmuş olduğumuz kısa yol üzerinden Terminal Serverimiza bağlantı yapmakta ve bildiğimiz Terminal Server Oturumu açmaksızın uygulamaları çalıştırmaktadır.

Fatih KARAALIOGLU