Office Communications Server 2007 R2 ve Kullanıcı Arabirimleri

Bir önceki makalemizde Office Communications Server 2007 R2 ürün ailesinin sunucu tarafındaki özelliklerinden bahsetmiştik, bu hafta ise istemci tarafındaki aygıt ve arayüzlerden bahsedeceğiz. Bu makalede aşağıdaki başlıklar altında, ilgili konunun sağladıkları, özellikleri ve tanıtımını içeren bilgiler bulacaksınız

Aygıtlar

Office Communicator

Office Communicator  Web Access

Office Communicator  Mobile

Office Communicator  Server Attendant

Aygıtlar

Telefon

clip_image001

Kullanıcılar Usb telefon aygıtları veya IP telefonlar sayesinde çağrılarını yönetebilirler ve bilgisayarlarında bulunan Office Communicator ile entegre edebilirler.

Kulaklık

clip_image002

Bilgisayarın başındayken aynı zamanda diğer aygıtlarıda kullanması gereken kullanıcılar için en iyi çözüm, çağrı merkezleri gibi organizasyonlar usb kulaklıklar sayesinde çağrılarını yönetebilirler.

Hoparlör Telefonlar

clip_image003

Sınırsız aygıt desteği içerisinde bulunan hoparlör telefonlar sayesinde kullanıcılarımız konuşmalarını oda içerisinde bulunan diğerleriyle paylaşabilir ve hızlıca aramalarını yönetebilirler.

Web Kameraları

clip_image004

Ocs in en heyecan verici özelliklerinden biriside web cam, dolayısıyla görüntülü konferansa izin vermesidir, aynı zamanda 3ncü parti konferans ve görüntülü sağlayıcı hizmetlerinide kullanabilme imkanı.

Oda içi Video Konferens Aygıtları

clip_image005

Roundtable ürünü ile entegrasyon sayesinde video konferans süresince 360 derecelik görüntü paylaşma imkanına sahip oluyoruz.

Office Communicator

Kullanıcıların nerede olduğu önem arz etmeksizin istedikleri şekilde OCS in özelliklerinden yararlanmalarını sağlar.Anlık mesajlaşma, ses, görüntü, video konferans, video ve masaüstü paylaşımı ve Office 2007 uygulamalarıyla entegrasyonu destekler.

clip_image006

İstenen Yerden Çalışma

Communicator, şirket içinde veya internet bağlantısı olan her yerde kullanılabilir, vpn bağlantısına ihtiyacı yoktur.

Çoklu cihaz, tek parola

Aynı bilgilerle ister masaüstü, ister mobil aygıt, ister IP phone, kısaca tüm aygıtlarla çalışabilme özelliği.

Office 2007 Entegrasyonu

Bu özellik sayesinde video, ses gibi uygulamalar için farklı programlara geçiş yapmak zorunda kalmıyoruz, e-postalar üzerinden sohbet edebilir, ses ve video ekleyebiliriz.

Doğru kişiyi doğru zamanda bulabilme

Bu özellik sayesinde bağlantıya geçmek istediğimiz kişinin durumunu görebiliriz. Bağlantıya geçmeden önce kullanıcının mobil telefonda, masaüstünde veya ip telefonda olduğunu görebiliriz veya bağlantı metodumuzu buna göre belirleyebiliriz.

Office Communicator  Web Access

clip_image007

Office Communicator Web Access, web Browser tabanlı bir uygulamadır ve amacı OCS in özelliklerini, aygıt, platform, konum seçimi gibi zengin özelliklerle genişletmek ve kullanıcılara daha iyi bir  birleşik mesajlaşma hizmeti sağlamaktır.

Masaüstü Paylaşımı

Herhangi bir kullanıcıya masaüstümüzü görüntüleme ve kontrol edebilme imkanı tanıyan özelliktir, yeniden boyutlandırma, paylaşıma ses, video gibi özelliklerde eklenerek basit bir uzak masaüstü uygulaması olmaktan çıkıp etraflı bir çözüm olması sağlanmıştır.

Her Yerden Erişim

Bu özellik içinde her yerden erişimin sağlanabildiğini belirtmek isterim, Communicator özelliğinde olduğu gibi web access özelliğinde aynı şekilde iç network veya dışarıdan gelen istemciler için yalnızca internet bağlantısı yeterli olmakta

OCS ile Entegre kurulum

OCS kurulumda gerekli olan şema genişletmesine tekrardan ihtiyaç duymamamız bu eklentinin yüklenmesini kolaylaştıran özelliklerden birisi

Office Communicator  Mobile

clip_image008

Dahili Güvenlik

Bu özellik sayesinde bilgilerimizi güvenli bir ortamda barındırabiliriz, TLS (Transport Layer Security – Aktarım Katman Güvenliği) desteği ve Çevre – İç ağ yapılandırılması ile veri alışverişimizi güvenle yapabiliriz.

Tek Numara İle Erişim

Tek numara ile erişim sayesinde mobil, ip phone veya masaüstü telefonumuzda aynı numarayı kullanabiliriz

Mobil Etiketleri

Bu özellik sayesinde bize erişmek isteyen kullanıcıların durumumuzu uygun, meşgul, toplantıda, görüşmede şeklinde görüntüleyebilmesini sağlayabiliriz.

Java Desteği

Java desteği sayesinde diğer işletim sistemlerine sahip olan ve java platformunu destekleyen telefonlarında communicator özelliğini kullanmalarını sağlayabiliriz.

Office Communicator  Server Attendant

clip_image009

Server Attendant, asistant, resepsiyonist gibi, yüksek miktarda ve hızlı bir şekilde gelişen arama trafiğini yöneten, organizasyonların dış cephe çalışanlarının aramalarını yönetmek için kullanılan bir hizmettir.

Merkezi Arama Yönetimi

Bu özellik sayesinde aramaları tek bir pencereden görebilir, yönetebilir ve yönlendirebiliriz, aynı zamanda arama ile ilgili durumları, geçmişi ve arama notlarını ilgili klasörden görüntüleyebilir ve arşivleyebiliriz.

Personel Kişi Listesi

Birleşik sesli iletişim ile ilgili tüm detayları içeren ve özelleştirilebilir kişi listesi sayesinde istenen durum ve özellikteki kullanıcıları bulmak ve işlemleri yönetmek basite indirgenmiştir

Gerçek Zamanlı Erişim

Bu özellik sayesinde dizin araması yapabiliriz ve kondisyonlara göre yaptığımız arama seçeneklerini kaydedebiliriz, tek tuşla iletişime geçme özelliği sayesinde, anlık mesajlaşma adresini veya telefon numarasını kopyalama veya not almakla vakit kaybetmek zorunde değiliz.

Delegasyon

Takım arkadaşlarımıza veya asistanlarımıza ilgili yetkileri vererek aramalarımızı yönetmelerini sağlayabiliriz.

iletişim Aktarması

Arama aktarması ile çağrıları ve diğer istekleri kişi listesindeki istediğimiz kullanıcıya yönlendirebiliriz

Arama Notları

En çok ilgi çekici özelliklerden bir tanesi, konuşmalar esnasında bazı önemli noktaları unutmamak için o arama ile ilgili bir not oluşturabilir ve notlarımızdan kimle ilgili ve hangi konuşmaya istinaden alındığını görebilir ve arşivleme yapabiliriz.

Konferans Arama Taslakları

Sıkça konferans görüşmesi yaptığınız kişileri bir taslak halinde isim vererek kaydedebilir ve böylece her seferinde aynı kişileri tek tek eklemekle uğraşmazsınız.

Makalemizde OCS Ürününün istemci tarafındaki heyecan verici özelliklerini paylaştık, bir sonraki OCS makalemizde görüşmek üzere.