Paylaştırılmış Klasörlerinize Erişimi Nasıl Denetlersiniz?

Paylaştırılmış Klasörlerinize Erişimi Nasıl Denetlersiniz?

Windows XP üzerinde bulunan dosya, klasör ya da yazıcınızı çok basit bir şekilde paylaştırabilirsiniz. Ayrıca bu paylaştırılan nesnelere kullanıcı tabanlı olarak erişim denetimleri ekleyebilir, istediğiniz kullanıcılara erişimi kapatabilir ya da istediğiniz kullanıcılara erişim izni verebilirsiniz. Peki, siz bilgisayarınızda çalışırken bilgisayarınızda ki bu kaynaklara kimlerin eriştiğini ya da o anda kaç kullanıcının bilgisayarınıza bağlı olduğunu nasıl göreceksiniz?

Windows XP içerisinde bir kaynağı paylaştırdığınızda bilgisayarınıza ağdan bağlı olan kullanıcıları görebilirsiniz. Bunun için;

1- Denetim Masası-Yönetimsel Araçlar-Bilgisayar Yönetimi simgesini çalıştırmalıyız. Paylaştırılmış kaynaklarını kontrolü Bilgisayar Yönetimi’nin bir parçasıdır.

clip_image002

Şekil-1

2- Bilgisayar Yönetimi içerisinde Sistem Araçları—Paylaştırılmış Klasörler içerisine gireceğiz.

clip_image004

Şekil-2

3- Paylaştırılmış Klasörler altında üç farklı klasör göreceğiz. Bunları kısaca açıklamak gerekirse;

a) Paylaşımlar: Bu klasör altında sistemde gerek kullanıcı tanımlı gerekse de sistemin otomatik olarak yaratmış olduğu tüm paylaştırılmış kaynakları listeleyebilirsiniz.

clip_image006

Şekil-3

b) Oturumlar: Bu klasör altında bilgisayarınıza ağ üzerinden bağlı olan kullanıcıların isimlerini bilgisayar adları ya da IP’leri ile beraber görebilirsiniz. Ayrıca ne kadar süredir bağlı olduğu ile ilgili bilgide görebilirsiniz.

clip_image008

Şekil-4

İstenirse bu ekranda bağlı olan kullanıcıların bağlantısını kesebiliriz. Bunun için bağlantısını kesmek istediğiniz kullanıcı adına sağ tıklayıp Oturumu Kapat komutunu vermeniz yeterlidir.

clip_image010

Şekil-5

Eğer tüm kullanıcıların oturumlarını bir seferde sonlandırmak isterseniz aynı ekran üzerinde boş bir alanda sağ tıklayıp Tüm Oturumların Bağlantısını Kes komutunu vermeniz yeterlidir.

clip_image012

Şekil-6

c) Açık Dosyalar: Bu klasörde o anda kullanımda açık olarak bulunan dosya ve klasörlerinizin bir listesini bulabilirsiniz.

clip_image014

Şekil-7

İsterseniz bu ekran üzerinde açık olan dosyalarınıza bir önceki ekrandan farklı olarak dosya tabanlı olarak da erişimi durdurabilirsiniz. Bunun için erişimi durdurmak istediğiniz dosya üzerinde sağ tıklayıp Açık Dosyayı Kapat komutunu verebilirsiniz.

clip_image016

Şekil-8

Eğer açık olan tüm dosyalara erişimi durdurmak isterseniz boş bir alan üzerinde sağ tıklayıp Açık Tüm Dosyaların Bağlantısını Kes komutunu verebilirsiniz.

clip_image018

Şekil-9

Windows XP işletim sistemine Professional sürümünde aynı anda eşzamanlı 10 bağlantı Home sürümünde ise aynı anda eşzamanlı 5 bağlantı yapılabilir. Windows 9x ve ME sürümlerinin bilinen bir eşzamanlı bağlantı sınırı yoktur.