RemoteAPP RDP File Dosyasının Olusturulması

Merkez networkümüz içerisinde bulunan Terminal Serverimiz üzerinde gerekli yapılandırmalarımızı bitirdikten sonra, kullanıcılarımızın Terminal Serverimiz üzerinde bulunan uygulamaları çalıştırabilmesi için bir takım erişim bilgileri vermemiz gerekmektedir.

Bu bilgileri verecek olduğumuz kullanıcılar, iç networkümüz haricinde olup, farklı coğrafik bölgelere yayılmış kullanıcılar ise veya portatif kullanıcılarımız olup, sürekli  istediğimiz her an bu kullanıcılarımıza erişim imkanımız yoksa Terminal Server’ imizi kullanıcılarımıza tanımlama süremiz biraz zaman almaktadır.

Eğer Windows Server 2008 Terminal Server RemoteAPP teknolojisini kullanıyorsak RemoteAPP RDP File deploy senaryomuz ile uzak ofislerimize ve portatif kullanıcılarımıza oluştumuş olduğumuz RDP file dosyalarımızı ;  mail yolu, FTP Server vb.. teknolojiler vasıtasıyla paylaşarak Deploy etme süremizi hızlandıra bilir, zaman ve iş yükünden tasarruf edebiliriz.

image001

RDP File dosyamızı oluşturabilmemiz için Terminal Serverimiz üzerinde RemoteAPP Programs sekmesine gelip, RDP file dosyası olarak kullanacak olduğumuz uygulamamız üzerinde sağ tuş yapıp Create .rdp File sekmesine tıklayarak sihirbazımızı başlatıyoruz.

image002

  • Sihirbazımızın ilk bölümünde oluşturacak olduğumuz RDP File dosyası için temel bilgileri girmekteyiz.
  • Birinci bölümde oluşturacak olduğumuz RDP File dosyamızın hangi dizine oluşturulacağını belirtiyoruz.
  • İkinci bölümde uygulamanın, Terminal Server’a hangi port üzerinden erişim sağlayacağını belirtiyoruz.
  • Üçüncü bölümde, eğer uygulamamız Terminal Server’ imiza bir Terminal Services gateway Server üzerinden bağlantı gerçekleştirecek ise terminal services Gateway Serverimizin bilgilerini tanımlıyoruz.
  • Son bölümde ise Güvenlik için bir sertifika yüklenecek ise bu sertifikayı RDP File dosyamızın içine yerleştiriyoruz.

image003

Eğer Terminal serverimiza Terminal Services Gatewway üzerinden erişim yapılmasını istiyorsak RDP file Dosyamızın içine TS Gateway Serverimizin bilgilerini girebilmekteyiz.

image004

TS Gateway Serverimizin bilgilerini girdikten sonra Ts Gateway Serverimizin, oluşturmak üzere olduğumuz RDP File Dosyamızın içine yerleştirildiğini görebilmekteyiz.

image005

Son ekranda ise oluşturmuş olduğumuz RDP File Dosyamız hakkında bizlere bilgiler vermektedir.

image006

Oluşturmuş olduğumuz RDP File Dosyamız varsayılan olarak c:\Program Files\Packaged Programs dizini altında olup, bu dosyamızı uzak ofislerimizde bulunan kullanıcılarımıza veya portatif kullanıcılarımıza mail yolu ile ulaştırıp, sadece ilgili RDP Erişimi ile uygulamaları çalıştırmalarını sağlatabiliriz.

image007

RDP Dosyası, kendisine ulaşan kullanıcılarımız RDP Dosyasına tıkladıktan sonra uygulamaları çalıştırabilmektedir.

image008

Bizler RDP Dosyamız içine TS Gateway kullanılması gerektiğini belirttiğimiz için kullanıcımız öncelik li olarak TS Gateway üzerinde kimliğini doğrulatmak zorundadır. TS Gateway üzerinde kimliğini doğrulattıktan sonra Terminal Servera ve sonrasında da uygulamalara erişim gerçekleştirecektir.

image009

Uygulamamız çalışmaktadır.

image010

Yukarıda ki ekrandan da görüleceği üzere kullanıcı bilgisayarında , sanallaştırmış olduğumuz TSPPRO Suite Yazılımı yüklenmeden uygulamaları çalıştırabilmektedir.

image011

Fatih KARAALIOGLU