Patronunuz her hareketinizi izliyor olabilir

Japonya’da bir telefon üreticisinin geliştirdiği ve cep telefonlarına yüklenen Spyware isimli bu yazılım sayesinde patronlar, çalışanlarının her hareketini an ve an takip edebilecek.


Japonya’nın önde gelen telefon üreticilerinden KDII Corporation, cep telefonları için özel olarak geliştirdiği casus bir program ile patronların yüzünü güldürecek.


Cep telefonlarına yüklendikten sonra kullanıcıların her hareketini kayıt altına alan ve bu bilgileri doğrudan merkezi sisteme gönderen bu casus yazılımın çalışma mantığı ise oldukça basit. Hız ölçer yani akselorometre sistemini kullanan Spyware isimli bu yazılım sayesinde patronlar, o an çalışanın ne yaptığını öğrenebiliyor. Diğer bir deyişle çalışanların o an yaptığı her hareket yazılımca tespit ediliyor ve bu bilgiler doğrudan ana bilgisayara gönderiliyor.


Her ne kadar bu yazılım patronların fazlasıyla hoşuna gidecek olsa da, özel hayata doğrudan müdahele ettiği gerekçesiyle Spyware, şimdiden tartışma konusu oldu. Yazılımın üreticisi KDDI Corporation ise, bu yazılımı geliştirmekteki amaçlarının çalışanların daha etkin bir şekilde çalışmasını sağlamak olduğunu ve patronların çalışanlarının performansını bu yazılım aracılığıyla daha rahat bir şekilde gözlemleyebileceğini belirtti.


https://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/14069692.asp?gid=373